11 různých poloh při kojení

Než najdete tu správnou polohu, která bude nejvíce vyhovovat vám i miminku, určitě si jich pár vyzkoušejte. Inspiraci najdete i v naší fotogalerii.

Není žádný správný nebo nesprávný způsob, jak dítě nakojit a jak jej držet. Každá maminka si se svým dítětem najdou polohu, která jim bude nejvíce vyhovovat.1,2 Pokud však budete znát více různých poloh a technik kojení, může se vám to jednou hodit, protože život často vyžaduje změnu, zejména tehdy, když miminko začne růst a vy začnete více chodit ven.

Brožurku s polohami při kojení s dalšími užitečnými informacemi najdete ke stažení na tomto odkazu.

Ať už si vyberete jakoukoli polohu, pamatujte:

  • Před kojením si nachystejte vše, co budete potřebovat, jídlo, pití, telefon, dálkový ovladač na TV, knihu nebo časopis. A nezapomeňte se jít vyčůrat – nějakou dobu se nebudete moci od miminka vzdálit!

  • Ujistěte se, že se miminko cítí příjemně. Ať už si vyberete jakoukoliv polohu, dítě musí být ve stabilní poloze a musí vnímat vaši podporu. Hlavička, krk a páteř nesmí být zkrouceny.

  • Ujistěte se, že i vy se cítíte uvolněně a pohodlně. V případě potřeby používejte na podepření zad nebo paží polštáře, podložky nebo smotané ručníky.

  • Zkontrolujte, zda je dítě správně přisáté. Dobré přisátí je základem příjemného kojení.

  • Pokud má dítě s přisátím obtíže nebo kojení způsobuje bolest, vyhledejte pomoc laktační poradkyně. Ukáže vám, jak dítě držet, aby pro vás bylo kojení příjemné.

1: Poloha savčí nebo pololežmo

Savčí poloha, známá také jako biologický model kojení 1, je často prvním pokusem maminek o kojení. Pokud dostanete ihned po porodu dítě na hrudník nebo bříško, je vše v pořádku, dítě instinktivně zamíří k jednomu z vašich prsou a pokusí se přisát – ‘plazí se k prsu’. Kontakt kůže na kůži pomáhá stimulovat jeho instinkty týkající se krmení, zatímco gravitace mu pomáhá se přisát a nesklouznout z břicha.

Tato poloha není však určena jen pro novorozence – používají ji kojenci jakéhokoliv věku. Obzvláště užitečná může být, když se dítě snaží přisát s jiným držením, když při kojení nesnese ruku matky na své hlavičce, když máte rychle a prudce tekoucí mléko nebo pokud velká prsa, jak zjistila i Isabel, maminka z Velké Británie: „Na začátku nám dělala velký problém kombinace mých velkých prsou a malého dítěte s váhou pouhých 2,7 kg. Trvalo mi několik týdnů, než jsem pro nás našla správnou polohu. Nakonec jsem kojila většinou vleže s dítětem ležícím na mém těle.“

Asi pro vás bude pohodlnější, pokud budete lehce zakloněná než v pozici vleže na zádech. Jako oporu použijte polštáře, budete tak na své dítě lépe vidět.

2: Kolébka neboli madona

Toto je klasická poloha, kterou si většina z nás představí, když uslyší slovo kojení. Sedíte vzpřímeně s dítětem na boku, hlavička a krk jsou položeny podél vašeho předloktí a tělíčko je na vašem žaludku, v poloze bříško na mámě.3 Ačkoli je to velmi populární poloha, pro novorozence není úplně jednoduchá, protože dítě není tak podepřeno jako u některých jiných poloh. Jako podpora vám dobře poslouží polštář, o který se opřete a také kojicí polštář, který si dáte přes klín a o který se dítě opře nebo jej můžete podpírat pažemi, vše s cílem vyhnout se přílišnému namáhání zad nebo ramen. Pokud používáte kojící polštář, nesmí být vysoký – vaše prsa by měla zůstat v přirozené běžné výšce, aby nedošlo k bolesti bradavek a špatnému přisátí.

„Používala jsem polohu kolébky, protože to fungovalo! Bylo to příjemné, jen tak sedět a pozorovat, jak miminko pije,“ říká Rachael, italská máma dvou dětí.

3: Zkřížená kolébka

Vypadá podobně jako kolébka, ale vaše ruce si vymění role, to znamená, že tělíčko miminka leží podél opačného předloktí.3 Cílem je podepřít dítě v oblasti krku a ramen, aby mohlo před přisátím zaklonit hlavu. Toto poloha je skvělá především pro novorozence a malé děti a také ty, které mají problém s přisátím. Protože se dítě opírá o vaše opačné rameno, máte větší kontrolu nad jeho polohou a volnou rukou můžete tvarovat prs.

Julii, mamince dvou dětí ze Spojeného království, se líbí flexibilita této polohy: „Své právě narozené miminko kojím právě v této poloze, protože mám volnou ruku a mohu ji použít pro své druhé dítě v batolecím věku.“

V prvních dnech nedržte dítě za hlavičku, protože byste mu mohla přitlačit bradu k hrudníku. Výsledkem by mohlo být mělké přisátí (protože bradavka se dotýká spíše jeho jazyka než patra) a vás mohou bolet bradavky. S tím, jak dítě roste, je tato technika snazší a později můžete nechat hlavu dítěte ležet ve své ruce (jak je vidět na obrázku výše).

4: Fotbalová poloha

V této poloze (známé také jako podpaždí) sedíte s dítětem na svém předloktí. Tělo dítěte je ze strany podél vašeho těla a jeho nožky směřují k opěradlu křesla.3 Toto je další užitečná poloha používaná v raném stadiu kojení, protože dítě má dobrou podporu a vy dostatečnou kontrolu a dobře vidíte jeho obličej. Dítě pevně přivinuté těsně k vašemu tělu má také pocit bezpečí. Tuto polohu rády používají matky, které měly císařský řez, dvojčata, předčasně narozené dítě nebo větší prsa.

„U první dcery jsem měla velmi velká prsa velikosti K, která byla dvakrát tak velká jako její hlavička,“ vzpomíná Amy, máma dvou dětí z Austrálie. „Pod každé prso jsem položila smotaný ručník, abych je pozvedla, protože byla hodně těžká, a dceru jsem kojila ve fotbalové poloze, která však byla vzpřímenější, tak abych ji nezahltila velikostí svých prsou. „Tato poloha mi také vyhovovala proto, že jsem měla jizvu po císařském řezu a nemohla jsem si dcerku opřít o celé tělo.“

5: Na boku vleže

Ideální pro pohodlné noční krmení a kojení v posteli nebo na pohovce, může být také pohodlnější než poloha v sedě, pokud jste prodělala císařský řez nebo máte stehy.3 Musíte s dítětem ležet bok po boku vedle sebe, břicho na břicho.

„Snažila jsem se v posteli během nespočetného nočního krmení sedět, částečně kvůli tomu, že jsem měla císařský řez, částečně kvůli vyčerpání,“ říká Francesca, maminka z Velké Británie. „Pak jsem zjistila, že mohu dítě kojit vleže na boku a zároveň si tak odpočinout.“

„Maisie se kvůli přirostlému jazýčku nemohla přisát jinak než na boku vleže.“ Laktační poradkyně mi ukázala, jak na to. Vypadalo to, že dcera dokáže lépe zvládnout rychlost toku mléka a zůstat přisátá. Když se jí pusinka zvětšila, daleko lépe se začala pravidelně přisávat,“ říká Sarah, maminka dvou dětí z Austrálie.

6: Vleže po císařském řezu

Pokud jste měla císařský řez a nemůžete při kojení najít pohodlnou polohu3, tato poloha může pro vás být ta pravá. Vleže s dítětem ležícím přes vaše rameno nebudou jizvy vystaveny žádnému tlaku. Můžete také zkusit polohu na boku vleže.

7: Vzpřímeně neboli koala

V poloze vzpřímeně neboli koala sedí dítě obkročmo na vašem stehně nebo na boku s páteří a hlavou ve svislé poloze.4 Pokud dítě dostatečně podepřete, můžete tuto polohu použít i u novorozence. Je to také pohodlný způsob, jak nakrmit starší dítě, které již sedí bez pomoci. Vzpřímená neboli koala poloha je často nejpohodlnější pozice pro kojence, kteří trpí refluxními nebo ušními infekcemi (preferují vzpřímenou polohu) a také pro ty, kteří mají přirostlý jazýček nebo nízké svalové napětí.

„Když bylo moje dítě starší, často jsem používala vzpřímenou polohu, protože to bylo pohodlné pro nás oba, a ještě nyní ji na sobě cítím,“ říká Peggy, maminka jednoho dítěte ze Švýcarska. „Bylo to také diskrétní, když jsem kojila na veřejnosti.“

8: Vkleče nad dítětem

V této poloze leží dítě na zádech, zatímco vy jste nad ním na všech čtyřech a vložíte mu bradavku do úst.4 Některé maminky říkají, že v případě  mastitidy to na krátkou dobu pomůže, protože v tomto období nesnesou na prsou žádný dotyk ani tlak; jiné říkají, že gravitace pomáhá odblokovat ucpané  mlékovody, i když zatím neexistují žádné vědecké důkazy, které by toto tvrzení podpořily. Tímto způsobem lze kojit vsedě, vkleče nad dítětem na posteli nebo na pohovce, nebo téměř vleže, ale musíte se opírat o ruce. Pro zmírnění zátěže na záda a ramena můžete použít polštáře.

„Tuto polohu jsem několikrát použila při ucpaných mlékovodech, kdy nic jiného nefungovalo. Podle mého názoru to zafungovalo – myslím si, že díky gravitaci a také proto, že úhel a poloha dítěte byly tak odlišné od běžného kojení, že mi dítě prsa vyprázdnilo úplně jiným způsobem,“ říká Ellie, máma dvou dětí z Velké Británie.

Tato poloha není pravděpodobně nejvhodnější pro pravidelné kojení, ale pokud ji občas zařadíte, může vám pomoci.

„Použila jsem tuto polohu, když moje děťátko bojovalo s technikou přisátí,“ říká Lorna, máma dvou dětí z Velké Británie. „Nebyl to nejpohodlnější způsob kojení, ale v té době bych udělala cokoliv, abych mu s přisátím pomohla. Zafungovalo to – a stále kojíme, již osm měsíců!“

9: V šátku

Tento způsob kojení vyžaduje trochu praxe, ale kojení v šátku oceníte především, když jste venku a zároveň se staráte o starší děti nebo dokonce když děláte lehké domácí práce.

Pomáhá také v případě, kdy se dítě nerado nechává odložit nebo se krmí hodně často, což zjistila i Lindsay, maminka dvou dětí z USA: „Často jsem u obou dětí používala nosítko. Když jsme byli venku, uvázala jsem si kolem krku sarong a přehodila ho přes nosítko, takže jsem dítě zakryla. Takhle se krmily, dokud neusnuly.“

Tato metoda obvykle funguje nejlépe, pokud už je dítě zkušeným kojencem a samo udrží hlavičku zvednutou. Můžete kojit v nejrůznějších šátcích, včetně pružných, prstencových a nosítek. Ať už si vyberete cokoli, ujistěte se, že vždy vidíte obličej dítěte a jeho brada není přitisknuta k hrudníku.

10: Dvojitá fotbalová poloha

Tato poloha je skvělou variantou, jak kojit dvojčata, protože je kojíte v tandemu, přičemž máte relativně volné ruce.4 Asi budete muset použít speciálně navržený dvojitý kojicí polštář, zejména v prvních dnech. Usnadní dětem nalezení správné polohy a také minimalizuje tlak na vaše břicho v případě porodu císařským řezem. A navíc, jednou volnou rukou se můžete věnovat jednomu dítěti, aniž byste narušila kojení druhého.

„Když se naše dvojčata narodila, byli malincí a museli se krmit každé dvě hodiny, a to ve dne i v noci. Brzy jsem si uvědomila, že je musím kojit zároveň, jinak bych nedělala nic jiného než jen kojila,“ říká Emma, ​​máma dvou dětí z Velké Británie. „Použila jsem tedy dvojitou fotbalovou polohu a kojicí polštář.“

Mezi další polohy, které můžete u dvojčat vyzkoušet, patří dvě kolébky zkřížené přes sebe, jedno z dvojčat ve fotbalové poloze a druhé v kolébce, a také dvojitou savčí nebo dvojitou vzpřímenou polohu.

11: Tanečník

Pokud se dítěti nedaří technika přisátí nebo má nízký svalový tonus – u předčasně narozených dětí, má Downův syndrom nebo jinou nemoc či postižení – zkuste tuto polohu s podporou jeho hlavy a vašeho prsu.4 Nejprve zespodu sevřete prs s prsty na jedné straně a palcem na druhé. Pak posuňte ruku dopředu, takže palec a ukazováček tvoří před prsem tvar písmene „U“. Tři zbývající prsty by měly stále podpírat prs zespodu. Při kojení leží čelist dítěte na vašem palci a ukazováčku, brada je ve spodní části písmene „U“, váš palec jemně drží jednu z jeho tváří a ukazováček druhou. Toto držení dostatečně dítě podepře a vy máte kontrolu nad jeho polohou, stejně jako dobře vidíte, jak je přisáté.

Reference

1 Colson SD et al. Optimal positions for the release of primitive neonatal reflexes stimulating breastfeeding. Early Hum Dev. 2008;84(7):441-449.

2 UNICEF UK BFHI [Internet]. Off to the best start; 2015 [cited 2018 Feb].

3 Cadwell K. LatchingOn and Suckling of the Healthy Term Neonate: Breastfeeding Assessment. J Midwifery & Women’s Health. 2007;52(6):638-642.

4 Wambach K, Riordan J, editors. Breastfeeding and human lactation. Jones & Bartlett Learning; 2014. 966 p.