Kdy a jak nabídnout dětem dudlíky?

Pro naše děti jen to nejlepší. Abychom vám pomohli, jak zdravým a pozitivním způsobem nabídnout dětem dudlík, připravili jsme následující užitečné rady a podněty.

Když jsou děti rozrušené a vykazují známky nepohody, může to být srdcervoucí. Jako rodiče byste udělali cokoliv, abyste své děti uklidnili. Pokud nepomůže kolébání a houpání, může být dalším řešením dudlík – ať už se jedná o novorozence, tříměsíční nebo dokonce šestiměsíční dítě.

Jak poprvé nabídnout dětem dudlík? Kdy mu ho dát? Možná, že v tuto chvíli trápí podobné otázky i vás. Chcete pro své dítě jen to nejlepší a chcete se rozhodnout správně. Abychom vám pomohli, jak zdravým a pozitivním způsobem nabídnout dětem dudlík, připravili jsme pro vás následující užitečné rady a podněty. V tomto článku se dozvíte, kdy je vhodné začít dítěti dávat dudlík a také techniky, které dítěti pomohou dudlík pozitivně přijmout. Přečtěte si také rady, jak se dítě pomocí dudlíku samo zklidní.

Kdy je nejvhodnější doba nabídnout dítěti dudlík?

Dudlíky lze dětem dávat od narození do jakéhokoliv věku, může to být dokonce i ve věku tří nebo šesti měsíců. Na trhu je množství různých tvarů a typů, existují dokonce i dudlíky speciálně vyvinuté pro novorozence, jako je náš dudlík NEWBORN vytvarovaný tak, aby vyhovoval malým ústům a chránil citlivou pokožku miminek.

Pokud dítě kojíte, můžete si počkat a zavést dudlík poté, co se dítě naučí správně k prsu přisát a kojení se ustálí. Studie ukázaly, že dudlík, který používaly zdravé kojené děti od svého narození nebo od zahájení laktace, neměl žádný významný vliv na frekvenci nebo délku výlučného a částečného kojení do čtyř měsíců věku dítěte.1

S ohledem na to se doporučuje nedávat dítěti dudlík, když se blíží doba krmení, a nepoužívat dudlík jako šidítko pro oddálení krmení. Místo toho, když vám dítě dává na vědomí, že má hlad, začněte ihned kojit a užijte si tento okamžik, kdy držíte své miminko v náručí a užíváte si magické pouto, které vás oba propojuje.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv okamžik, kdy svému dítěti dudlík poprvé nabídnete, uvědomte si, že každé dítě je jedinečné a může na tuto novou životní zkušenost reagovat odlišně.

Jak mám tedy dítěti dudlík nabídnout, aby jej neodmítlo?

Každé dítě má své vlastní preference a rytmy, a to platí i v případě dudlíku. Při prvním pokusu dát dítěti dudlík vyzkoušejte následující kroky:

  • Než dítěti dudlík nabídnete, důkladně jej umyjte a vysterilizujte.

  • Jemně se dudlíkem dotýkejte pokožky kolem rtů a tváří dítěte, dáte mu tak možnost pocítit na vlastní kůži materiál dudlíku. Tím se spustí hledací reflex a dítě natočí obličej směrem k dudlíku.

  • Sledujte chování dítěte. Pokud otevře ústa, znamená to, že hledá něco, co by mohlo začít sát. Jemně položte dudlík na jeho spodní ret nebo přední část jazyka a čekejte, dokud nezačne sát.

  • Pokud bude váš první pokus úspěšný, dítě začne dudlík zkoumat a cucat.

Postupujte velmi jemně a opatrně, v žádném případě dítěti dudlík nenuťte, protože výsledkem by mohla být jeho negativní reakce. Pokud se vám zdá, že dítě zpočátku dudlík odmítá, je to často známkou toho, že potřebuje na jeho prozkoumání více času. Dejte dítěti dostatek času, během kterého bude moci důkladně poznat, prozkoumat a zažívat nové pocity a vjemy a seznámí se s dudlíkem vlastním tempem. Jakmile si dítě dudlík oblíbí, poznáte to okamžitě z jeho chování. Bude spokojené a klidné.

Děti, stejně jako ostatní lidé, mají své vlastní preference a zájmy, a proto také můžete zjistit, že zrovna vaše dítě bude dudlík odmítat. Pečlivým sledováním reakce dítěte při první nabídce dudlíku můžete zjistit, zdali je vaše miminko na dudlík připraveno, a dítě samo vám to pravděpodobně také naznačí.

Objevování dudlíku je zážitkový proces. Pomocí svého jazyka, rtů a přirozených instinktů bude dítě tento zbrusu nový objekt poznávat a prozkoumávat všemi svými smysly. Časem začnou děti dudlík vnímat jako příjemnou věc, která jim díky sání umožní odpočinek a zklidnění.

Přečtěte si taky naši brožurku Dudlíky – Stručný průvodce pro rodiče. Seznámí vás s klíčovými otázkami, které vás v souvislosti s používáním dudlíku mohou napadnout.

 

Reference

 1  Jaafar SH et al. Effect of restricted pacifier use in breastfeeding term infants for increasing duration of breastfeeding. Cochrane Database Syst Rev. 2016; (8):CD007202. https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD007202.pub4/full