Banka mateřského mléka

Mateřské mléko obsahuje živiny a protilátky, které jsou nezbytné pro vývoj miminek, zejména těch předčasně narozených. Pokud tyto děti nemohou být kojeny svými matkami, je pasterizované dárcovské mateřské mléko z mléčné banky dalším nejlepším řešením.

Proč darovat mateřské mléko?

Mateřské mléko má významný přínos pro růst a vývoj předčasně narozených dětí. Matky mohou pomoci svým dětem tím, že jim poskytnou své mateřské mléko. Emocionální vypětí a starosti, které mohou být spojeny s narozením dítěte, však někdy snižují jejich schopnost produkovat mléko. Pasterizované dárcovské mateřské mléko z mléčné banky pomáhá dítěti ve vývoji a také rodiče ujišťuje, že jejich dítě dostává tu nejlepší možnou náhradu.

Od počátku 80. let minulého století mléčné banky z mnoha nemocnic po celém světě zmizely, protože provozování mléčné banky vyžaduje rozsáhlé znalosti a značné administrativní úsilí.

Tento trend se však nyní začíná měnit a přední porodnice a novorozenecké jednotky intenzivní péče (NICU) po celém světě se pouštějí do pomalého znovuzavádění mléčných bank.

Jak funguje banka mateřského mléka?

Mléčné banky poskytují sterilizované láhve a etikety. Některé také dodávají odsávačky mateřského mléka. Mléko od každé dárkyně se v bance zpracovává zvlášť. Jakmile je mléko zkontrolováno a pasterizováno, aby se zničily případné bakterie, může sloužit k výživě dětí, které ho potřebují.

Může každá kojící maminka darovat své mléko?

Mléčné banky přijímají pouze zdravé maminky s dětmi mladšími šesti měsíců, které ještě nebyly odstaveny.

Pokud chcete darovat mléko, banka vás požádá, abyste se podrobila vyšetření na infekce, které mohou přecházet do vašeho mléka.

Pracovníci mléčné banky budou také chtít vědět, zda netrpíte nějakým zdravotním problémem a zda pravidelně užíváte léky, včetně bylinných. Mohou také chtít vědět, zda pijete více než 2 jednotky alkoholu denně a jaké množství kofeinu obvykle konzumujete. Zdravotní stav, užívání léků nebo pití malého množství alkoholu či kávy vás nemusí nutně vyloučit z možnosti darovat mateřské mléko. Pracovníci mléčné banky však vždy budou chtít zjistit, zda je vaše darované mléko bezpečné pro dítě, které ho dostane.

Informujte se o možnosti darování mléka ve vašem městě!