Co jíst během kojení

Jako maminka dobře víte, že mateřské mléko je pro vaše dítě tou nejlepší výživou, ale co byste měla jíst vy, když kojíte? Na tuto otázku nám odpověděla odbornice na výživu.

Priya Tew, výživová poradkyně ze Spojeného království:
Oceněná odbornice na výživu s titulem z vědy o výživě a magisterským titulem z dietetiky. Priya je registrovaná u Britské dietetické asociace a Rady zdravotnických a pečovatelských profesí. Má tři děti a každé z nich kojila až do věku 18 měsíců.

V době, kdy kojíte, nepotřebujete žádný speciální jídelníček. Avšak to, co jíte, musí být nutričně vyvážené. To znamená spoustu ovoce a zeleniny, a rovněž celozrnné obiloviny jako je oves, hnědá rýže a pečivo označené jako „celozrnné“. Tyto potraviny, stejně jako brambory, těstoviny a kuskus, mají také vysoký obsah škrobu, který je významným zdrojem energie.

Rozhodně budete potřebovat i bílkoviny neobsahující tuky – dobrým zdrojem mohou být kuřata, vejce, luštěniny, ryby, libové hovězí – a zdravé tuky, které najdete v olivovém oleji, ořeších, semínkách, avokádech a tučných rybách, jako je například losos nebo makrela. Tučné ryby jsou pro vaše zdraví a vývoj dítěte důležité, ale za týden byste jich neměla sníst více než dvě porce – asi 140 gramů – (nebo více než jednu porci mečouna, žraloka nebo marlína), protože mohou obsahovat škodliviny.1

Musím při kojení užívat nějaké vitamíny?

Klíčový je vitamín D. Je zásadní pro zdravé kosti vaše i vašeho dítěte a většinu ho získáváme při pobytu na slunci. Pokud žijete v místě, kde obzvláště v zimním období není dostatek sluníčka, může mít vaše tělo s vytvořením dostatečného množství vitamínu D problém, a tehdy doporučuji doplňky stravy2 – poradit vám může lékař.

Kojící maminky musí mít i dostatek vápníku, protože při kojení se jeho zásoba vyčerpává.3 Snažte se denně sníst čtyři porce mléčných výrobků, jako je například mléko, jogurt a sýr nebo jiných zdrojů vápníku, které zahrnují ořechy, tofu, sezamová semínka a zelenou listovou zeleninu. Porce je půl hrnku zelené zeleniny nebo malý 50 gramový kus sýra.

Kterým potravinám bych se měla během kojení vyhnout?

Dobrou zprávou je, že kromě omezení množství zkonzumovaných tučných ryb, neexistují žádné konkrétní potraviny, kterým byste se měla během kojení vyhnout. Kofein a alkohol jsou také v rozumných mezích v pořádku – více informací naleznete dále v článku.

A pokud nejste sama alergická na arašídy, nemusíte z nich vyrobené potraviny během kojení omezovat. Ve skutečnosti nejnovější výzkum naznačuje, že pokud během kojení arašídy jíte a zahrnete je do výživy dítěte během prvního roku jeho života, je méně pravděpodobné, že si na ně vyvine citlivost.4

Potřebuji během kojení kalorie navíc?

Kojící matky potřebují asi o 500 kalorií více než matky, které nekojí.5 Každá žena je ovšem jiná a vaše nároky na energii se budou v průběhu mateřství měnit. Množství kalorií, které potřebujete, bude záviset na věku, velikosti a apetýtu dítěte a také na vašem indexu tělesné hmotnosti (BMI) a na tom, jak jste aktivní. Zároveň to závisí i na tom, zda své dítě výhradně kojíte nebo i přikrmujete a zda kojíte dvojčata nebo více dětí najednou.

Mohu během kojení držet dietu?

V průběhu kojení můžete držet dietu. Není ale dobrý nápad snažit se během kojení zhubnout radikálně – je nutné získávat živiny, které vy i vaše dítě potřebujete. Tuk, který během těhotenství přiberete, se využívá pro tvorbu mateřského mléka. Kojení vám tedy pomůže zbavit se přebytečných kil, která jste během těhotenství nabrala.

Pokud si všimnete, že se vám váha během jednoho týdne zvýší nebo sníží o více než jeden kilogram, ujistěte se, že máte zdravý a vyvážený jídelníček. V případě potřeby jídelníček upravte a poraďte se s lékařem.

Jak si najít čas na přípravu zdravého jídla?

Je lákavé soustředit se spíše na krmení dítěte než sama na sebe. Rozhodně nesmíte jíst pouze sušenky a sladkosti, to vašemu tělu nijak neprospěje.

Vařte rychlá, výživná jídla, jako jsou například míchaná vejce se špenátem nebo kuřecí maso na pánvi se zeleninou a hnědou rýží. Po ránu je výborná ovesná kaše, která bude vašemu tělu postupně dodávat energii z ovsa a pomalu se uvolňující vlákniny. Pokud v noci kojíte, musíte si ráno doplnit hladinu energie.

Nakrájejte ovoce a zeleninu a připravte si je do lednice jako rychlou svačinu nebo si do přebalovací tašky přidejte balení nesolených ořechů. Oboje bude jednodušší, než se během kojení pokoušet jednou rukou oloupat mandarinku!

Musím pít více vody, když kojím?

Díky kojení můžete mít žízeň, a proto je potřeba dodržovat pitný režim. Každý by se měl snažit vypít denně šest až osm sklenic tekutiny – pokud kojíte, tak i více.6 Připravte si sklenici vody, mléka nebo neslazené šťávy a při kojení z ní upíjejte.

Miluji kávu: musím se vyhýbat kofeinu?

Stejně jako všechno ostatní, co sníte a vypijete, i kofein se dostane do mateřského mléka – a proto při kojení doporučuji příjem kofeinu omezit. Oficiální doporučené množství kofeinu se v jednotlivých zemích liší. Avšak většina doporučuje nepřekročit množství 200 až 300 mg kofeinu denně (300 mg kofeinu odpovídá dvěma hrnkům filtrované kávy nebo čtyřem šálkům čaje). O tom, co je správné, se také můžete poradit se svým lékařem. Nezapomeňte, že kofein najdete i v Coca-Cole a energetických nápojích a že malá tabulka čokolády může obsahovat až 50 mg kofeinu.

Mohu pít alkohol, když kojím?

Mnoho kojících matek přestane pít alkohol úplně. Neprokázalo se však, že by příležitostné pití menšího množství alkoholu během kojení mělo na kojence nepříznivé účinky.8 Nejlepší je se alkoholu první tři měsíce po porodu vyhýbat, poté si ho můžete příležitostně dopřát například v podobě malé sklenice vína (125 ml).

Pokud si dáte alkohol, vyčkejte před dalším kojením několik hodin, než alkohol vaším tělem projde.9 Nebo si naopak dejte malý alkoholický nápoj, když kojíte. Díky tomu se alkohol dostane do vašeho těla až poté, co bude dítě nakojeno. Pro naprostý klid duše můžete mléko odsát a uložit do lednice ještě předtím, než si alkohol dáte. Při dalším krmení dejte dítěti odstříkané mléko.

Nezapomeňte, že alkohol může dočasně snížit množství mateřského mléka.8 Pokud si ho tedy dáte, dítě se může zdát hladovější a může se chtít krmit častěji.

Bude moje dítě méně vybíravé, když budu jíst exotická jídla?

Vaše mateřské mléko nese chuť potravin, které jíte.10Pokud si v době kojení dopřáváte pestrý jídelníček a vystavujete dítě různým chutím, je možné, že dítě bude mít tyto chutě později rádo.

Pokud máte ráda ostré jídlo, není důvod se mu při kojení vyhýbat. Když jsem měla svou první dceru, jedla jsem spoustu ostrého jídla. Ve dvou letech jsem ji vzala na Srí Lanku a, i když to může být jen náhoda, jedla tam všechno!

Je možné, že něco z toho, co jím, dítěti nesvědčí?

Malé děti jsou často vybíravé a trpí plynatostí. Maminky tak přirozeně přemýšlí nad tím, zda to není způsobeno jejich stravou. Pravděpodobně to tak není. Výzkum naznačuje, že množství kojenců, kteří jsou alergičtí na některou složku mateřského mléka své matky, je jen něco málo přes 1 %.11 Nejčastějšími viníky alergií na mateřské mléko jsou kravské mléko, vejce a kukuřičné nebo sójové bílkoviny; spíše než ostrá jídla, pálivé omáčky nebo košťálová zelenina, u kterých se matky někdy bojí, že na ně dítě bude špatně reagovat.

Pokud je dítě alergické na některou složku vašeho mléka, může se to projevit nadměrným zvracením, vyrážkou, krví ve stolici nebo přetrvávající zácpou. V případě nesnášenlivosti na potraviny si všimnete symptomů jako je náladovost nebo pláč po krmení, reflux, intenzivní průjem a přitahování kolen k hrudníku. Pokud se domníváte, že něco není v pořádku, vyhledejte lékaře, který vám doporučí, co z jídelníčku na pár týdnů vyřadit a po čase znovu zařadit.

Také si můžete psát potravinový deník: zapište si vše, co sníte a vypijete a symptomy dítěte. Můžete si tak všimnout opakujících se vzorců. Nezapomeňte se před vyřazením určité skupiny potravin (například mléčných výrobků) vždy nejdříve poradit s lékařem, protože je nutné zajistit potřebné živiny z jiných zdrojů. Lékař vás může také poslat k odborníkovi na výživu nebo jinému specialistovi.

Ovlivní vegetariánství moje mateřské mléko?

Pokud máte dostatečný příjem kalorií a dostává se vám veškeré výživy, kterou vaše tělo potřebuje – uhlohydráty, bílkoviny, tuky, vitamíny a minerály – neměl by to být problém. Ženy, které jsou v průběhu kojení vegetariánky nebo veganky by si měly zajistit dostatek vitamínu B12, vitamínu D, vápníku a omega-3 mastných kyselin. Vyberte si proto potraviny nebo potravinové doplňky, které tyto důležité látky doplní.

Pokud dodržujete vegetariánský, veganský, makrobiotický nebo jiný speciální jídelníček, kontaktujte svého lékaře, který vám poradí, jak zajistit dostatečný přísun živin, které vy i dítě potřebujete.

Reference

1 National Health Service (NHS) [Internet]. Burnley, UK: Department of Health; 2018. Should pregnant and breastfeeding women avoid some types of fish?; 2015 Jul 06 [cited 2018 Apr 12]; Available from: https://www.nhs.uk/chq/Pages/should-pregnant-and-breastfeeding-women-avoid-some-types-of-fish.aspx

2 Oberhelman SS et al. Maternal vitamin D supplementation to improve the vitamin D status of breast-fed infants: a randomized controlled trial. Mayo Clin Proc. 2013;88(12):1378–1387. 

3 Thomas M, Weisman SM. Calcium supplementation during pregnancy and lactation: effects on the mother and the fetus. Am J Obstet Gynecol. 2006;194(4):937-945. 

4 Pitt et al. Reduced risk of peanut sensitization following exposure through breast-feeding and early peanut introduction. J Allergy Clin Immunol. 2018;141(2):620-625.e1

5 Dewey KG. Energy and protein requirements during lactation. Annu Rev Nutr. 1997 Jul;17(1):19-36.

6 Food Standards Agency (FSA) [Internet]. London, UK:Crown copyright 2002. Eating for breastfeeding; [cited 2018 Apr 13]; Available from: https://www.food.gov.uk/sites/default/files/multimedia/pdfs/board/life02breastfeeding1109.pdf

7 National Health Service (NHS) [Internet]. Burnley, UK: Department of Health; 2018. Breastfeeding and diet; 2016 Jan 29 [cited 2018 Apr 12]; Available from: https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/breastfeeding-diet

8 Haastrup MB et al. Alcohol and breastfeeding. Basic Clin Pharmacol Toxicol. 2014;114(2):168-173. 

9 HealthyChildren.org [Internet]. Itasca, IL, USA: American Academy of Pediatrics;2017. Alcohol & Breastmilk; 2015 Nov 21 [cited 2018 Apr 13]. Available from: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/breastfeeding/Pages/Alcohol-Breast-Milk.aspx

10 Mennella JA et al. Prenatal and postnatal flavor learning by human infants. Pediatrics. 2001;107(6):e88.

11 Academy of Breastfeeding Medicine. ABM clinical protocol# 24: allergic proctocolitis in the exclusively breastfed infant. Breastfeed Med. 2011;6(6).