6 problémů s kojením v prvním týdnu po porodu – vyřešeno

Máte potíže s kojením svého miminka? Přečtěte si tipy našich odborníků, které vám pomohou s řešením běžných problémů, které se vyskytují v prvním týdnu kojení.

Cathy Garbin, dětská sestra, porodní asistentka a laktační poradkyně:
Sedm let byla Cathy vědeckou spolupracovnicí v renomované Hartmann Human Research Lactation Research Group a zároveň podporovala matky, které kojily doma i v nemocnicích. Je matkou dvou dětí, stále pracuje s rodinami, organizuje studijní dny pro zdravotníky a přednáší na mezinárodních konferencích.

Kojení není vždy jednoduché a pokud máte potíže, nejste v tom sami. Americká studie zahrnující více než 500 maminek zjistila, že 92 % z nich mělo do třetího dne po porodu nějaké problémy s kojením.1 Naštěstí lze mnoho z těchto raných problémů s kojením snadno vyřešit – zde je moje řešení nejběžnějších problémů, se kterými se maminky v prvním týdnu setkávají.

Problém 1: Kojení bolí!

Druhý až čtvrtý den po porodu se rozjede ‘produkce’ mléka, v důsledku čehož mohou být bradavky  nadměrně citlivé a bolestivé2. Vaše děťátko se bude krmit každé dvě hodiny, což znamená, že se problém může rychle zhoršovat a některé maminky zjistí, že jejich bradavky praskají, krvácí a objevují se na nich puchýřky. Au!

Řešení 3

 

 • Zkontrolujte přisátí miminka. Nesprávné přisátí k prsu je nejpravděpodobnější příčinou bolesti při kojení. Při krmení by dítě mělo dostat do úst většinu spodní části dvorce (tmavé kůže kolem bradavky), následně se bradavka dotkne horního patra a jazyk miminka ji zespodu pohárkovitě sevře.

 • Pokud se chcete ujistit, že jsou ústa a tělo dítěte ve správné poloze a nejedná se tedy o problémy s technikou přisátí, navštivte laktační poradkyni nebo odborníka na kojení. Zkontrolují, jak vypadají ústa dítěte zevnitř a případně vyloučí tělesný problém.

 • Vyzkoušejte při kojení různé polohy. Savčí poloha (vertikální, matka v pololeže, dítě na ní leží na bříšku), kolébka (poloha Madony, klasická, vsedě), fotbalová poloha (boční nebo vleže na boku) mohou zmírnit tlak v nejbolestivějších oblastech prsu.

 • Po kojení jemně omyjte poškozené bradavky několika kousky bavlněné látky navlhčené vodou, čímž odstraníte veškeré zbytky, které by mohly vést k infekci.

 • Bradavky nechte volně uschnout nebo je jemně osušte čistou bavlnou nebo flanelem, protože infekce má ráda vlhké prostředí. K otření zbytků mléka použijte jednorázové nebo pratelné prsní vložky a nezapomeňte je pravidelně měnit.

 • Zklidněte bradavky a zmírněte jejich bolestivost a suchou pokožku pomocí 100 % lanolinového krému nebo jemně naneste několik kapek vlastního mateřského mléka – nemusíte ho před dalším kojením stírat. Můžete také vyzkoušet hydrogelové polštářky vytažené přímo z ledničky, které ochladí a okamžitě zmírní bolesti bradavek a zároveň vytvářejí ideální podmínky pro hojení.

 • Chraňte si bradavky. Chrániče bradavek chrání bradavky proti otěru oděvem.

 • Buďte trpělivá. Jak si vaše tělo bude postupně na kojení zvykat, bolest zmizí a dítě začne lépe sát.

 • Pokud bolest během kojení po několika dnech nezmizí, poraďte se s lékařem nebo laktační poradkyní. Trvalá bolest bradavek může být příznakem infekce, která vyžaduje léčení.

Problém 2: Moje dítě se neumí správně přisát

Někteří novorozenci se prostě nedokážou dobře k prsu přisát – možná proto, že oba potřebujete na koordinaci při kojení trochu více času nebo proto, že se narodili předčasně a nejsou ještě po obtížném porodu v pohodě nebo má matka ploché nebo vpáčené bradavky.

Řešení

 

 • Poraďte se s laktační poradkyní, která může diagnostikovat příčinu problému a vytvořit plán, jak tento problém překonat.

 • Vytáhněte vpáčené nebo ploché bradavky. Formovače bradavek se pohodlně vejdou do podprsenky a vyvíjejí jemný tlak, který vám pomůže vytáhnout bradavky.

 • Používejte různé způsoby držení dítěte, aby se cítilo pohodlně, mohlo snadno dýchat a lépe se se krmit. Netlačte dítěti na hlavu ani jej za ni nedržte. Uvolněný a dítětem řízený styl kojení jej povzbuzuje k tomu, aby používalo své vrozené reflexy, což usnadňuje přístup k prsu a přisátí.4

 • Během kojení provádějte drobné úpravy. Neodebírejte dítě od prsu a opětovně je nepřikládejte, to vás oba bude jen frustrovat, spíše se pokuste najít správnou a pohodlnou polohu. Tělíčko a zadeček dítěte udržujte na svém těle, podpírejte jej přes rameno a pevně držte, aby se cítilo v bezpečí. Hlavička by měla ležet na vašem zápěstí, aby se mohla mírně zaklonit dozadu a nosík měl více prostoru pro dýchání. Brada by měla být blízko vašeho prsu. Pokud takové drobné úpravy nezlepší pohodlí dítěte, vyhledejte pomoc laktační poradkyně.

 • Kojte pomocí kontaktních kojících kloboučků. Pokud se vaše dítě nedokáže přisát, může vám poradkyně doporučit kojící kontaktní kloboučky, což znamená, že dítě má okamžitě větší a pevnější plochu, ke které se přisaje. Kojící kontaktní kloboučky by měly být považovány za krátkodobé řešení.

Problém 3: Nemám dostatek mateřského mléka

Zpočátku si vytvoříte jen malé množství mateřského mléka, protože hormonální změny, které produkci mléka spouštějí se dějí pomalu a končí teprve druhý až čtvrtý den.2 A proto máte možná obavy, že vaše děťátko nemá dostatek mléka, ale jelikož je na počátku jeho žaludek velmi malý a často se krmí, není to žádný problém. Během několika prvních dnů musíte pouze kontrolovat, zdali dítě neztrácí na váze více, než je normální a zdali neprodukuje příliš málo mokrých a špinavých plen, nebo nevykazuje známky dehydratace. Úplné vysvětlení toho, jak často by vaše děťátko mělo kakat a čůrat najdete na kojení novorozence: co očekávat v prvním týdnu.

Řešení

 • Vyhledejte laktační poradkyni nebo sestru, která nejlépe posoudí, zda máte problém s produkcí mléka. Čím dříve získáte pomoc, tím lépe.

 • Kojení přizpůsobte potřebám dítěte, nepoužívejte žádný plán kojení. V prvním týdnu po narození bude dítě vyžadovat mléko alespoň každé dvě až tři hodiny (možná i více!) po celý den i noc. Tato frekvence vám pomůže nastavit plnou produkci mléka.

 • Řádně se o sebe starejte. S novorozencem to není vždy snadné, ale zkuste si odpočinout, dobře se najíst a přenést povinnosti s domácími pracemi a staršími dětmi na někoho jiného tak, abyste se na kojení mohli plně soustředit.

 • Pokuste se mléko odstříkávat. Pokud se dítě krmí často a stále nepřibývá na váze, může vám laktační poradkyně doporučit odstříkávání mléka, aby se zajistila dostatečná produkce. Pokud se vám mléko dosud nezačalo tvořit, může pomoci nemocniční elektrická dvoufázová odsávačka na dvě prsa Medela Symphony, která má program „Initiate“, jenž napodobuje proces kojení v prvních několika dnech po porodu.

Problém 4: Moje prsa jsou velmi plná a tvrdá

Jakmile se spustí produkce mléka, stanou se vaše prsa plnější a pevnější. Pokud se dítě krmí dobře a často, mělo by toto období bez problémů pominout. Některé ženy však mají prsa velmi tvrdá nebo citlivá až bolestivá – čemuž říkáme městnání mléka v prsou. Taková prsa jsou také díky tomu, co se děje uvnitř, poměrně horká – jako kdyby zde nastala dopravní zácpa! I když je to stav pouze dočasný, obvykle trvající 24 až 48 hodin, může dítěti způsobit obtíže s přisátím, protože se vám bradavky mohou zploštit.5

Řešení

 • Kojte často. Kojte alespoň 8 až 12krát za 24 hodin. To je primární léčba tohoto stavu – další tipy a rady najdete v našem článku o městnání mléka v prsou.6

 • Pokud příznaky přetrvávají déle než 48 hodin, máte horečku nebo kvůli městnání nemůžete své dítě kojit, kontaktujte laktační poradkyni.

Problém 5: Mléko z prsou vytéká

Velmi častá záležitost v prvních dnech kojení. Mléko může vytékat z jednoho prsu, když zrovna krmíte dítě z prsu druhého nebo když ležíte ve spánku na břiše nebo když něco neočekávaně stimuluje váš kojicí reflex – například plačící dítě v supermarketu. Samovolné vytékání mléka obvykle ustupuje zhruba po šesti týdnech.

Řešení

 • Chraňte si oblečení a noste uvnitř podprsenky ve dne i v noci jednorázové nebo omyvatelné prsní vložky.

 • Nenechejte uniknout ani kapku mléka! Misky k zachycení mléka se vejdou do podprsenky a uniklé mléko zachytí. Jsou opravdu dobrým pomocníkem obzvláště v případech, kdy je únik mléka příliš velký na to, aby žena nosila prsní vložky nebo když vám teče mléko při kojení z druhé bradavky. Pokud chcete takové mléko uchovat, můžete, ale pouze mléko, které jste zachytily během kojení. Uchovávejte ho ve sterilním obalu, a pokud jej nepodáte dítěti ihned, okamžitě jej vložte do ledničky a spotřebujte do 24 hodin. Nenoste misky na zachycení mléka více než dvě až tři hodiny v kuse.

Problém 6: Myslím, že se mi tvoří příliš mnoho mléka

Někdy se stane že se produkce mléka opravdu rozjede! Prvních několik týdnů můžete mít nadbytek mléka, ale to by se mělo brzy srovnat.7 Do té doby však můžete mít po většinu času bolestivá a tvrdá prsa, a to i bezprostředně po kojení a zároveň vám může spousta mléka vytékat. Díky tomuto úniku může vaše dítě kašlat a prskat, při zvedání od kojení i zvracet a může ho bolet bříško nebo může mít prudkou, zpěněnou, nazelenalou stolici. To vše naznačuje, že asi máte příliš mnoho mléka, ale tento problém se může vyřešit sám, jakmile se vaše prsa přizpůsobí novým úkolům.

Řešení

 • Na začátku každého kojení rukou odstříkněte trochu mléka, čímž zredukujete únik.

 • Při kojení vyzkoušejte savčí polohu, dítě může lépe řídit tok mléka. Nebo použijte polohu kolébky: držte dítě přes ramena a ujistěte se, že se hlava dítěte mírně naklání dozadu a spočívá na vašem zápěstí. Tělo dítěte bude ležet na vašem a bude šikmo klesat dolů.

 • Buďte jemné a trpělivé. Nechte dítě odpočívat a trávit mléko, a to jak během kojení, tak po něm. Pokud byste s dítětem hodně nebo příliš rychle hýbaly, může se mu udělat špatně. Jak dítě roste, bude se lépe vyrovnávat s tokem mléka, který se v každém případě stejně zpomalí.

 • Použijte ručník nebo bavlnu a otřete jím mléko, která může při zahájení kojení začít dítěti vytékat z úst a na druhý prs si položte misku na zachycení mléka.

 • Pokud máte problémy s kojením i po několika týdnech, poraďte se s laktační poradkyní. Prohlédne vás a pokud budete muset snížit produkci mléka, může vám doporučit jednostranné nebo blokované kojení.

Dále čtěte: Problémy s kojením v několika následujících týdnech a problémy s kojením po prvním měsíci.

Reference

1 Wagner EA et al. Breastfeeding concerns at 3 and 7 days postpartum and feeding status at 2 months. Pediatrics. 2013:peds-2013.

2 Pang WW, Hartmann PE. Initiation of human lactation: secretory differentiation and secretory activation. J Mammary Gland Biol Neoplasia. 2007;12(4):211-221.

3 Cadwell K. LatchingOn and Suckling of the Healthy Term Neonate: Breastfeeding Assessment. J Midwifery & Women’s Health. 2007;52(6):638-642.

4 Colson SD et al. Optimal positions for the release of primitive neonatal reflexes stimulating breastfeeding. Early Hum Dev. 2008;84(7):441-449.

5 Jacobs A et al. S3-guidelines for the treatment of inflammatory breast disease during the lactation period. Geburtshilfe Frauenheilkd. 2013;73(12):1202-1208.

6 Amir LH. Academy of Breastfeeding Medicine Protocol Committee. ABM clinical protocol# 4: Mastitis, revised March 2014. Breastfeed Med. 2014;9(5):239-243.

7 Academy of Breastfeeding Medicine Protocol Committee. ABM clinical protocol# 20: Engorgement. Breastfeed Med. 2009;4(2):111-113.