Chci své dítě kojit, kde získám podporu?

Mnoho maminek ihned po porodu často zjistí, že potřebují s kojením poradit. Kam se tedy mohou obrátit?

Pro některé maminky a jejich děti je kojení snadnou a přirozenou věcí, ale stále je tady mnoho žen, které potřebují pomoc. Nemusíte však mít strach, je spousta věcí, které můžete udělat a zabránit tak rozvoji problémů a zahájit úspěšné kojení.

Před narozením dítěte

Dobrým nápadem je přihlásit se do kurzu pro těhotné. Dozvíte se, jak důležitý je pro zahájení tvorby mléka kontakt s dítětem, kůží na kůži, a pravděpodobně dostanete mnoho rad týkajících se kojení. Vedoucí kurzu vám může dát seznam místních laktačních poradkyň, specialistů na kojení nebo podpůrných skupin. Pokud ne, najděte si místní odborníky a linku pomoci pro kojící matky a zjistěte, zda se v okolí neschází nějaké skupiny těhotných matek.

Nezapomeňte také zahrnout kojení a včasný kontakt s dítětem do svého porodního plánu. Jen tak budou zdravotničtí pracovníci vědět, jaká jsou vaše přání.

Kdo může poskytnout podporu s kojením?

Pokud potřebujete po narození dítěte pomoc, vyhledejte ji okamžitě. Menší problém se totiž může rychle zhoršit, ale většinu problémů lze rychle a snadno napravit, pokud se včas zjistí.

Zdravotničtí pracovníci, jako jsou porodní asistentky, zdravotní sestry a lékaři, mají často standardní vzdělání, co se týká kojení. Pokud máte složitější problém, stojí za to vyhledat odborníky, kteří mají speciální vzdělání. Tito patří do dvou širších kategorií – odborníci na kojení, mezi něž patří ostatní kojící matky a poradny a dále laktační poradkyně:

Další matky nebo poradna.

Jedná se o matky, které své děti kojily a jsou proškoleny tak, aby pomáhaly s každodenními problémy. Mohou vám říct, zda je vaše dítě dobře přisáté a přijímá dostatečné množství mléka. Pokud není dítě dobře přisáté, pomohou vám najít lepší polohu, ve které se dítě může lépe přisát. Pokud zjistí problém, se kterým vám nedokážou poradit, odkážou vás na někoho jiného, kdo bude schopen váš problém vyřešit.

Poradna kojení

Poradna kojení (jako například mezinárodní organizace La Leche League) má hlubší úroveň znalostí a může pomoci s obtížnějšími situacemi, například když dítě nepřibírá na váze nebo se odmítá přisát. V ČR je to Laktační liga – sekce zdravotníků.

Laktační poradkyně

Laktační poradkyně řeší složitější problémy, jako je zjištění příčiny nízké tvorby mléka a pomoc matkám předčasně narozených dětí. Za svým jménem mají titul IBCLC, což znamená, že jsou členky Mezinárodní rady certifikovaných laktačních poradkyň a absolvovaly rozsáhlá školení – navštivte jejich webové stránky a ověřte, kdo je zde registrován. V ČR jsou to zdravotníci uvedení na webu Laktační ligy. V případě, že hledáte poradce na www.medela.cz najdete tam vždy zdravotníka s příslušným vzděláním pro laktační poradenství.

S jakými problémy může odborník pomoci?

Zde jsou uvedeny některé z nejčastějších problémů s kojením a odkazy na další rady.

Dítě, které se nemůže přisát

V ideálním případě se novorozenec k prsu přisaje během několika prvních hodin. Pokud tak neučiní, nebo je přisátí nepříjemné, může přisátí zkontrolovat porodní asistentka nebo sestra. I když jste stále ještě v porodnici, nebojte se požádat personál o další dodatečnou kontrolu přisátí svého dítěte. Pokud se dítě ani po 24 hodinách nepřisaje a již nejste na porodním oddělení, může vám poradit laktační poradkyně. O správném přisátí si přečtěte zde.

Bolest bradavek

Tento problém vám pomůže vyřešit poradkyně nebo sestra, protože je téměř vždy způsoben nesprávným přisátím dítěte a sestra vám poradí se změnou jeho polohy. Pokud je bolest silná nebo přetrvávající, a to i po úpravě polohy, poradkyně IBCLC se pokusí zjistit, zdali se nejedná o příčinu, která mohla být přehlédnuta. O bolavých bradavkách zjistíte více zde.

Městnání mléka v prsou

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout městnání mléka v prsou – situace kolem druhého až čtvrtého dne, kdy jsou prsa na začátku „tvorby“ mléka nepříjemně plná a tvrdá – je často dítě krmit. Laktační poradkyně vám ukáže, jak prsa masírovat a ručně mléko odstříkávat nebo odsávat odsávačkou, aby se tlak uvolnil. Pokud dítě nemůžete kvůli městnání mléka v prsou kojit, budete muset navštívit porodní asistentku nebo laktační poradkyni. O městnání mléka v prsou se dozvíte více zde.

Obavy z dostatečného množství mléka

Mnoho maminek se v prvních několika dnech obává o množství svého mléka. Zkušený personál vám řekne, že je to v tomto období naprosto obvyklé, když se dítě krmí každou hodinu nebo dvě. Dokud vidíte dostatek mokrých a špinavých plen a dokud dítě přibývá na váze, vše by mělo být v pořádku. Více informací se dozvíte v článku co lze očekávat v prvním týdnu kojení.

Pokud dítě nepřibírá na váze, laktační poradkyně vám navrhne výživový plán, aby se zajistila dostatečná výživa dítěte a vaše tvorba mléka. Více informací se dozvíte v článku nízká tvorba mléka.

Nebojte se zeptat

Někdy si možná budete chtít být jen jista, že chování vašeho dítěte – jako je například časté krmení nebo noční buzení – je normální, zejména pokud se jedná o vaše první dítě. V takovém případě vás může uklidnit, když si promluvíte s někým, kdo své dítě také kojil a kdo ví, co lze očekávat, ať už se jedná o jiné matky nebo laktační poradkyně.

Důležité je mít na paměti, že ačkoli to může být zpočátku únavné, se správnou přípravou a podporou může být kojení hračkou. A pokud se přeci jen nějaké problémy vyskytnou, včasná odborná pomoc vás rychle navede správným směrem.