5 problémů s kojením po prvním měsíci po porodu – vyřešeno

Odborné rady zaměřené na překonání pěti nejčastějších problémů s kojením, které se mohou vyskytnout po prvním měsíci po narození vašeho děťátka.

Cathy Garbin, dětská zdravotní sestra, porodní asistentka a laktační poradkyně.
Cathy byla sedm let vědeckou spolupracovnicí v renomované skupině pro výzkum laktace Hartmann Human Lactation Research Group a zároveň podporovala matky, které kojily doma i v porodnicích. Má dvě děti, stále pracuje s rodinami, organizuje studijní dny pro zdravotníky a přednáší na mezinárodních konferencích.

V tomto období jste si společně se svým miminkem zvykla na každodenní rutinu, kterou už běžně zvládáte. Může se tedy zdát, že potíže s kojením jsou pro vás již jen vzdálená vzpomínka. Nicméně, stále na vás může čekat několik překvapení, a proto si přečtěte moje rady, jak řešit eventuální budoucí problémy s kojením.

Problém 1: Na čas se musím od dítěte odloučit

Ať už se jedná o společenskou příležitost, cestování nebo lékařský zákrok, v určitém okamžiku se musíte od svého kojeného dítěte načas odloučit.

Řešení

 • Odsávejte mléko, které bude dítěti podávat někdo jiný (např. partner). Tvorba mléka je již dobře zavedena, a proto můžete mléko odsávat a uchovávat v ledničce nebo mrazáku. Zpočátku budete muset experimentovat, abyste zjistila, kdy je pro vás během dne na odsávání ten nejvhodnější okamžik. Některým maminkám to nejvíce vyhovuje ráno, protože dítě v noci déle spí. Jiné maminky odsávají mléko 60 minut po kojení. Každá maminka to má jinak. Nebuďte zklamaná, když zpočátku odsajete pouze malé množství mléka, pravděpodobně budete muset dávku na jedno krmení odsávat dvakrát nebo třikrát. Stejně jako při kojení si musí vaše tělo na efektivní odsávání

 • Pokud budete muset jedno kojení vynechat, nabalte si odsávačku s sebou. Pokud odjíždíte na více než pár hodin, budete muset mléko odsát, i když jste nechala jednu dávku krmení pro dítě doma partnerovi. Odsávejte mléko stejně často, jako když jste kojila, udržíte si tak stálou tvorbu a zásobu mléka a vyhnete se nepohodlí. Odsávejte po celý den v pravidelných intervalech a nečekejte, až budete mít velmi plná prsa.1 Většina elektrických odsávaček může být napájena i z baterií, takže není nutno mít přístup k elektrické zásuvce.

Problém 2: Jak mám kojit, když se vracím do práce?

Pokud se vracíte do práce, pravděpodobně budete od dítěte odloučena na delší dobu a častěji, a proto je velmi důležité najít způsob, jak kojit a odsávat, aby to vyhovovalo vám i dítěti. Jak je popsáno výše, můžete si před odchodem do práce vytvořit zásoby odsátého mléka a poté pravidelně odsávat, abyste si zajistila stálou tvorbu mléka, vyhnula se nepohodlí a zajistila dostatek mléka na další den. Mnoho pracovišť je na odsávání mateřského mléka uzpůsobeno a moderní odsávačky jsou účinné a spolehlivé. Pokud máte pravidelnou pracovní dobu nebo částečný úvazek, budete moci kojit dítě před odchodem do práce a ihned po příchodu, stejně jako v noci.

Řešení

 • Odsávejte mléko ve stejných intervalech jako když jste kojila, protože si tak zajistíte stabilní tvorbu mléka, vyhnete se nepohodlí a snížíte riziko ucpání mléčných žláz, mastitidy a městnání v prsou.1

 • Zkuste odsávání z obou prsů zároveň. Nejen že snížíte dobu odsávání na polovinu, ale pomocí této techniky také odsajete v průměru o 18 % více mléka, než když odsáváte z každého prsu zvlášť. Mléko má také vyšší obsah tuku a kalorií.2

 • Nabalte si do práce tašku, která bude obsahovat odsávačku, sáčky na skladování mléka a možná i pás pro snadné odsávání. Na přenos odsátého mléka budete také potřebovat chladicí tašku.

 • Zajímejte se o svá práva. Mnoho zemí má zákony, které ženám dávají zákonné právo bezpečně odsávat a uchovávat v práci mateřské mléko. Před návratem do práce se u svého zaměstnavatele informujte, jaké máte ohledně odsávání mateřského mléka možnosti.

Problém 3: Myslím, že se moje dítě nekrmí, ale jen saje, protože je mu to příjemné

Někdy můžete mít pocit, že místo krmení používá dítě bradavku jako dudlík. Nezapomeňte však, že kojení není jen o jídle, ale je to také způsob, jak se dítě zklidní. „Nevýživné sání“ (dítě saje prsa bez toho, aby polykalo mléko) dítě uklidňuje a uvolňuje. Musíte samozřejmě vědět, že náhlé častější nebo delší krmení může znamenat nízký přísun mléka, ale pokud dítě přibírá na váze a má denně očekávaný počet pomočených a pokakaných plenek, je to nepravděpodobné.

Řešení

 • Buďte trpělivá. Dítě potřebuje vaši lásku, takže se mu přizpůsobte a nechte ho sát. Toto období sání pro pohodu obvykle netrvá příliš dlouho a pomůže dítěti cítit se v bezpečí a milováno – a to je to nejlepší, co pro něj můžete udělat.

Problém 4: Chci přejít od smíšeného krmení k výlučnému kojení

Protože mateřské mléko má pro vás i vaše dítě spoustu výhod, rozhodně stojí za to se o tento krok pokusit, i když pokud často nekojíte, můžete mít mléka málo. Pokud jste praktikovala smíšené krmení pouze několik týdnů, může se vám povést tvorbu mléka navýšit. Nejlépe vás tímto procesem provede laktační poradkyně nebo odborník na kojení. Jedná se o velmi individuální proces, který závisí na mnoha faktorech. Nenechte se však odradit, protože každá vzácná kapka mateřského mléka, kterou vaše dítě dostane, se počítá.

Řešení

 • Pokuste se navýšit produkci mléka. Povzbuzujte dítě, aby pilo z prsu co nejčastěji, čím více mléka vypije, tím více ho vaše prsa vytvoří. Navíc můžete i odsávat, jak je vysvětleno výše. Zejména odsávání z obou prsů zároveň může přispět k vyšší produkci mléka.

 • Co nejvíce praktikujte kontakt skin-to-skin. Stejně jako v období těsně po porodu pomáhá těsný kontakt proudění oxytocinu, který spouští tvorbu mléka. Dalším bonusem je, že se budete vy i vaše miminko cítit klidně a uvolněně.

 • Postupně vynechávejte náhradní kojeneckou mléčnou výživu. Odolejte pokušení ji přestat používat náhle a najednou. Pokud jste ji používala po každém kojení jako doplněk, pokračujte s ní pouze po každém druhém kojení, zásoba vašeho mateřského mléka se bude mezitím navyšovat. Během tohoto přechodného období pečlivě sledujte plenky a přírůstek hmotnosti dítěte. Možná zjistíte, že se vaše miminko bude zpočátku chtít krmit častěji, což je naprosto normální.

 • Spolupracujte s laktační poradkyní nebo specialistou na kojení. Provedou vás celým procesem a pomohou vám věřit, že vaše dítě dostává to, co opravdu potřebuje.

Problém 5: Moje dítě ztratilo o kojení zájem

Pokud dříve nadšené dítě začne náhle bez zjevného důvodu odmítat vaše prsa, nejspíše zahájilo „kojící stávku“. Maminky se v tomto okamžiku začnou domnívat, že je dítě připraveno na tuhou stravu nebo ho mléko dostatečně neuspokojuje, ale tak to většinou není. Důvodem může být skutečnost, že s postupným vývojem zraku začíná být dítě rozptylováno okolním světem. Nebo něco během kojení přitáhlo jeho pozornost, reaguje na narušenou rutinu, má ucpaný nos nebo se mu prořezávají zoubky. To, co považujete za nedostatek zájmu o kojení, může znamenat i to, že se dítě krmí efektivněji, a proto se nekojí tak dlouho jako dříve.

Řešení

 • Buďte trpělivá. Může to trvat i několik dní, ale většina kojících stávek je dočasná. A abyste si byla jista, že dítě dostává tolik výživy, kolik potřebuje, krmte ho odsátým mlékem.

 • Najděte si klidné místo, kde nebudete ničím rušena. Vaše miminko bude mít větší šanci se v klidu dobře nakrmit, když se bude moci soustředit a bude se cítit uvolněně.

 • Zkontrolujte, jakou má dítě při kojení polohu. Pokud se dítě během krmení necítí uvolněně nebo nemůže pohybovat hlavičkou, aby se mohlo nadechnout, může prsa odmítat.

 • Mléko odsávejte, abyste si udržela stabilní přísun. Můžete se pokusit krmit dítě odsátým mateřským mlékem pomocí speciální savičky Medela Calma.

 • Nezavádějte náhradní mléčnou kojeneckou výživu ani příkrmy. Když budete kojení mateřským mlékem doplňovat náhradní kojeneckou mléčnou výživou, může se stát, že budete mít mléka ještě méně, což celou situaci zhorší. Dokud se vaše dítě pravidelně krmí odsávaným mlékem, dobře prospívá a podle očekávání kaká a čůrá, nedělejte si starosti. Do věku šesti měsíců nezavádějte příkrmy, protože na ně nezralý zažívací systém dítěte ještě není připraven.

 • Nikdy děti ke kojení nenuťte. Pokuste se být s dítětem co nejvíce, odpočiňte si a užijte si vzájemnou blízkost a mazlení, často nabízejte prsa a nechejte dítě, aby se pokusilo přisát. Výsledkem je zvýšená hladina oxytocinu, která ovlivní i odsávání mléka.4

 

Reference

1 Kent JC et al. Principles for maintaining or increasing breast milk production. J Obstet, Gynecol, & Neonatal Nurs. 2012;41(1):114-121.

2 Prime DK et al. Simultaneous breast expression in breastfeeding women is more efficacious than sequential breast expression. Breast Med. 2012;7(6):442-447.

3 Amir L. Breastfeeding managing ‘supply’ difficulties. Aust fam physician. 2006;35(9):686.

4 Moberg KU, Prime DK. Oxytocin effects in mothers and infants during breastfeeding. Infant. 2013;9(6):201-206.