Jak má kojící maminka o své bradavky pečovat

Přestože stále říkáme, že kojení je to nejlepší pro vás i vaše miminko, vaše bradavky si to myslet nemusí! A proto si přečtěte následující rady a tipy, které vám pomohou vyhnout se případným potížím s bolestivými bradavkami.

Sioned Hilton, novorozenecká sestra a laktační poradkyně:
Sioned, maminka tří dětí, podporuje rodiny s novorozenci a malými dětmi již více než 30 let. Pracuje rovněž s kojícími a odstřikujícími matkami, a to v porodnici i v domácím prostředí, přispívá do rodičovských časopisů, přednáší na konferencích a organizuje workshopy pro zdravotnické pracovníky.

„Kojení by nemělo bolet“ – to je mantra, kterou čerstvé maminky často slyší. Ale mnohé z nich zjišťují, že realita je v prvních dnech poněkud odlišná.

Nejprve si musíme uvědomit, že během těhotenství se většina ženských bradavek zvětšuje a stává se citlivější. A když začne dítě po porodu z prsu pít, vytváří tlak a sání, a nic takového bradavky dosud nezažily (alespoň pokud jste prvorodička).

Kojení může trvat dlouho – někdy až hodinu – a dítě se může krmit až 13krát denně.1 A všechny tyto nové jevy, což je sání, tlak a sliny, mohou mít za následek bolestivé bradavky.

Vzpomeňte si na své rty, jak jsou popraskané a suché, když jsou vystaveny větru nebo slunci. Čím více je olizujete, tím jsou sušší a popraskanější – takže je zvlhčujete pomádou, aby se poškozená kůže zklidnila, uzdravila a abyste své rty chránila. Stejné je to s bradavkami.

Bolest by však neměla trvat dlouho, protože si oba, vy i miminko, během prvních několika týdnů na kojení zvyknete. Nicméně, pokud chcete předejít vážnějšímu poškození bradavek, je třeba začít řešit případné obtíže okamžitě. Pokud tedy máte popraskané, krvácející nebo nesnesitelně bolestivé bradavky, co nejdříve kontaktujte lékaře nebo laktační poradkyni.2

Víme však, že nejlepší léčbou je prevence – a proto si přečtěte níže uvedené tipy, jak problémům předejít.

Zkontrolujte přisátí dítěte

Klíčem k bezbolestnému kojení je správná technika přisátí dítěte. Když se dítě přisává k prsu, namiřte bradavku směrem na jeho horní patro. To mu pomůže s přisátím k bradavce a části prsního dvorce (kruh tmavší kůže okolo bradavky), který je pod bradavkou. Pokud má takto bradavku i část prsní tkáně ve svých ústech, bude se mu lépe pít.3

Během prvních několika dnů kojení požádejte sestru nebo laktační poradkyni, aby vám přisátí dítěte zkontrolovala. Dostanete od nich také rady, jak překonat případné problémy a navrhnou vám alternativní polohy kojení, které vám pomohou kojit dítě bez bolesti.

Pozor na přirostlý jazyk (podjazykovou uzdičku)

Přirostlý jazyk (ankyloglosie, podjazyková uzdička) postihuje 4 až 11 % novorozenců.4 Znamená to, že proužek kůže, který spojuje jazyk se spodní částí úst, nazývaný lingvální frenulum, je příliš krátký. Dítě s přirostlým jazykem nemusí být schopno dostatečně doširoka otevřít ústa, aby si do nich vzalo takovou část prsu a bradavky, aby bylo schopno se přisát, a jeho jazyk pravděpodobně při sání nezakryje dolní dásně. Výsledkem mohou být pro vás bolestivé bradavky a pro něj frustrace.

Lékař nebo laktační poradkyně musí dítě prohlédnout, pouze tak lze potvrdit přirostlý jazyk. Pokud je to nutné, může vaše dítě podstoupit lehký chirurgický zákrok, při němž se podjazyková uzdička nastřihne. Zákrok prováděný lékařem obvykle nevyžaduje anestetikum a může problémy s kojením vyřešit velmi rychle.5

Existuje podobný, ale vzácnější stav nazývaný retní uzdička, kdy je uzdička spojující horní ret s horní čelistí příliš krátká. Při novorozeneckých kontrolách není vždy možné retní a podjazykovou uzdičku zjistit, takže pokud si myslíte, že bolest bradavek může být způsobena jednou z těchto anomálií, kontaktujte svého lékaře co nejdříve.4

Tipy pro péči o kojící bradavky

 • Při koupeli nebo sprchování si prsa omývejte pouze vodou. Malé hrbolky (Montgomeryho žlázky) na prsních dvorcích produkují olej, který bradavky zvlhčuje a chrání. Mýdla a sprchové gely mohou tento přírodní olej smýt, čímž způsobí suchost a podráždění bradavek.6

 • Bradavky nechte oschnout na vzduchu nebo je jemně otřete ručníkem. Dříve se maminkám doporučovalo, aby si bradavky otíraly a třely, protože jim dříve ztvrdnou. Díky bohu se tento postup dnes již nedoporučuje!

 • Před kojením není třeba prsa ani bradavky omývat. Ve skutečnosti mohou bakterie z povrchu vašeho prsu pomoci se zdravým vývojem střevního mikrobiomu dítěte.7

 • Čerstvé mateřské mléko může pomoci s hojením poškozených bradavek,8 pokuste se tedy do bradavek před kojením i po něm vmasírovat pár kapek mléka.

 • Jakmile jsou pratelné vložky v podprsence vlhké, vyměňte je, snížíte tak riziko bakteriálních nebo plísňových infekcí, včetně kandidózy.6

 • Vyvarujte se prodlužování doby mezi kojením, abyste „šetřily“ bradavky. Aby bylo miminko zdravé a dobře rostlo, musíte jej krmit tehdy, když to samo vyžaduje. Nezapomeňte, že časté kojení je základem pro dostatečnou tvorbu a zásobu mateřského mléka, a proto kojte i když vás bradavky budou bolet.9

Jaké výrobky mi uleví, když mám bolavé bradavky?

 • Purelan – mast na bradavky vyrobený ze 100 % čistého lanolinu – přírodní produkt z ovčí vlny. Zvlhčuje a podporuje hojení. Pro dítě je neškodný, takže jej před kojením není třeba smývat.

 • Hydrogelové polštářky se pokládají přímo na bolavé bradavky a poskytují okamžitou úlevu od bolesti a zároveň vytváří ideální podmínky pro hojení. Můžete je dokonce nechat nachladit v ledničce.

 • Chrániče bradavek se vkládají přímo na bradavky do podprsenky. Ochrání bradavky proti tření oblečením a mají vzduchové otvory, protože vzduch také napomáhá hojení poškozených bradavek.

 • Kojicí podprsenky jsou vyrobené buď z prodyšného materiálu, jako je bavlna nebo rychleschnoucí tkaniny, a tudíž odvádí nadbytečnou vlhkost z poškozených bradavek.

 • Kontaktní kojicí kloboučky jsou silikonové kroužky, které se vejdou přesně na vaše bradavky a mají malé otvory, kterými mateřské mléko při kojení protéká. Chrání pokožku prsou a poskytnou dítěti, které má potíže s přisátím, pevnější oporu pro rty a ústa. Kontaktní kojící kloboučky bychom však měly považovat pouze za krátkodobé řešení. Pokud se objeví potíže nebo bolesti, kontaktujte lékaře nebo laktační poradkyni.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Jakmile si dítě i vaše bradavky na kojení zvyknou, kojení by mělo být bez bolestí. Stojí za to opět zopakovat, že příčinou bolestivých bradavek číslo jedna je špatné přisátí dítěte. Pokud vám jeden odborník na kojení nebude schopen problém s bradavkami vyřešit, obraťte se na jiného, a pokud ani tento neporadí, zkuste dalšího.

Pokud bolest bradavek přetrvává nebo si povšimnete neobvyklých příznaků, navštivte lékaře nebo laktační poradkyni. Bílé skvrnky nebo vločkování na bradavkách může být kandidóza, bělavé nebo namodralé bradavky se mohou objevit v důsledku poruchy oběhových funkcí, jako je Raynaudova choroba (vazospasmus) a hnis nebo horké zarudnutí jsou příznaky infekce.2

Reference

1 Kent JC et al. Volume and frequency of breastfeedings and fat content of breast milk throughout the day. Pediatrics. 2006;117(3):e387-395.

2 Berens P et al. Academy of Breastfeeding Medicine. ABM Clinical Protocol# 26: Persistent pain with breastfeeding. Breastfeeding Medicine. 2016;11(2):46-53.

3 Cadwell K. LatchingOn and Suckling of the Healthy Term Neonate: Breastfeeding Assessment. J Midwifery & Women’s Health. 2007;52(6):638-42.

4 Segal LM et al. Prevalence, diagnosis, and treatment of ankyloglossia: methodologic review. Canadian Family Physician. 2007;53(6):1027-1033.

5 O’Shea JE  et al. Frenotomy for tonguetie in newborn infants. The Cochrane Library. 2017.

6 Jacobs A et al. S3-guidelines for the treatment of inflammatory breast disease during the lactation period. Geburtshilfe und Frauenheilkunde. 2013;73(12):1202-1208.

7 Pannaraj PS et al. Association between breast milk bacterial communities and establishment and development of the infant gut microbiome. JAMA pediatrics. 2017;171(7):647-654.

8 Mohammadzadeh A et al. The effect of breast milk and lanolin on sore nipples. Saudi medical journal. 2005;26(8):1231-1234.

9 Kent JC et al. Principles for maintaining or increasing breast milk production. J Obstet, Gynecol, & Neonatal Nurs. 2012;41(1):114-121.