Konečně se pořádně vyspíte. Jak vybrat těhotenský a kojicí polštář?

„Ještě že jsem si ten polštář koupila. Bez něj bych se v těhotenství nevyspala. A dnes mi ho bere i manžel.“ Tak mluví maminky o kojicím polštáři. Pomáhá jim celé těhotenství, při kojení i po něm.

Přečtěte si, jak se díky kojicímu polštáři pohodlně vyspat i s bříškem a jak při kojení ulevit bolavým zádům.

ukázka jak využít kojicí polštář na spánek, kojení i odsávání mléka

Kojicí polštář už v těhotenství?

Porod se blíží, bříško už je pořádně velké a vy jste se pěkných pár dní nevyspala. Jak taky, když už měsíc nemůžete najít správnou polohu?

Přesně v tomto období se vyplatí mít v posteli kojicí polštář. Má tvar dlouhého válce nebo písmene C, které si vytvarujete podle sebe, podložíte bříško, záda nebo třeba kolena. Výplň tvoří kuličky, které se vám přizpůsobí.

Většina maminek polštář při spaní objímá. Tak si o něj opřete polovinu těla, ulevíte svalům kolem páteře a nohám. A konečně se pořádně vyspíte.

těhotná žena pohodlně spí díky kojicímu polštáři

Kojíme s polštářem

Z porodnice si sice přinesete malinké miminko, ale to roste jako z vody. Brzy začne být kojení náročné.

Pak se hodí flexibilní polštář, na který miminko uložíte nebo si jím vsedě podložíte záda. Díky polštáři můžete kojit vsedě i vleže.

Polštář je v tu chvíli váš nejlepší kamarád, protože se postará o váhu miminka, vy nakojíte pohodlně a bez bolesti.

Pro miminko, maminku… i tatínka

Polštář poslouží i jako „pelíšek“ pro vaše miminko, do kterého miminko položíte po nakojení. Můžete si s miminkem hrát, ukazovat mu hračky nebo třeba knížky. Miminko je spokojeně a bezpečně uložené v polštáři a vy máte volné obě ruce.

A až malé vyroste? To se nebojte, že by polštář nenašel využití. Ve většině rodin se z něj stane putovní polštář, který si i tatínek rád vezme na odpolední odpočinek.

miminko leží uložené v kojicím polštáři

Jaký polštář koupit?

Při výběru narazíte na několik vlastností:

  • Materiál
  • Výplň
  • Velikost

 

Volte polštář z odolného, prodyšného materiálu, který je antialergenní a dá se vyprat. Doporučujeme polštář s povlakem ze 100% bavlny, protože ten můžete vyprat, vyvařit a zůstane krásně hebký.

Maminky, které mají s polštáři zkušenosti, si pochvalují hlavně výplň z polystyrenových mikrokuliček. S nimi se vám polštář dokonale přizpůsobí, nikde netlačí a vy máte naprosté pohodlí. Kuličky se navíc dají přisypat a i odsypat, aby vám polštář vyhovoval.

Velikost je často univerzální, ale seženete i speciální polštáře pro kojení dvojčat. Některé maminky mají polštáře dokonce dva: větší a flexibilnější pro sebe a menší pevnějšího tvaru např. pro kojení v sedě.

 

Náš tip: Zkuste polštář s lehkou a tichou výplní, aby vás a miminko při kojení nebo spánku nerušil.

 

Na závěr trocha zkušeností:

Kojení není tak namáhavé pokud má maminka a dítě vhodnou vzájemnou polohu – bradavky se tolik nenamáhají, dítě lépe využije svůj potenciál savce, svaly kolem krční, hrudní páteře a pletence ramenního tolik netrpí.
Maminko, pečujte nejen o miminko, ale i o sebe. Když budete dobře vyspaná, bude se vám kojit mnohem snadněji.

 

Vyberte si polštář, který vám zpříjemní kojení i spánek.