9 problémů s kojením v prvním měsíci po porodu – vyřešeno
Odborné poradenství zaměřené na překonání běžných problémů s kojením během prvního měsíce po porodu.
Cathy Garbin, dětská sestra, porodní asistentka a laktační poradkyně:
Sedm let byla Cathy vědeckou spolupracovnicí v renomované Hartmann Human Research Lactation Research Group a zároveň podporovala matky, které kojily doma i v nemocnicích. Je matkou dvou dětí, stále pracuje s rodinami, organizuje studijní dny pro zdravotníky a přednáší na mezinárodních konferencích.
Kojení je naučená dovednost, stejně jako řízení a během prvního měsíce se mohou některé maminky a jejich miminka dostat na své cestě do obtížných situací! Čas a praxe vám oběma ukáže, jak začít vnímat své instinkty. Když v této fázi vyřešíte problémy s kojením, výsledkem bude větší šance na dostatečnou produkci mateřského mléka a delší dobu kojení. Zde jsou mé tipy, jak překonat nejběžnější potíže s kojením, které maminky zažívají od konce prvního týdne do konce prvního měsíce.
Úloha 1: Bolestivé hrbolky v prsou
Důvody, proč jsou v laktačním prsu bulky a hrbolky, jsou různé. Jedním z nejčastějších je ucpaný mlékovod, jehož výsledkem jsou bulky, které mohou být bolestivé a citlivé.
Řešení
-
Postiženou oblast masírujte, zejména při kojení nebo odstříkávání, uvolníte tak ucpaný mlékovod.
-
Jemně na prso přitlačte teplý obklad nebo bolest před kojením zmírněte teplou koupelí nebo sprchou.
-
Normálně pokračujte v kojení, vyhnete se tak riziku hromadění mléka, které může vést k mastitidě.
-
Po kojení se pokuste z postiženého prsu mléko odsát, zajistíte tak dostatečný odvod mléka a pomůžete uvolnit ucpané místo, což umožní normální funkci mlékovodu. Podívejte se na portfolio odsávaček společnosti Medela a vyberte si takovou, která vám bude nejlépe vyhovovat.
-
Požádejte lékaře o ultrazvukové vyšetření. Pokud trpíte ucpanými mlékovody opakovaně, může vám laktační poradkyně toto vyšetření doporučit.
-
Pokud máte příznaky infekce, kontaktujte svého lékaře (červené, bolestivé prsy nebo příznaky podobné chřipce, jako je vysoká teplota, bolestivost nebo bolesti hlavy). Kontaktujte jej i v případě, pokud máte podezření, že bulka s kojením nesouvisí.
Problém 2: Moje prsa jsou červená a bolestivá
Pokud je jedno nebo obě vaše prsa červené a bolestivé a nejedná se o ucpaný mlékovod, je pravděpodobné, že máte mastitidu. V takovém případě dochází k zánětu prsní tkáně. Mezi symptomy patří červená a horká prsa, zvýšená citlivost, příznaky podobné chřipce – střídavě je vám horko a zima, bolí vás klouby a máte teplotu vyšší než 38,5 ° C. Pokud máte tyto příznaky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Mastitida se musí léčit velmi rychle, protože se může zhoršit i během několika hodin.3
Příčiny mastitidy mohou být:
-
neléčené ucpané mlékovody
-
bakterie, které se dostaly do prsu skrze popraskané nebo poškozené bradavky
-
špatné přisátí k prsu
-
dlouhé prodlevy mezi kojením
-
příliš plná prsa
-
podprsenka nebo příliš těsné oblečení, které se „zařezává“ do kůže
-
brzké odstavení dítěte
-
nadměrná produkce mléka
Řešení 3
Kromě vyhledání lékařské pomoci můžete také vyzkoušet následující tipy:
-
Paracetamol nebo ibuprofen (nikoli aspirin) vám uleví od bolesti, dávkujte dle pokynů na obalu nebo lékárníka.
-
Pokračujte s častým kojením nebo odsáváním. Vaše mléko je pro dítě stále bezpečné. Protékající mléko pomůže odstranit blokaci a zabrání dalšímu bolestivému městnání. Náhlé přerušení kojení může příznaky zhoršit. Pokuste se také po každém kojení zbytek mléka odstříkat.
-
Nejdříve nabídněte dítěti svůj postižený prs. Dítě ho řádně vysaje. Pokud je to příliš bolestivé, začněte na nebolestivé straně, mléko se rozteče a pak přejdete na postižený prs.
-
Odpočívejte, pijte a dobře se stravujte. Ujistěte se, že máte dostatek tekutin a jíte výživnou stravu.
-
Masírujte si bolestivé místo v teplé lázni nebo ve sprše anebo stáhněte teplým obkladem nebo nahřívacím polštářkem. Uvolníte tak ucpaný mlékovod před kojením nebo odstříkáváním.
-
Po kojení chladivým polštářkem zmírníte zánět.
Problém 3: Cítím se vyčerpaná
Během prvních týdnů se můžete díky kojení občas cítit unaveně a vyčerpaně. Budete své dítě kojit každých pár hodin, a to ve dne i v noci, zatímco vy sama se budete zotavovat z porodu.
Řešení
-
Pečujte o sebe. S miminkem se to snadněji řekne, než opravdu udělá, ale pokuste se co nejvíce odpočívat, zdravě a pravidelně jíst a pít hodně vody. Zapojte svého partnera, rodinu a přátele – a pokud si to můžete dovolit, zaplaťte si pomoc do domácnosti.
-
Kojte vleže. Bolest se zmírní, protože méně tlačíte na bolavá místa, stehy nebo jizvy z císařských řezů.
-
Nevynechávejte kojení. Když odpočíváte, může váš partner s dobrým úmyslem nabídnout, že dítě nakrmí z láhve. Je to sice lákavá nabídka, ale během prvních čtyř týdnů doporučujeme dítě výlučně kojit z prsu. Jakmile je kojení „zajeto“, můžete dítě krmit svým odstříknutým mlékem, ale do té doby požádejte rodinu a přátele, aby vám pomohli tak, abyste se mohla na kojení plně soustředit.
Problém 4: Co mohu udělat pro to, aby se mi tvořilo více mateřského mléka?
Po třech až čtyřech týdnech se dítě dostává do dalšího vývojového stadia a v tomto období si mnoho maminek dělá starosti s tím, že nemá dostatek mléka. Maminky si myslí, že dítě se dožaduje častějšího krmení, protože mají nedostatek mléka, ale pokud každý den vidíte stejné množství počůraných a pokakaných plenek – viz kojení: co očekávat v prvním měsíci – s největší pravděpodobností vyžaduje dítě více kojicích cyklů z důvodu svého vlastního pohodlí, protože je zahlceno novými věcmi a zvuky v okolí a při kojení se cítí bezpečně.4
Řešení
-
Vyvarujte se doplňování výživy formulí, ledaže by váš lékař zjistil, že dítě nepřibírá na váze nebo je hydratované. Nabízejte dítěti prs, protože tím si sama přirozeně produkci mléka zvýšíte.
-
Nepoužívejte žádné plány kojení. Kojte své dítě tehdy, když si samo řekne. Jen tak máte jistotu, že množství mléka odpovídá jeho potřebám.
-
Pokud potřebujete zvýšit tvorbu mléka, použijte odsávačku, pokračujte však v kojení.
Problém 5: Mám příliš mnoho mléka
Hyperlaktace neboli nadměrné množství mléka může vám i dítěti způsobit při kojení potíže. Vy máte oteklá prsa, ze kterých samovolně odtéká mléko a dítě se nemůže řádně přisát, díky rychlému toku mléka se může dusit a nemusí se vždy dostatečně dokrmit.6
Řešení
-
Na začátku kojení odstříkněte trochu mléka, mléko nebude tak prudce vytékat. Neodstříkávejte však příliš mnoho mléka, to by mohlo problémy s nadměrnou produkcí jen zhoršit – stačí trochu, abyste se cítila uvolněně. Mléko odstříkněte rukou nebo použijte odsávačku (podívejte se na naši nabídku odsávaček a vyberte si tu, která vám vyhovuje nejvíce).
-
Ručníkem nebo kouskem jemného obkladu odsajte přebytečné mléko nebo během kojení nasaďte na druhý prs misku na zachycení mléka.
-
Dítě musí cítit, že je s vámi v bezpečí. Pevně ho držte (pocit bezpečí) v pohodlné poloze, aby mohlo hýbat hlavou. Na začátku kojení, když mléko teče rychle, na něj mluvte, aby nebylo překvapené a neodtáhlo se od prsu.
-
Poraďte se s laktační poradkyní nebo lékařem, který vás oba prohlédne a navrhne například jednostranné nebo blokované krmení.
-
Buďte trpělivé. Problémy s produkcí mléka obvykle po několika týdnech vymizí.
Problém 6: Má prsa nejsou stejná!
Možná zjistíte, že dítě dává jednomu prsu přednost nebo že jedno prso produkuje více mléka než druhé, což se projeví i na jeho velikosti nebo tvaru. To je velmi běžné a nemělo by to při kojení působit žádné problémy. Pokud to vám ani dítěti nevadí, nemusíte to řešit, ale pokud budete chtít, můžete vyzkoušet následující rady.
Řešení
-
Při každém kojení nabídněte dítěti nejprve méně používaný prs, protože na začátku kojení saje dítě obvykle intenzivněji.
-
Používejte odsávačku, pomůžete laktaci v méně fungujícím prsu.
-
Nezapomínejte na plnější prso. Musíte kojit i z tohoto prsu, jen tak zamezíte případnému ucpání mlékovodu a mastitidě.
-
Vyhledejte lékařskou pomoc. Někdy se může stát, že má dítě infekci v oušku, a proto preferuje jen jednu stranu. Vzpřímenější pozice při kojení může také pomoci. A pokud máte infekci prsu, chuť mléka se může změnit a dítěti jej bude odmítat.
Problém 7: Na bradavce je puchýř
Časté kojení může někdy na prsu, bradavce nebo dvorci způsobit bolestivé tření nebo vznik krevního puchýře.7
Řešení
-
Požádejte laktační poradkyni nebo lékaře, aby prověřila techniku přisátí dítěte. Puchýře na bradavce a dvorci může způsobit mělké přisátí dítěte.
-
Užívejte paracetamol nebo ibuprofen (nikoli aspirin), a to až hodinu před krmením, zmírníte tak bolest během kojení.
-
Vyzkoušejte při kojení různé polohy, vyhnete se tlaku na bolestivou oblast.
-
Použijte 100 % čistý lanolinový krém.
-
Používejte chrániče bradavek, zabráníte dráždění puchýře oděvem a díky cirkulaci vzduchu se bude puchýř lépe hojit nebo bolest zmírněte ochlazovacími hydrogelovými polštářky.
-
Mléko odsávejte. Použití odsávačky může být alternativním způsobem, jak získat mléko, aniž by se puchýř zhoršil. Musíte však použít správnou velikost prsního nástavce(EN), aby v něm bradavka měla dostatek prostoru k pohybu a netřela se o stěny.
-
Puchýř nepropíchávejte, mohlo by to vést k infekci.
-
Pokud problém přetrvává a trpíte bolestí, vyhledejte lékařskou pomoc.
Problém 8: Na bradavce mám bolestivou bílou skvrnku
Když se konec mléčné žlázy ucpe zatvrdlým mlékem nebo když na něm naroste tenká vrstva kůže, může se na vrcholku bradavky vytvořit malá bílá nebo žlutá skvrnka. Tyto ucpané mléčné žlázy – známé jako mléčné puchýřky – mohou některým maminkám zejména během kojení nebo odstříkávání působit bolest. Jiné maminky žádnou bolest necítí. Bílé puchýřky mohou přetrvávat několik dní nebo týdnů, dokud kůže nepraskne a ztuhlé mléko se nedostane ven.8
Řešení
-
Dodržujte výše uvedené rady.
-
Uvolněte ucpané místo v případě, že vidíte vyčnívající zatvrdlou mléčnou zátku – čistými nehty ji zkuste jemně vymáčknout.
-
Pokračujte v kojení nebo odstříkávání, mléčná žláza by měla opět začít normálně fungovat. Pokud se mlékovod uvolní během kojení, dítěti to neuškodí.
-
Uvolnit ucpanou mléčnou žlázu pomůže nahřátý vlhký obklad aplikovaný na postižené místo, a to bezprostředně před kojením nebo odstříkáním. Zkuste také rychle setřít čistým, vlhkým flanelem.
-
Před kojením rukou mléko odstříkněte a pokuste se tak vytlačit ztuhlé „kousky“ mléka. Pokud to nepůjde, kojte nebo odstříkávejte tak, jak jste zvyklé. Opakujte několikrát denně.
-
Namočte kousek vaty do olivového oleje a nechejte v podprsence u bradavky s puchýřkem. Kůže prsu se změkčí.
-
Pokud potíže přetrvávají, vyhledejte lékařskou pomoc. Zatvrdlé mléko vám lékař nebo laktační poradkyně odstraní sterilní jehlou. Tento zákrok se provádí po kojení, kdy je puchýřek největší.
Problém 9: Při kojení mě bolí bradavky
Je naprosto normální, že máte v raných fázích kojení citlivé nebo dokonce bolestivé bradavky, tento pocit obvykle po několika dnech ustoupí. Pokud vám lékař řekne, že to není způsobeno nesprávným přisátím dítěte, a bolest i přesto přetrvává anebo pokud vás po každém kojení bradavky bolí, vyhledejte pomoc lékaře.2,7
Pokud máte během kojení nebo po něm na jednom nebo obou prsou některý z následujících příznaků nebo problémů, může se jednat o bakteriální nebo kvasinkovou infekci:
-
bradavky pálí, svědí nebo v nich píchá, a to mírně i hodně
-
bolest bradavek se zhoršuje při doteku oblečení
-
bolest bradavek pokračuje i přes vylepšení přisátí dítěte
-
bradavky jsou na dotek citlivé
-
bodání, pálení nebo hluboká vnitřní bolest
-
bolest prsu přetrvávající během kojení a až hodinu poté
-
světle růžové bradavky
-
změna barvy nebo textury dvorce – na jasně růžovou, ztmavenou, suchou nebo šupinatou
-
bílá vyrážka na dvorci nebo na prsou
Zaměřte se také na následující příznaky nebo problémy u miminka:
-
silné, bílé skvrny nebo povlak na jazyku
-
bílé skvrny na tvářích, které nelze otřít
-
jasně červená vyrážka se skvrnami na zadečku, která nezmizí ani po aplikaci krému na opruzeniny
Řešení7
-
Vyhledejte lékařskou pomoc. Lékař pravděpodobně provede stěr z bradavek, aby zjistil, zda se jedná o infekci, a pokud ano, o jaký druh. Bakteriální infekce se léčí jinak než kvasinkové, a proto je důležité zahájit správnou léčbu co nejrychleji. Je nutné znát přesnou diagnózu, protože maminky mají i jiné problémy, které mohou způsobit podobnou bolest bradavek, mezi ně patří ekzém, psoriáza nebo vasospasmus (zúžení krevních cév). Dalším problémem může být špatné přisátí nebo přirostlý jazyk miminka.
-
Dodržujte správnou hygienu. Před kojením a po něm si myjte ruce, to stejné platí při ošetření a výměně plenek. Pravidelně vyměňujte prsní vložky, podprsenky, trička a ručníky perte při vysoké teplotě a důkladně čistěte prsní nástavce a veškeré předměty, které přicházejí do styku s ústy miminka, jako jsou například savičky.
-
Po kojení nechejte své bradavky přirozeně uschnout, protože infekci se nejlépe daří v teplém a vlhkém prostředí.
-
Pokud po několika dnech nedojde ke zlepšení, obraťte se na svého lékaře. V opačném případě by se problém mohl ještě zhoršit.
Reference
1 Academy of Breastfeeding Medicine Protocol Committee. ABM clinical protocol# 20: Engorgement. Breastfeed Med. 2009;4(2):111-113.
2 Jacobs A et al. S3-guidelines for the treatment of inflammatory breast disease during the lactation period. Geburtshilfe und Frauenheilkunde. 2013;73(12):1202-1208.
3 Amir LH. Academy of Breastfeeding Medicine Protocol Committee. ABM clinical protocol# 4: Mastitis, revised March 2014. Breastfeed Med. 2014;9(5):239-243.
4 Kent JC et al. Principles for maintaining or increasing breast milk production. J Obstet, Gynecol, & Neonatal Nurs. 2012;41(1):114-121.
5 Amir L. Breastfeeding managing ‘supply’ difficulties. Aust fam physician. 2006;35(9):686.
6 Trimeloni L, Spencer J. Diagnosis and management of breast milk oversupply. Journal Am Board Fam Med. 2016;29(1):139-142.
7 Berens P et al. Academy of Breastfeeding Medicine. ABM Clinical Protocol# 26: Persistent pain with breastfeeding. Breastfeed Med. 2016;11(2):46-53.
8 Australian Breastfeeding Association [Internet] White spot nipple; March 2015 [Accessed 08.02.2018].