Jak vybrat odsávačku

S takovým množstvím různých odsávaček, které jsou na trhu k dispozici, může být její výběr noční můrou. Ale nebojte se – ať už mléko odstřikujete jen občas nebo pravidelně každý den, pokud budete postupovat podle našeho průvodce, jistě si pro sebe a své dítě vyberete tu pravou.

V průběhu těhotenství nebude asi výběr a nákup odsávačky na prvním místě v seznamu vašich úkolů. A to je naprosto v pořádku, jak vysvětluje Nania Schärer-Hernández, ředitelka oddělení globálního vzdělávání společnosti Medela:

„I když pravděpodobně vyberete spoustu dětského vybavení a doplňků již před porodem, pokud jde o výběr odsávačky, vyplatí se počkat. Je samozřejmě důležité být připravena a je dobré se předem seznámit s různými typy odsávaček – ale teprve tehdy, když přijde dítě na svět a vy zjistíme, jak na tom s kojením jste, je ta pravá chvíle se rozhodnout.“

Každá maminka a její dítě má jiné potřeby, a tyto potřeby se mohou v průběhu kojení a odsávání mléka měnit. Pojďme se tedy podívat na nabídku nabízených odsávaček a pak se zaměřme na to, která odsávačka vyhovuje konkrétním situacím.

Jaký typ odsávačky bych si měla vybrat?

Pokud jde o technologii odsávačky, máte tři základní možnosti. Jakmile jim porozumíte, můžete se lépe rozhodnout, co budete od své nové odsávačky očekávat.

 • Manuální nebo elektrická odsávačka?
  Manuální odsávačky jsou levnější než elektrické modely, jsou tiché a praktické pro příležitostné odsávání. Pokud se však používají často, může jít o náročný úkon, protože k vytvoření vakua musíte pomocí madla sama pumpovat. Obsluha elektrických odsávaček je jednodušší a pohodlnější, protože motor provádí veškerou práci za vás.

  Technologie 2-fázového odsávání napodobuje přirozené chování dítěte při sání. „Na začátku každého kojení saje dítě krátce a rychle, čímž stimuluje spouštěcí ejekční reflex. Jakmile začne mléko téct, dítě přechází k pomalejšímu a hlubšímu sání, aby získalo co nejvíce mléka”1,“ vysvětluje Nania. „Medela vyvinula technologii dvoufázového odsávání, která tento vzorec krmení věrně napodobuje a výsledkem je účinný a přirozenější způsob odsávání mateřského mléka.“2,3

  Všechny elektrické odsávačky Medela mohou být také napájeny bateriemi, buď nabíjecími nebo standardními bateriemi AA.

 • Odsávačka na jeden prs nebo oba prsy zároveň?
  Elektrická odsávačka na jeden prs je ideální variantou pro občasné odsávání. Dvojitá prsní odsávačka (která odebírá mléko z obou vašich prsů současně) je výhodnější pro pravidelné odsávání – ať už ze zdravotních důvodů, nebo proto, že jste se vrátila do práce.

  Kromě toho, že odsáváním strávíte polovinu času, odsajete pomocí odsávačky v průměru o 18 % mléka více než při odsávání z každého prsu zvlášť. Díky tomu je tato zdvojená varianta skvělou volbou právě pro zaneprázdněné maminky. A mléko, které odsáváním z obou prsů získáte, má vyšší obsah tuku a kalorií.4

 • Proč si pronajmout nemocniční odsávačku Medela Symphony?
  Pokud odsáváte mléko pravidelně každý den nebo se na odsávačku spoléháte z důvodu zahájení a vybudování tvorby mléka, nezapomeňte, že nemocniční odsávačku Medela Symphony si můžete pronajmout na dobu, po kterou ji budete potřebovat. Symphony funguje na základě jedinečných vědecky podložených vzorců sání, které byly klinicky testovány tak, aby zajistily zahájení, vybudování a udržení tvorby mléka, a lze ji doporučit obzvláště v případech, kdy mléko odsáváte během prvních pěti dnů po narození dítěte.5 Zeptejte se tedy, zdali je odsávačka ve vaší porodnici k dispozici.

Proč si vybrat odsávačku firmy Medela?

„V Medele věříme, že těch nejlepších výsledků dosáhneme, když se budeme snažit co nejvíce napodobit přírodu,“ vysvětluje Nania. „Do vědeckých a výzkumných projektů jsme investovali vysoké částky a výsledkem jsou důležité nové objevy v oblasti anatomie prsu a laktace.“

„Pochopení toho, jak příroda funguje, nám pomáhá vyrábět lepší produkty, z čehož mají výhody především maminky a jejich děti,“ pokračuje. „Proto mají naše elektrické odsávačky mléka technologii 2-fázového odsávání a proto mají naše nemocniční odsávačky iniciační program, který napodobuje způsob, jakým se krmí novorozenec.“6

Vyberte si odsávačku, která vyhovuje vašim potřebám a životnímu stylu

Výběr odsávačky záleží na tom, jak často budete odsávat a ve kterém okamžiku své „laktační cesty“ se zrovna nacházíte.5 Tato cesta je rozdělena do tří fází:

 • Zahájení – prvních pět dní

 • Vybudování – šestý až 30 den

 • Udržení – 30 dnů a déle

Výběr vhodné odsávačky závisí na tom, ve které fázi se nacházíte, na vaší osobní situaci, potřebách dítěte a vašem přístupu ke kojení a odsávání. Podívejte se na níže uvedené scénáře a najděte si mezi nimi ten svůj.

Moje dítě se nemůže krmit z prsu, a proto musím každou dávku odstříkat

Některá miminka se nemohou kojit, protože je pro ně obtížné se přisát nebo sát. Důvodem může být předčasný porod, jejich zvláštní potřeby nebo oslabení. Některé matky a jejich děti musí být kvůli lékařskému zákroku odděleni. A některé maminky chtějí, aby jejich dítě využívalo výhod mateřského mléka, ale myslí si, že nejsou schopny kojit.

„Klíčem k tomu, aby se začalo vytvářet dostatek mateřského mléka v kterékoliv z těchto situací, je začít používat nemocniční elektrickou odsávačku Symphony s odsáváním obou prsů současně a iniciační technologií do několika hodin po porodu,“ říká Nania.

Doporučení výrobku

Unikátní iniciační program elektrické odsávačky Medela Symphony napodobuje vzorec krmení novorozence během prvních několika dnů kojení, a to s rychlým sáním a delšími přestávkami. Důkazy naznačují, že tento model sání kojenců stimuluje prsa matky za účelem optimální produkce mléka.7„Bylo prokázáno, že použití iniciačního programu oproti běžnému programu má během prvních 14 dnů výrazný vliv na tvorbu většího množství mléka.“5,6 vysvětluje Nania.

Kromě toho, že dnes je již Medela Symphony volbou pro mnohé nemocnice a porodnice, můžete si ji také pronajmout na domácí odsávání. Když tedy půjdete po porodu z nemocnice domů, můžete používat stejnou technologii odsávání, na kterou je již vaše tělo zvyklé a také stejnou odsávačku. Na naší webové stránce naleznete informace, jak si Symphony pronajmout.

„Rozhodně si pořiďte dobrou odsávačku pro odsávání z obou prsů a také pás pro snadné odsávání,“ říká Catherine, máma dvou dětí z Nového Zélandu. „Sestřička mi vysvětlila, že pokud nekojíte, ale mléko pouze odsáváte, potřebujete nemocniční odsávačku pro odsávání z obou prsů zároveň, aby byla vaše prsa stimulována stejně jako v případě hladového dítěte.“

Mám potíže s nástupem tvorby mléka

Je zcela normální, že v prvních dnech kojení mají děti potíže s přisátím nebo maminky obavy z toho, zda budou mít dostatek mléka. „Pokud máte se svým miminkem potíže zahájit kojení, vyhledejte co nejdříve pomoc sestřičky nebo laktační poradkyně – odborná rada týkající se přisátí nebo správné polohy často pomůže,“ říká Nania.

Pokud jste ještě v nemocnici nebo máte jen pár dnů po porodu, použijte nemocniční odsávačku Medela s iniciačním programem. To vám umožní zahájit a vybudovat tvorbu vlastního mateřského mléka a můžete tak dítě krmit svým odstříkaným mlékem.

Možná budete muset odsávat po dobu několika dnů nebo týdnů než si dítě a vaše tělo na kojení zvyknete. Pomocí odsávačky pro obě prsa odsajete maximum mléka v nejkratším možném čase, a mléko bude mít rovněž vyšší obsah kalorií.4

Doporučení výrobku

Vzhledem k tomu, že pravděpodobně nebudete muset odsávat stále, zvažte pronájem nemocniční odsávačky Medela Symphony – jediné nemocniční odsávačky, jejíž technologie je založena na výzkumu – na měsíc nebo dva.

„Odsávačka Medela pro použití na oba prsy současně byla úžasná. Porodní asistentka mě povzbuzovala, abych ji používala co nejčastěji, abych si vytvářela zásobu mléka pro svá dvojčata, což jsem dělala,“ říká Anna, máma dvou dětí z Velké Británie.

Pokud nepotřebujete iniciační program a dáváte přednost vlastní odsávačce nebo chcete přenosnou variantu, vyberte si účinnou elektrickou odsávačku na obě prsa, například Medela Freestyle Flex nebo Swing Maxi™ NEW, které jsou dostupné s dobíjecími bateriemi s dlouhou výdrží.

Výhradně kojím a chci mléko odsávat jen občas

Pokud výhradně kojíte, ale nyní chcete mléko odsávat jen občas – když jste pryč, aby mohl dítě nakrmit partner nebo chůva – potom vám bude stačit manuální odsávačka nebo elektrická odsávačka na jeden prs.

Doporučení výrobku

Vyberte si mezi manuální odsávačkou Medela Harmony™ a elektrickou odsávačkou pro jeden prs Medela Swing Flex™ nebo Solo™.

„Když jsem měla první dítě, používala jsem elektrickou odsávačku Medela Swing Flex™, abych ulevila obtížím při mastitidě. Moje druhé dítě pilo odsáté mléko, když jsem u něho nemohla být. Byla to jedna z mála značek, která mi perfektně sedla na bradavky,“ říká Victoria, maminka dvou dětí z Austrálie. „Bylo to perfektní, protože to bylo rychlé a tiché, okamžitě se spustil ejekční reflex a když jsem nebyla v blízkosti zásuvky, používala jsem baterky.“

Vracím se do práce a chci, aby moje dítě dále pilo moje vlastní mléko

Jako kojící pracující matka budete pravděpodobně mléko odsávat každý den po dobu několika měsíců a budete si odsávačku brát i do práce.

Doporučení výrobku

Ideální je v takovém případě lehká přenosná odsávačka, elektrický model pro obě prsa Swing Maxi™ NEW nebo Medela Freestyle Flex™, které vám umožní odsát za kratší dobu více mléka, což je ideální pro krátké přestávky, které můžete k odsávání v práci využít.

„Když jsme se vrátila do práce, stále jsem ještě kojila, ale můj šéf mě velmi podporoval a kdykoliv jsem musela mléko odsávat, mohla jsem si udělat přestávky. Používala jsem model Medela Swing Maxi Flex™ – mléko jsem odsávala dokonce i cestou do práce v tramvaji!“ vzpomíná Sarah, mámu dvou dětí z Austrálie.

Věříme, že nyní již máte více informací o tom, která odsávačka je pro vás ta pravá. „Zapamatujte si, že efektivní odsávání není jen o tom, jakou odsávačku si pořídíte. To, jak a kdy odsávačku používáte, může množství odsátého mléka výrazně ovlivnit. A správně padnoucí prsní nástavce jsou naprostou nutností,“ říká Nania.

Přečtěte si také naše nejlepší tipy, jak mléko odsávat.