5 tipů pro kojení na veřejnosti

Pokud se rozhodnete, že budete kojit i na veřejných místech, je pravděpodobné, že si na tuto novou situaci budete chvíli zvykat. Přečtěte si naše tipy a rady, jak udělat z kojení na veřejných místech příjemný zážitek, bez stresu pro vás i vaše miminko.

Na kojení je skvělé to, že vše, co ke kojení potřebujete, máte vždy s sebou a mléko má správnou teplotu, ať jste kdekoli. I když je kojení nejpřirozenějším způsobem, jak dítě nakrmit, většina maminek může obzvláště na počátku pociťovat zábrany. Ať už se obáváte reakcí jiných lidí, nebo je vám jedno, co si myslí, následující tipy vás na kojení venku mohou lépe připravit.

1. Trénujte doma

Pokud máte z prvního kojení na veřejnosti obavy, zkuste si to nejprve doma před zrcadlem, abyste viděla, jak vás budou při kojení vidět a vnímat ostatní. Pravděpodobně si všimnete, že svá prsa nevystavujete tolik, jak byste předpokládala, protože jsou zakrytá hlavičkou dítěte.

Kojení na veřejnosti bude pro vás určitě jednodušší, když to poprvé vyzkoušíte v přátelském prostředí. Návštěva kamarádek s dětmi nebo kavárny s přítelkyní může být jako první pokus příjemnější než sama kojit v přeplněném nákupním centru nebo ve vlaku.

2. Co si vzít na sebe

Co se týká vhodného oblečení pro kojení na veřejnosti (i kdekoliv jinde), máte spoustu možností. Pokud jde kojení dobře a máte v úmyslu pokračovat co nejdéle, vyplatí se vám investovat do vhodného oblečení.

„Můj top, který jsem na kojení používala, byl velmi pohodlný a snadno použitelný. Mohla jsem diskrétně kojit venku, a to i v zimě, protože jsem si ho nemusela svlékat. Jednoduše vložíte obličej dítěte do otvoru v oblečení a můžete začít kojit. Kdekoliv a kdykoliv,“ říká Caroline, matka dvou dětí z Francie.

Nemusíte si na kojení kupovat speciální oblečení. Stačí na sebe navrstvit dva topy, které běžně nosíte. Já jsem nosila pružnou košilku, kterou jsem mohla na jedné straně stáhnout dolů, takže se zahákla pod prso, ze kterého jsem chtěla krmit, a nahoře jsem měla volnější top, který jsem si vytáhla. Volnější vršek mi zakrýval hrudník a košilka břicho. Kromě toho, že to působilo decentně, jsem také při kojení nemusela ukazovat své poporodní bříško a také mi nebyla při kojení venku zima,“ říká Susannah, maminka dvou dětí ze Spojeného království.

Další možností je nosit topy a šaty s knoflíky nebo zipem na přední části, lacláče nebo mít na oděvu boční otvory. Můžete také vyzkoušet zavinovací oděvy nebo výstřihy kapucového a šálového typu, které můžete stáhnout.

„Při kojení mě vždy zachránil zavinovací svetřík,“ říká Natalie, maminka ze Spojeného království.
„Vždy jsem ho na jedné straně odvázala a při kojení přehodila přes dítě, takže když byla malá hladová nebo plakala, mohla jsem se snadno a okamžitě zakrýt, aniž bych musela cokoliv vyndávat z přebalovací tašky.“

3. Prozkoumejte okolí

Než se s miminkem vydáte ven, najděte si ve svém okolí místa vhodná ke kojení, abyste je nemusela hledat na poslední chvíli. Nákupní centra, obchodní domy a obchůdky s dětským oblečením mají koutky pro maminky s dětmi, kde najdete soukromí, klid, pohodlnou židlí a přebalovací pult. Mnohé kavárny a hotelové salonky jsou již také na maminky s dětmi vybavené.

„Pokud jste z kojení venku nervózní, předem si najděte vhodná místa, abyste přesně věděla, kde si můžete udělat přestávku na krmení. Zpočátku není kojení venku vždy snadné, ale časem se tak zdokonalíte, že to bude tak rychlé a decentní, že si nikdo ani neuvědomí, že kojíte,“ říká Rachel, maminka z Malediv.

Mezi další místa, která můžete ke kojení vyzkoušet, patří převlékárny v obchodech s oděvy, obchody s nábytkem, komunitní centra, knihovny, muzea a parky. Můžete se také zeptat jiných maminek, kde jsou v okolí na kojení nejlepší lokality.

„Žiji ve Spojených arabských emirátech, kde mají děti ze zákona právo být kojeny do věku dvou let. Kojení se u nás hodně podporuje, v nákupních centrech máme nádherné koutky pro matky s dětmi a matky kojící na veřejných místech, jako jsou například restaurace, jsou všude respektovány,“ dodává Faye, matka dvou dětí ze Spojených arabských emirátů.

4. Zakrytí prsou

Některé maminky dávají při kojení na veřejných místech přednost zakrytí, protože jim vyhovuje větší soukromí. Existuje spousta možností, co lze použít. Od jednoduchých šátků a ponč až po speciálně navržené zavinovací oděvy nebo kojicí zástěry s půlkruhovým drátkovým otvorem v horní části, kterým na své dítě u prsu vidíte. Vyberte si to, co bude vyhovovat vám oběma. Dítě můžete také kojit v šátku nebo nosítku, které slouží dítěti jako opora a vám zároveň poskytne soukromí.

„Doporučuji koupit si nosítko,“ říká Caroline, matka dvou dětí z USA. „S trochou praxe budete moci kojit i během dne při chůzi.“

Nakonec však možná zjistíte, že se vaše dítě rozhodlo za vás. Některé děti nesnáší, když jsou při kojení zakryté, zatímco jiné se bez zakrytí nenapijí. „Ani jedno z mých dětí nemělo během kojení rádo šály přehozené přes hlavičku, takže jsem se spoléhala jen na to, že mi prsa zakrývají jejich hlavičky,“ říká Esther, máma dvou dětí ze Spojeného království.

5. Zjistěte si, jaká máte práva

V mnoha zemích máte zákonný nárok na kojení na jakémkoliv veřejně přístupném místě a existují i zákony na ochranu kojících matek. Pokud si nejste jista, jaké zákony platí ve vaší zemi, podívejte se na internet. Začněte například na webových stránkách státní správy nebo veřejného zdraví nebo si promluvte se svým lékařem. Můžete se také zeptat maminek v okolí nebo blízkých přátel a příbuzných, jaké jsou jejich zkušenosti. Jejich odpovědi vás možná překvapí.

„Kojení je v Austrálii obecně vítáno a je naprosto přijatelné, když si u číšníka v kavárně vytáhnete prso a objednáte kávu,“ říká Amy, maminka dvou dětí z Austrálie.

Pokud kojíte na veřejnosti a někdo si stěžuje, můžete mu zdvořile připomenout svá zákonná práva. Pokud máte pocit, že vás nějaký podnik, například obchod nebo kavárna, diskriminuje tím, že vás žádá, abyste nekojila, můžete na základě svého rozhodnutí a místních zákonů podat oficiální stížnost.

„Kojila jsem u stolu v jídelně poté, co jsem sama dojedla (protože zde nebyl žádný dětský koutek), a vyslali ke mně červenajícího se zaměstnance, aby se mě zeptal, zdali by se mi nekojilo lépe na dámské toaletě. „Ne, řekla jsem, a vy byste tam chtěl jíst oběd?“ „A nemohla byste jít alespoň kojit jinam?“ „Rozhodně ne. Dokud s kojením neskončím, nepůjdu nikam!“ vypráví Maya, matka dvou dětí ze Španělska.

„Moje rada zní, nemějte zábrany. Já jsem je měla, ale přesto jsem na veřejnosti pravidelně kojila, a to všude, ve městě i na venkově a nikdy jsem nezažila žádné negativní poznámky, komentáře ani pohledy. Chápu, že všechny maminky takové štěstí mít nebudou, ale já jsem kojila rok, a za tu dobu jsem se mohla setkat s mnoha lidmi, kteří by se chovali hrubě, ale nic takového se nestalo. Vůbec nikdy. Takže se může ukázat, že vaše obavy mohou být naprosto neopodstatněné,“ dodává Tiffany, maminka ze Spojeného království.