Jaké doplňky ke kojení potřebuji?

Na trhu je spousta dětských výrobků, doplňků a oblečení, ale pomůže vám něco z toho s kojením? Odpověď naleznete v našem praktickém seznamu.

Pokud plánujete, že budete dítě kojit, určitě nebude od věci pořídit si pár šikovných pomůcek. Možná si však říkáte, co budu ke kojení doopravdy potřebovat a bez čeho se obejdu. Abychom vám usnadnili rozhodování, rozdělili jsme kojení do jednotlivých fází, protože vaše potřeby se budou časem pravděpodobně měnit. Také jsme požádali kojící maminky, aby nám doporučily výrobky a daly nám tipy na věci, které považovaly za nejužitečnější.

Co budete potřebovat v první fázi kojení

Prvních pár dní je s novorozencem obvykle docela hektických, takže se vyplatí se na to řádně připravit. Ať už jste krátce po porodu doma nebo musíte zůstat déle v nemocnici, níže je několik věcí, které si raději připravte předem.

Pokud kojení nejde úplně podle vašich představ, může vám laktační poradkyně nebo lékař doporučit, abyste použila následující.

  • Kontaktní kojicí kloboučky, pokud se dítě marně snaží řádně k prsu přisát nebo pokud trpíte bolestmi bradavek. Kloboučky však považujte pouze za krátkodobé řešení problému. Pokud se objeví potíže nebo bolesti, požádejte o radu laktační poradkyni.

  • Odsávačka mateřského mléka, která vám uleví od městnání mléka v prsou/nebo pomůže s tvorbou mléka.

  • Některé maminky si také chválí chladící hydrogelové polštářky, které přináší úlevu obzvláště ve dnech následujících po porodu, zejména když se začíná tvořit mléko.

Co maminky považují za nejužitečnější

„Kojicí polštáře jsou skvělé jako podpora pod záda, nohy a paže. A také prsní vložky pro únik mléka z prsou a kojicí podprsenka a volná trička a košile pro snadný přístup k prsům.

„Pro mne byl produkt číslo jedna, bez kterého jsem se neobešla, hydrogelové polštářky. Dostala jsem je v prvních dnech kojení a nikdy jsem neměla popraskanou bradavku ani velké bolesti. Dám za ně ruku do ohně a doporučuji, aby si je koupila každá maminka, která chce kojit.“ Camilla, máma z Austrálie.

„Pro mne byl nejdůležitější člověk, který mi vždy, když jsem kojila, přinesl sklenici vody, protože jsem na to neustále zapomínala!“ Mag, máma dvou dětí z Francie.

„Termoska, abych si mohla v posteli užívat horké nápoje.“ Dobré jídlo a sladkosti – moje tchýně dělala úžasné hovězí guláše a lívance (musela jsem hodně jíst!). Polštář na podporu dítěte, když jsem byla vyčerpaná. Pohodlná židle, světýlko na noční krmení a polštář na sezení, protože jsem měla stehy – au!“ Felicia, máma dvou dětí z Velké Británie.

„Chápající partner, přítel nebo babička, kteří vám při kojení přinesou šálek čaje a jiné dobroty, pro které si zrovna nemůžete sama jít.“ A taky čtečku knížek, takže s jednou volnou rukou můžete pohodlně číst!“ Julie, máma jednoho dítěte ze Španělska.

Co budete potřebovat, jakmile se kojení rozběhne

Během prvních pár týdnů si začnete i s dítětem na kojení postupně zvykat. Kojit budete celkem často a bude to časově náročné. Níže uvádíme několik věcí, které by vám měly v tomto období ulehčit život i kojení.

V určitém okamžiku budete chtít opustit útulnost svého domova a jít s miminkem ven. Přečtěte si část „Kojení na veřejnosti“, kde najdete další tipy na venkovní kojení.

Co maminky považují za nejužitečnější

„Pro mne byly nejdůležitější kojicí podprsenky, jednorázové prsní vložky a velké bavlněné utěrky, kterými jsem utírala uniklé mléko a přikrývala dítě nebo prsa. Také lanolinový krém byl absolutní nutností, protože jsem měla popraskané bradavky, no a volná trička a košile mi také kojení usnadnily.“ Tatjana, máma tří dětí ze Švýcarska.

„Nejužitečnějším výrobkem byl kojicí polštář ve tvaru písmene U. Měla jsem také houpací křeslo, které bylo v určité poloze na kojení skvělé. Vždycky jsem u kojení poslouchala relaxační hudbu.“ Violeta, máma z Rumunska.

„Sportovní láhev na vodu, která neteče, ani když je otevřená, takže ji můžete nechat ležet vedle sebe na pohovce nebo posteli.“ Také kojicí aplikace, podle které jsem si dohledala jednotlivá kojení a také mi připomínala, ze kterého prsa jsem naposledy kojila.“ Francesca, máma jednoho dítěte z Velké Británie.

„Misky na zachycení mléka, které jsem si vkládala do podprsenky, kde zachytily unikající mléko. Měla jsem tak mnoho mléka, že bych to bez misek vůbec nezvládla.“ Lisa-Maria, máma dvou dětí ze Švýcarska.

„Milovala jsem svůj přehoz na kojení, protože díky němu mělo mé dítě pocit soukromí a také minimalizoval rozptýlení při venkovním kojení.“ Křeslo Ikea Poäng z ohýbaného dřeva v houpací variantě bylo levnou alternativou k šíleně předraženým houpacím sedačkám. Zjistila jsem, že výborně savé pratelné prsní vložky a bavlněné utěrky mají tisícero použití. Výrobek, který bych si koupila dnes, je pás pro snadné odsávání Medela, odsávání by bylo bývalo daleko jednodušší!“ Camilla, máma z Austrálie.

Doplňky pro odsávání mateřského mléka

V určité fázi kojení budete možná k odstříkání mléka muset zakoupit odsávačku. Druh odsávačky mateřského mléka, který budete potřebovat, závisí na vaší situaci a na tom, kolik mléka chcete odsávat. Podle toho, jak často se chystáte mléko odsávat, můžete také potřebovat následující výrobky.

Co maminky považují za nejužitečnější

„V ranných fázích, když jsem cítila, jako by moje prsa měla explodovat, jsem používala elektrickou odsávačku mléka od firmy Medela, odsávala jsem jen tolik mléka, abych se zbavila nepříjemných pocitů a zároveň nestimulovala prsa k další tvorbě mléka. Hodně mi to pomohlo, cítila jsem se daleko více v pohodě.“ Tatjana, máma tří dětí ze Švýcarska.

„Používala jsem dvojitou elektrickou odsávačku mléka Medela Freestyle, abych navýšila tvorbu mléka, a to společně s pásem pro snadné odsávání, který ji drží na místě a já jsem tak měla volné ruce. Bylo to naprosto skvělé.“ Amy, máma z Velké Británie.