Jak používat odsávačku mateřského mléka: 12 nejlepších tipů

Naučit se používat odsávačku mateřského mléka vyžaduje čas a zájem, ale stojí to za to. Přečtěte si naše tipy, které vám mohou odsávání mléka usnadnit.

Dr. Nania Schärer-Hernández, ředitelka globálního vzdělávání, Medela:
Nania, matka dvou dětí, je přední světovou autoritou v oblasti složení mateřského mléka a laktace. Její tým navrhuje ve společnosti Medela vzdělávací materiály založené na posledních výzkumech, které podrobně uvádějí osvědčené postupy pro zdravotnické pracovníky a vysvětlují úžasné výhody mateřského mléka maminkám po celém světě.

Jako každá jiná dovednost, rovněž i to, jak správně používat odsávačku mateřského mléka, vám zabere trochu času. Klíčem je trpělivost, i když zpočátku nebudete odsávat tolik mléka, kolik byste chtěla. Koneckonců, odsávačka ve vás nestimuluje stejné pocity jako vaše miminko. Ale časem se vaše tělo naučí při odsávání mléka reagovat na spouštěcí ejekční reflex a časem se zvýší i množství vytvářeného mateřského mléka.

1: Není třeba s odsáváním spěchat ...

Během prvních čtyř týdnů budete společně se svým dítětem pracovat na zahájení a vybudování tvorby mateřského mléka. Pokud je dítě zdravé a kojení jde dobře, nebudete odsávačku potřebovat. Odsávání je však výhodné, pokud musíte být od svého dítěte oddělena (viz tip níže). Pokud ne, užijte si se svým dítětem období kojení a vězte, že i když do budoucna plánujete pravidelně mléko odsávat, nemusíte během prvních týdnů tuto dovednost nijak „trénovat“.

2:… ledaže své dítě nemůžete kojit

Pokud se dítě nemůže krmit přímo z prsu, například proto, že se narodilo předčasně nebo má zvláštní potřeby, nebo jste z jakéhokoli důvodu odděleni, začněte s 2-fázovým odsáváním mateřského mléka co nejdříve po porodu.

Výzkumy ukazují, že odsávání v prvních několika hodinách (kdy by se jinak zdravý novorozenec poprvé pokusil pít z prsu) pomáhá matkám produkovat v prvních dnech a týdnech větší objem mléka,1,2 což je pro dítě ta nejlepší šance pro výlučné kojení.

Pokud očekáváte, že se vaše dítě (nebo děti) narodí předčasně, že budete potřebovat intenzivní péči nebo jste v situaci, kdy by mohlo být kojení obtížné, předem se připravte. Přečtěte si články o odsávání a odstříkávání mateřského mléka, o různých typech odsávaček v článku Jak si vybrat odsávačku a požádejte o pomoc zdravotnického pracovníka, laktační poradkyni nebo lékařku.

Ve vaší porodnici bude pravděpodobně k dispozici nemocniční 2-fázová odsávačka mateřského mléka, požádejte tedy sestru, aby vám ukázala, jak ji používat. Je důležité odsávat mléko z prsou pokaždé, kdy by mělo dítě normálně pít – to znamená, že vaše prsa budou stále dostávat signál, aby tvořila mléko. Nejprve si naplánujte 8 až 10 odsávacích cyklů každých 24 hodin,3 a pokračujte s touto frekvencí, dokud se vám nezačne mléko tvořit.

3: Správné načasování

Při prvním pokusu odsávejte mléko po dobu alespoň 15 minut. Nedělejte si starosti, pokud se vám ho na počátku nepodaří odsát dostatek – pravidelné další odsávání by mělo brzy stimulovat prsa k větší produkci mléka.

Některé maminky zjistí, že jednu hodinu po krmení odsají nejvíce mléka, jiné dávají přednost odsávání ihned po každém druhém krmení – pokuste se odsávat v různých časech, abyste zjistila, kdy vám to bude nejlépe vyhovovat. Jakmile najdete ty správné časy, dodržujte je, aby si vaše tělo mohlo na odsávačku a vyšší tvorbu mléka zvyknout. Ve snaze nashromáždit více mléka můžete být v pokušení prodloužit doby mezi jednotlivým odsáváním. Pokud však počkáte, až se prsa naplní, jedno odsávání je zcela nevyprázdní,3,4, takže klíčem je časté a pravidelné odsávání.

4: Dodržujte hygienické zásady

Před i po odsávání si vždy umyjte ruce a očistěte všechny části odsávačky, které byly v kontaktu s mlékem nebo ústy dítěte. Jednou denně je po umytí budete také muset vydezinfikovat. Všechny části odsávačky nechejte zcela uschnout, a teprve poté uložte odsávačku do průhledného obalu nebo úložného boxu.

5: Buďte připravena

Než začnete s odsáváním mléka, mějte vše potřebné po ruce. Možná se budete chtít napít nebo najíst, vzít si telefon nebo dálkový ovladač na TV, lahvičky na mléko nebo sáčky na mléko a kousek bavlny na otření kapek mléka.

Speciálně navržený pás pro snadné odsávání vám uvolní ruce, takže bude při odsávání mléka mnohem snazší ovládat odsávačku i dělat jiné věci.

6: Udělejte si pohodlí

Nejvhodnější místo pro odsávání mateřského mléka je to, kde se cítíte dobře. Uvolněnost a pohoda je pro uvolňování hormonu oxytocinu nezbytná, protože tento hormon stimuluje tvorbu a uvolnění mléka. Tento proces může narušit nepohodlí a rozptýlení,5 a proto si vyberte nějaké pohodlné místo jen pro sebe a podložte si paže a záda.

Pokud při odsávání nepoužíváte speciální pás, držte prsní nástavec mezi palcem a ukazováčkem a pomocí dlaně a dalších prstů prso podepřete. Držte nástavec jemně proti prsu – příliš silné stlačení může působit tlak na prsní tkáň a bránit toku mléka.

Některé maminky odsají více mléka, když při odsávání zhluboka dýchají, pustí si uklidňující hudbu nebo požádají partnera o masáž zad a ramen.

7: Spouštěcí ejekční reflex

Většina elektrických mateřských odsávaček Medela má technologii 2-fázového odsávání, která napodobuje způsob, jakým pije dítě z prsu (s rychlým a lehkým sáním, po kterém následuje pomalejší a silnější sání), což vám pomůže spustit ejekční reflex a tok mléka uvolnit. Bylo prokázáno, že masáž prsou před a během odsávání6 a rovněž i zahřívání prsou7 pomocí teplého obkladu před odsáváním, pomáhá stimulovat tok mléka a zvýšit jeho množství.

Vědci zjistili, že kontakt s dítětem, kůží na kůži, před a během odsávání také napomáhá odsátí většího množství mléka.8 Důvodem je skutečnost, že teplo a dotyk pokožky mezi vámi a dítětem uvolňuje ve vašem těle oxytocin.9 Některé maminky se domnívají, že z důvodu větší stimulace je nejlepší krmit dítě z jednoho prsu a zároveň ze druhého odsávat.

Pokud není při odsávání mléka dítě s vámi, zkuste se na něj dívat na fotografii nebo na videu, nebo při odsávání vdechujte vůni jeho oblečení.10 Propojení s dítětem při odsávání je další způsob, jak zvýšit hladinu oxytocinu a navýšit tok mléka.

8: Využijte svůj tok mléka

Mnoho matek spouštěcí ejekční reflex a uvolnění mléka nevnímá, proto se jej pokuste při odsávání vypozorovat. Když uvidíte proud mateřského mléka stříkajícího do sběrné lahvičky nebo sáčku, budete vědět, že to je ten správný okamžik.11

Pokud používáte odsávačku s technologií 2-fázového odsávání, bude mít stimulační a odsávací režim. Stimulační režim obvykle trvá asi dvě minuty, ale jakmile uvidíte, že mléko začíná téct, je důležité přejít do odsávací fáze. Důvodem je to, že první uvolnění mléka obvykle dává kolem 36 % celkového objemu mléka, takže využijete tok mléka k tomu, abyste ho shromáždila více.12

9: Najděte si svoji „komfortní zónu“

Během odsávací fáze odsávejte tak, aby byl pro vás vyvíjený podtlak stále ještě příjemný a nepůsobil bolest. Výzkumy potvrdily, že takto lze odsát podobné množství mléka jako odsaje dítě během kojení.13,14

Chcete-li pro sebe najít tu správnou komfortní úroveň podtlaku, postupně zvyšujte sací tlak, dokud nebude mírně nepříjemný, a potom posuňte o jedno pole zpět.

10: Zjistěte správnou délku odsávání

Jakmile je nastolena tvorba a produkce mléka (přibližně po čtyřech až šesti týdnech), můžete začít zjišťovat, kolik minut musíte odsávat, což vám do budoucna pomůže ušetřit spoustu času. Některé matky musí z důvodu počtu spouštěcích ejekčních reflexů odsávat déle než jiné, což také určuje, jak často a jak dlouho mléko poteče.4,15 Skvělé je to, že ačkoliv každá maminka má svůj jedinečný vzorec toku mléka, ten váš bude vždy naprosto stejný, ať již budete mléko odsávat nebo kojit.16

Jak lze tedy zjistit, jaký je váš vzorec toku mléka? Zvolte si dobu, kdy odsáváte nejvíce mléka a v průběhu celého procesu sledujte, kdy začíná z bradavek mléko tryskat a kdy do lahvičky na mléko pouze kape.

Maminka, která má spouštěcí ejekční reflexy pouze na začátku pozorování, odsaje většinu svého mléka během osmi až deseti minut, a i když by odsávala déle, mléko již nepoteče. Naopak maminka, která má mnoho spouštěcích ejekčních reflexů nebo je má později během procesu, bude muset odsávat po dobu 15 minut nebo déle, aby svá prsa důkladně vyprázdnila.15

11: Dvojnásobek

Pokud plánujete pravidelné odsávání, vyplatí se investice do odsávačky pro obě prsa zároveň. Zdvojené odsávání zvyšuje hladinu prolaktinu, hormonu produkujícího mléko, ve vašem těle.17 Výzkum překvapivě ukázal, že ženy, které používají odsávání obou prsů zároveň, mají při každém odsávání jeden spouštěcí ejekční reflex navíc. To znamená, že obvykle odsají téměř o pětinu mléka více, přičemž mléko má vyšší obsah tuku, na rozdíl od mléka, které se odsává z každého prsu zvlášť.18 Nejen, že je to pro vás ohromná časová úspora, ale po několika odsáváních máte jednu láhev svého mateřského mléka navíc.

12: Neignorujte nepohodlí

Odsávání mateřského mléka by nemělo bolet. Pokud se přitom necítíte dobře nebo si na bradavce nebo prsu povšimnete puchýřků nebo oděrek, zkuste snížit sací tlak.

Také se ujistěte, že používáte správnou velikost prsního nástavce (část ve tvaru trychtýře, kterou si dáváte na prs). Tunel prsního nástavce musí bradavku těsně obepínat, ale zároveň musí být ponechán dostatek prostoru, aby se mohl volně pohybovat tam a zpět, aniž by se o kůži otíral. Při odsávání by se nástavec neměl o prsní dvorec (tmavá oblast kolem bradavky) ani kůži odírat ani jej příliš vtahovat. Nevhodná velikost prsního nástavce může snížit množství odsávaného mléka, a proto Medela nástavce vyrábí v několika různých velikostech.

Pokud potíže přetrvávají i po vyzkoušení těchto tipů, přestaňte odsávat a požádejte o radu laktační poradkyni nebo lékaře.

Reference

 1. Parker L et al. Optimal Time to Initiate Breast Milk Expression in Mothers Delivering Extremely Premature Infants. FASEB Journal. 2017;31(1 Supplement):650-19.
 2. Parker LA et al. Effect of early breast milk expression on milk volume and timing of lactogenesis stage II among mothers of very low birth weight infants: a pilot study. J Perinatol. 2012;32(3):205.
 3. Kent JC et al. Principles for maintaining or increasing breast milk production. J Obstet Gynecol Neonatal Nurs. 2012;41(1):114-21.
 4. Prime DK et al. Dynamics of milk removal during simultaneous breast expression in women. Breastf Med. 2012;7(2):100-6.
 5. Ueda T et al. Influence of psychological stress on suckling-induced pulsatile oxytocin release. Obstet Gynecol. 1994 Aug;84(2):259-62.
 6. Jones E et al. A randomised controlled trial to compare methods of milk expression after preterm delivery. Arch Dis Child Fetal Neonatal Ed. 2001;85(2):F91-5.
 7. Yiğit F et al. Does warming the breasts affect the amount of breastmilk production? Breastfeed Med. 2012;7(6):487-8.
 8. Acuña-Muga J et al. Volume of milk obtained in relation to location and circumstances of expression in mothers of very low birth weight infants. J Hum Lact. 2014;30(1):41-6.
 9. Vittner D et al. Increase in Oxytocin From Skin-to-Skin Contact Enhances Development of Parent-Infant Relationship. Biol Res Nurs. 2018;20(1):54-62.
 10. Keith DR et al. The Effect of music-based listening interventions on the volume, fat content, and caloric content of breast milk–Produced by mothers of premature and critically ill infants. Adv Neonatal Care. 2012;12(2):112-9.
 11. Prime DK et al. Comparison of the patterns of milk ejection during repeated breast expression sessions in women. Breastfeed Med. 2011;6(4):183-90.
 12. Kent JC et al. Response of breasts to different stimulation patterns of an electric breast pump. J Hum Lact. 2003;19(2):179-86.
 13. Kent JC et al. Importance of vacuum for breastmilk expression. Breastfeed Med. 2008;3(1):11-9.
 14. Kent JC et al. Volume and frequency of breastfeedings and fat content of breast milk throughout the day. Pediatrics. 2006;117(3):e387-95.
 15. Kent JC et al. Principles for maintaining or increasing breast milk production. J Obstet Gynecol Neonatal Nurs. 2012;41(1):114-21.
 16. Gardner H et al. Milk ejection patterns: an intra-individual comparison of breastfeeding and pumping. BMC Pregnancy Childbirth. 2015;15(1):156.
 17. Hill PD et al. The effect of sequential and simultaneous breast pumping on milk volume and prolactin levels: a pilot study. J Hum Lact. 1996 Sep;12(3):193-9.
 18. Prime DK et al. Simultaneous breast expression in breastfeeding women is more efficacious than sequential breast expression. Breastfeed Med. 2012;7(6):442-7.