Kdy a jak používat kontaktní kojicí kloboučky

Kojicí kloboučky - to je jedno velké téma diskutováno mezi maminkami. Na co přesně slouží? Kdy je vhodné je používat? Odpovědi na tyto, ale i další dotazy najdete v našem článku.

Kdy používat kojicí kloboučky?

Jak už ze samotného názvu vyplývá, kontaktní kojicí kloboučky umožňují dokonalé přisátí dítěte k prsu v případech, kdy právě s přisátím má dítě problém. Nejčastějším důvodem, kdy maminka může sáhnout po kloboučku, je tehdy, jedná-li se o bradavku plochou nebo vpáčenou (kdy nebyl využit už v těhotenství formovač bradavek) – tady klobouček působí jako „protézka“ – nabízí dítěti v ústech oporu, o kterou se může malý savec opřít jazýčkem o patro.
Dalším důvodem je, když dítě nemá dobré předpoklady se přisát, protože je po porodu např. příliš slabé, nedokáže vyvolat sáním odpovídající podtlak a samo si tak dobře bradavku natvarovat.
A nebo jsou bradavky tak bolavé a velmi citlivé, že by matka bez ochrany bradavky kloboučkem kojení pro bolest vzdala!
Kloboučky nemusí použít každá matka, ale mnohým matkám, zejména v případě nezkušených, úzkostných, velmi snaživých až přepečlivých prvorodiček, „zachránily“ kojení.

Jak si správně nasadit klobouček a jakou velikost zvolit?

Kloboučky musí matka na prs dobře „přilepit“, např. můžete navlhčit křídla kloboučků vodou – klobouček potom k bradavce a dvorci dobře přilne a dítě může správně sát! Klobouček musí na bradavce sedět tak, aby jím při sání dítě bradavku neodíralo. Proto jsou kloboučky dostupné ve třech velikostech – pro bradavku velkou jako malíček (S), jako prostředníček (M) nebo jako palec (L).

Péče o kojicí kloboučky

Péče o kloboučky je jednoduchá. Jsou vyrobeny z tenoučkého, velmi odolného lékařského silikonu – stačí je po použití umýt, případně vydezinfikovat, v porodnici je můžeme dokonce sterilizovat. Po usušení je uloží matka do krabičky a může je mít stále při sobě, např. v kabelce.

Kontaktní kojicí kloboučky zajistí, aby se dítě naučilo správně přisát, pomohou bradavku doformovat, případně ji ochrání a až dítě zesílí, bradavka se povytáhne, případně zahojí, maminka může dítě přikládat k prsu bez kloboučků.
Jsou tedy dočasným, účinným řešením některých problémů při kojení.