6 jednoduchých kroků ke správnému přisátí dítěte k prsu

Aby mohlo dítě při kojení vypít dostatek mléka, je nutné, aby se umělo k prsu správně přisát, což není vždy jednoduché.

Přečtěte si, co radí Sioned Hilton, sestra z novorozeneckého oddělení, laktační poradkyně a matka tří dětí, která již více než 30 let pomáhá rodinám s novorozenci. Poskytuje poradenství matkám, které kojí i těm, které mléko odsávají, a to v porodnicích i doma, přispívá do časopisů o rodičovství, účastní se konferencí a pořádá workshopy pro zdravotníky.

Kojení je tím nejpřirozenějším způsobem, jak dítě nakrmit, ale občas to chvíli trvá, než si oba na novou situaci zvyknete. Pro zajištění dostatečné výživy je důležité pochopit, jak vypadá správné přisátí dítěte k prsu a jak je také matkou vnímáno.

V tomto ohledu je velmi důležité získat informace, radu a podporu ihned během prvních dnů a týdnů po narození dítěte. Požádejte proto o kontrolu přisátí dítěte, a to nejlépe kvalifikovanou sestru nebo lékaře, laktační poradkyni nebo specialistku na kojení. Dobrý začátek vám pomůže vyhnout se pozdějším problémům.

Kromě frustrace a stresu, které zažívá vaše miminko, vám nedostatečné přisátí dítěte při kojení může přivodit bolestivé bradavky. Výsledkem může také být nedostatečné vyprázdnění prsu, což vede ke nízkému přírůstku hmotnosti, snížení přísunu mléka a vyššímu riziku ucpání mléčných kanálků a mastitidy.

Zdravotní sestra může také zkontrolovat, zdali nemá dítě přirostlý jazýček nebo jiné problémy, které by mohly možnost správného přisátí znemožnit.

Sophie, maminka z Velké Británie, říká: „Moje nejdůležitější rada je nechat si zkontrolovat přisátí dítěte odborníkem na kojení ještě před opuštěním nemocnice. Až do pátého dne pobytu v porodnici jsem netušila, že moje miminko není dostatečně k prsu přisáté. Jen cucala konec mých bradavek, a proto neměla dostatek mléka a působila mi bolest.“

Camilla, maminka z Austrálie, také zjistila, že je správné nebát se o pomoc požádat: „Během prvních dvou dnů v porodnici jsem prosila každou porodní asistentku, kterou jsem viděla, aby mi ukázala různé způsoby, jak si dítě přiložit k prsu,“ říká. „Každá z nich měla trochu jinou techniku nebo radu, a já jsem tak zjistila, co je pro moji Frankie a pro mě nejlepší.“

Pokud nemáte možnost si ihned promluvit s lékařem, laktační poradkyní nebo specialistkou na kojení, nebo pokud se dítě najednou přestane k prsu přisávat, připravili jsme pro vás šest jednoduchých kroků, které by vám měly pomoci dostat vše pod kontrolu.

Jak pomoci dítěti s přisátím k prsu

 1. Zkontrolujte polohu dítěte u prsu

  Ať už si zvolíte kteroukoliv polohu pro kojení, než začnete, ujistěte se, že hlava, krk a páteř dítěte jsou srovnány, nejsou zkroucené. Bradička by měla směřovat vzhůru, neměla by klesat směrem k hrudníčku. Zajistěte si i své vlastní pohodlí – použijte polštáře a podepřete si záda, paže nebo i dítě.1

 2. Povzbuďte dítě, aby otevřelo ústa

  Držte dítě blízko prsu, bradavku mějte u jeho nosu. Jemně se bradavkou dotkněte horního rtu dítěte, čímž ho povzbudíte k širokému otevření úst. Čím více ústa otevře, tím lépe se přisaje.1

 3. Přiložení dítěte k prsu

  Jakmile dítě zeširoka otevře ústa a přetáhne jazyk přes spodní dásně, přiložte ho k prsu a nasměrujte bradavku k horní části jeho úst. Brada dítěte by se měla vašeho prsu dotknout jako první. Do úst by si mělo vzít i velkou část vašeho prsního dvorce, přičemž spodní ret a čelist by měly zakrývat většinu spodní části dvorce.1 Pokud vidíte, že část dvorce není v ústech dítěte, je to v pořádku – máme různě velké dvorce a různě velké děti! Některé maminky také zjistily, že při přikládání dítěte k prsu pomáhá jemně prs natvarovat. Pokuste se experimentovat a uvidíte, co bude fungovat.

 4. Dítě musí být při krmení těsně u prsu

  Nezapomeňte, že každá maminka má jiný tvar prsou a polohu bradavek, takže se nemusí vždy jednat o „učebnicové“ přisátí. Kdykoli je to možné, mějte dítě co nejblíže s bradou v kontaktu s prsem. Nosy novorozenců jsou otočené nahoru, aby mohli při kojení dýchat a lépe se naučit koordinovat sání a dýchání.1,2

 5. Dívejte se a poslouchejte

  Když se dítě krmí, vaše bradavka bude oproti jeho patru a zespodu ji bude jemně objímat jazykem. Přisátí by nemělo být nepříjemné – měla byste mít spíše pocit tahání. Sledujte dítě – nejdříve saje krátce a rychle, čímž stimuluje tok mléka (spouštěcí reflex). Jakmile začne mléko proudit, bude sát pomaleji a hlouběji s pauzami, což je známka toho, že dítě pije – dobré znamení! Měla byste vidět pohyb jeho čelisti a můžete také slyšet, jak saje a polyká. To jsou dobrá znamení, ale je také důležité zkontrolovat, zda má dítě dostatek pomočených a pokakaných plenek a přibývá na váze podle očekávání.2,3

 6. Jak odebrat dítě z prsu

  Pokud je přisátí mělké a bolestivé nebo vám dítě začne žvýkat bradavku nebo se o její konec jazykem otírat, odeberte jej z prsu a zkuste to znovu. Můžete přitom jemně vložit svůj čistý prst do koutku jeho úst, čímž sání přerušíte.

Známky správného přisátí dítěte

Při každém kojení zkontrolujte následující:

 • brada se dotýká vašeho prsu a dítě může dýchat nosem

 • ústa jsou široce otevřená a je v nich i dvorec (nejen bradavka)

 • přisátí mne nebolí

 • dítě nejprve saje krátce, následně pomaleji a hlouběji.2,3

Pokud máte ploché nebo vpáčené bradavky, může být pro novorozence přisátí obtížnější – rady naleznete v článku různé typy bradavek.

Zapamatujte si, že pokud je kojení bolestivé, dítě vypadá po krmení hladové nebo nepřibírá na váze, může být na vině nesprávné přisátí při kojení. V takové případě kontaktujte co nejdříve laktační poradkyni nebo odborníka na kojení.

 

Reference

1 Cadwell K. Latching‐on and suckling of the healthy term neonate: breastfeeding assessment. J Midwifery Womens Health. 2007;52(6):638-642.

2 Hoover K. Perinatal and intrapartum care. In: Wambach K, Riordan J, editors. Breastfeeding and human lactation. Burlington MA: Jones & Bartlett Learning; 2016. p.227-270.

3 UNICEF UK BFHI. Off to the best start [Internet]. 2015 [cited 2018 Feb].