Co je městnání mléka v prsou?

Několik dnů po porodu, když se začíná „tvořit“ mléko, pociťují některé maminky městnání v prsou. Obvykle se jedná o dočasný a snadno léčitelný stav.

Čtěte dále a dozvíte se, co radí Sioned Hilton, sestra z novorozeneckého oddělení, laktační poradkyně a matka tří dětí, která již více než 30 let pomáhá rodinám s novorozenci. Poskytuje poradenství matkám, které kojí i těm, které mléko odsávají, a to v porodnicích i doma, přispívá do časopisů o rodičovství, účastní se konferencí a pořádá workshopy pro zdravotníky.

Při prvním kojení se vám v prsou vytvoří malé množství mleziva (EN), jehož množství se však během několika prvních dnů postupně zvyšuje. Asi po dvou až čtyřech dnech se začne v prsou tvořit mnohem větší množství mléka, to znamená, že byl spuštěn proces tvorby mléka.1

Jedním ze znaků, které signalizují tvorbu mléka, je skutečnost, že cítíte, že jsou vaše prsa plnější a pevnější. Zduření prsou není způsobeno pouze větším množstvím mléka, ale také zvýšeným průtokem krve a větším množstvím lymfatických tekutin v prsní tkáni.2

U většiny čerstvých maminek, pokud se jejich dítě dobře a často krmí, přejdou tyto pocity plnosti a zduření bez problémů. Některé maminky však mají více mléka, než kolik dokážou jejich prsa pojmout, a mají pocit tvrdých a zduřelých prsou – stav známý jako městnání mléka v prsou. I když je tento stav obvykle jen dočasný, těchto 24 až 48 hodin, po které to obvykle trvá, může být velmi bolestivých.

Jak se budu cítit, když dojde k městnání mléka v prsou?

Městnání mléka může nastat v jednom nebo obou prsou. Můžete cítit pulzování a zduření, které se může rozšířit až k podpaždí, a prsa mohou být horká nebo boulovitá.  Důvodem jsou změny, které v prsou v tomto období probíhají. Můžete si všimnout i dalších příznaků městnání mléka v prsou, například kůže na prsou může být lesklá a napjatá, bradavky mohou být tvrdé a ploché. Městnání může dokonce vyústit ve zvýšení tělesné teploty na přibližně 37,5 až 38,3 °C.3

Kromě toho, že vás prsa bolí, může tento stav zapříčinit potíže s kojením – čímž se následně problém s městnáním mléka ještě zhorší. Pokud se vám zploští bradavky a ztvrdne prsní tkáň, může být pro dítě obtížnější se přisát, což může vést k bolesti bradavek. A navíc, pokud je dítě špatně přisáté, je méně pravděpodobné, že prsa dokonale vyprázdní. To znamená, že pokud se tento stav neléčí, může městnání mléka v prsou vést k ucpání mlékovodů, mastitidě a snížené produkci mléka.

Co způsobuje městnání mléka v prsou?

K městnání mléka obvykle dochází tehdy, kdy se dítě nekrmí dostatečně často (nejméně osmkrát za 24 hodin). Může se to stát každé čerstvé mamince, ale tento stav je častější u žen, které si nechaly zvětšit prsa nebo prodělaly jinou prsní operaci.2 Také tlak způsobený špatně přiléhající podprsenkou nebo těsným oděvem může tento nepohodlný stav zhoršit a vést k ucpání mlékovodů a případně mastitidě.

Městnání mléka v prsou mohou zažít i ženy, které nekojí nebo nemohou kojit, stejně jako ženy, které kojí. K hormonálním změnám, které následují po porodu a vypuzení placenty a které způsobují zvýšení produkce mléka, dochází nezávisle na tom, zda kojíte nebo ne. Městnání mléka v prsou může také nastat, pokud přestanete náhle kojit, ať už z důvodu nemoci dítěte, delšího spánku, nasazení příkrmu nebo přechodu na jiný režim (hlídání, jesle).

Jak lze městnání mléka v prsou léčit?2

Nejúčinnější léčbou je hladové dítě! Abyste udržela produkci a proudění mléka, snažte se vyprazdňovat prsa co nejvíce a co nejčastěji, krmte dítě tehdy, když má hlad, osmkrát až dvanáctkrát za 24 hodin.

Během celého dne a v noci, když jste vzhůru, snažte se mít dítě co nejčastěji na hrudníku (skin-to-skin kontakt). Dítě bude cítit lákavou vůni vašeho mléka, bude mít snadný přístup k prsům a vy si lépe všimnete prvních náznaků hladu a zajistíte tak dítěti časté krmení. Než nabídnete své druhé prso, nechte dítě, aby si z prvního prsu vzalo tolik mléka, kolik chce.

Stojí také za to nechat si zkontrolovat přisátí a polohu dítěte laktační poradkyní nebo odborníkem na kojení, abyste se ujistila, že se dítě krmí efektivně a správně prsa vyprazdňuje. Tipy níže mohou také pomoci se zmírněním příznaků.

Tipy pro úlevu při městnání mléka v prsou

 • Ujistěte se, že kojíte minimálně osmkrát za 24 hodin.

 • Zkontrolujte, zda je dítě při kojení správně přisáté.

 • Zkuste kojit v různých polohách.

 • Při kojení si jemně masírujte prsa, aby mléko lépe odtékalo.

 • Před kojením odstříkněte trochu mléka, ať už manuálně, nebo pomocí odsávačky, čímž změkčíte bradavku a dítě se lépe přisaje.

 • Pokud jsou vaše prsa i po krmení stále velmi pevná a plná, pokuste se mléko odstříkávat, dokud se nebudete cítit příjemněji.

 • Pokud se dítě není schopno kojit, místo kojení mléko odstříkávejte. Odsávejte mléko z prsou, dokud nebudou prsa měkčí, minimálně osmkrát za 24 hodin.

 • Vyzkoušejte techniku „reverse pressure softening“, pomocí které se z prsu odstraní přebytečná tekutina. Postup vám ukáže laktační poradkyně.

 • Pokud vám z prsou mléko uniká, dejte si těsně před kojením teplou sprchu nebo přiložte teplý mokrý obklad nebo mléko odstříkněte, abyste prsům ulevila a pomohla toku mléka. Příliš mnoho tepla může městnání ještě zhoršit, proto této ulevující činnosti věnujte jen pár minut.

 • Pokud mléko z prsou neteče, aplikujte po kojení po dobu deseti minut na prsa studený obklad, hydrogelové polštářky nebo dokonce zmrazený hrášek zabalený do látky. Snížíte tak otoky a zmírníte bolest.

 • Zastrčte si do podprsenky čisté zelné listy. Ano, skutečně! Mnoho maminek zjistilo, že pomáhají snižovat otoky a nepříjemný pocit a existují i vědecké důkazy, které tuto skutečnost dokládají.4

 • Užívejte protizánětlivé léky proti bolesti. Paracetamol a ibuprofen lze užívat i během kojení, ačkoli ibuprofen má v případě astmatických maminek určité kontraindikace. Vždy se poraďte s lékařem a řiďte se pokyny výrobce a lékárníka. Obecně je lepší se vyhnout aspirinu – další informace o tom, které léky můžete během kojení užívat najdete v článku Kojení v době nemoci (EN).

 • Noste správně padnoucí kojeneckou podprsenku a vyhýbejte se kosticím nebo podprsenku nenoste vůbec.

 • Nevynechávejte kojení ani nepřestávejte náhle kojit, městnání mléka v prsou by se tak mohlo ještě více zhoršit.

Pokud budete mít horečku5 okolo 38 °C nebo vyšší anebo nebude vaše dítě kvůli městnání mléka moci pít, vyhledejte lékařskou pomoc.

Buďte trpělivá. Vaše tělo si stále ještě zvyká na produkci mléka a kojení. Jak si oba postupně na kojení zvyknete, městnání by mělo ustoupit.

 

Reference

1 Pang WW, Hartmann PE. Initiation of human lactation: secretory differentiation and secretory activation. J Mammary Gland Biol Neoplasia. 2007;12(4):211-221.

2 Berens P, Brodribb W. ABM Clinical Protocol# 20: Engorgement, Revised 2016. Breastfeed Med. 2016;11(4):159-163.

3 Affronti M et al. Low-grade fever: how to distinguish organic from non-organic forms. Int J Clin Pract. 2010;64(3):316-321.

4 Boi B et al. The effectiveness of cabbage leaf application (treatment) on pain and hardness in breast engorgement and its effect on the duration of breastfeeding. JBI Libr Syst Rev. 2012;10(20):1185-1213.

5 NHS Choices. How do I take someone’s temperature? [Internet]. UK: NHS Choices; updated 2016 June 29. Available from: www.nhs.uk/chq/pages/1065.aspx?categoryid=72