Kojení dvojčat a vícerčat

Narození dvou nebo více dětí najednou je radostná událost, ale může to být velmi náročné – zejména pokud jde o kojení. Čtěte dále a zjistíte, jak si v takové situaci poradit.

Když očekáváte vícerčata, budete muset zvážit mnoho věcí, přičemž kojení bude nejspíše prvním bodem na vašem seznamu. Logistika kojení dvojčat nebo vícerčat může být náročná. Ale nebojte se, dá se to zvládnout a výsledek vás pak o to více potěší.

Jako každá kojící maminka musíte pochopit základní logiku, jako je nabídka a poptávka, správná poloha při kojení a efektivní přisátí (EN).

Pokud kojíte více než jedno dítě, budete se muset vyrovnat s tím, že kojením strávíte více času (nebo naopak nebudete mít nikdy na kojení dostatek času), budete si muset udržet určitou hladinu potřebné energie a také zjistit, jaký je pro vás ten nejlepší způsob kojení. A protože to není jednoduché, nikdy neodmítejte nabízenou pomoc a radu.

Jak se mohu připravit na kojení dvojčat?

Příprava na příchod dvojčat ještě před jejich narozením je klíčová. I když jste již v minulosti kojila, rozhodně neodmítejte rady a pomoc, jak kojit dvojčata.

Existují specializované předporodní kurzy a laktační poradkyně a odbornice na kojení vás naučí základy kojení dvojčat a zodpoví všechny vaše dotazy. Pokuste se také vyhledat skupiny, ve kterých se sdružují maminky vícerčat a dvojčat, a to jak v místě bydliště, tak i na celostátní úrovni, protože zde kromě publikací, linky pomoci a další cenné podpory často najdete i možnost, jak se s těmito maminkami osobně setkávat.

Již před porodem si zajistěte členy rodiny a přátele, kteří vám pomohou s chodem domácnosti. Když přenesete odpovědnost za vaření, úklid a nakupování, což obvykle děláte sama, na někoho jiného, budete se moci plně soustředit pouze na kojení, což potvrzuje i Robin, maminka čtyř dětí z Kanady: „Moje tchýně s námi první dva měsíce bydlela,“ říká. „Nevím, co bychom si bez ní počali!“

Nemějte příliš velká očekávání. Bude to chvíli trvat, než se naučíte kojit dvojčata, spánek se stane vzácností a zpočátku se téměř nehnete z domu.

„Zpočátku je to velmi náročné, takže si buďte jista, že nebudete dělat nic jiného než jen kojit, kojit a kojit,“ říká Helen Turier, manažerka podpůrných služeb pro dvojčata a vícerčata ve Spojeném království (Tamba), kvalifikovaná zdravotní sestra a matka tří dětí, včetně dvojčat. „Kojení pro vás může být náročnější, obzvláště pokud byly vaše děti v inkubátoru.“

Jak mám svá dvojčata začít kojit?

Nejlepší způsob, jak začít kojit1 je ihned po porodu navázat se svými dětmi kontakt skin-to-skin. Začleňte tedy tento krok do svého porodního plánu a předem si promluvte o svém úmyslu kojit se svým partnerem, který bude u porodu a se zdravotníky. Zvažte také, jak postupovat v případě, že se děti narodí předčasně nebo budou muset strávit nějaký čas v inkubátoru.

V ideálním případě začněte kojit co nejdříve po porodu, i v případě, že jste rodila císařským řezem. Sestřičky by vám měly děti přinést a pomoci jim přisát se k vašim prsům. Pokud vám to nenabídnou, sama si o tuto pomoc požádejte a zapojte i svého partnera.

„Myslím, že hlavním důvodem, proč jsem svá dvojčata úspěšně kojila, i když mi to předtím se synem moc nešlo, bylo to, že jsem během těchto prvních klíčových dnů dostala v porodnici odbornou pomoc,“ říká Zoe, máma tří dětí ze Spojeného království.

Budu mít pro dvě děti dostatek mléka?

Ano. Důvodem je skutečnost, že čím více se vaše děti krmí, tím více mléka vytváříte. Výzkum ukazuje, že kojící maminky trojčat mohou vyprodukovat až tři litry mateřského mléka denně2, přičemž průměrný mužský potomek vypije 831 ml denně.3

Po dobu prvních dvou až čtyř dnů vyprodukují vaše prsa pro výživu novorozenců dostatek mleziva (EN) (prvního mléka bohatého na živiny). Poté začne hrát dominantní roli systém nabídky a poptávky.

Přizpůsobte se dítěti. Kojte, kdykoliv jedno z dětí vykazuje časné známky hladu (trhaný spánek, vyplazování jazyka, otáčení hlavy, vrkavé zvuky nebo cucání rtů či rukou), zajistíte tak dětem dostatečný přísun mateřského mléka.

Jak si mohu kojení dvojčat usnadnit?

Pro vás i vaše děti to bude proces pokusů a omylů – nezapomeňte, že děti se také učí. Pro jedno dítě může být krmení snadné, bude se kojit častěji nebo bude rychleji přibírat na váze než druhé. A proto k nim vždy přistupujte jako k samostatným osobnostem. V případě jakýchkoliv obav se poraďte s odborníkem.

„Kamarádka porodní asistentka mi dlouho dobu pomáhala s polohováním a přisátím, protože to byl pro jednu z mých dcer zpočátku velký problém,“ říká Anna, máma dvou dětí ze Spojeného království. „V prvním měsíci jsem při krmení opravdu potřebovala pomoc, potřebovala jsem někoho, kdo mi děti podával a odebíral. Není vůbec jednoduché je zvládnout oba najednou, obzvláště když jsou tak malincí.“

Uvědomte si, že první týdny jsou nejtěžší, později to nebude až tak časově náročné a vyčerpávající. A nezapomeňte, že každá kapka mateřského mléka znamená pro vaše děti úžasné zdravotní výhody.

Pokud pochybujete o své schopnosti výlučně kojit nebo děti z mateřského mléka neprospívají, prodiskutujte možnosti krmení se zdravotníky nebo laktační poradkyní a rovněž i se svým partnerem, protože jen tak můžete učinit správná rozhodnutí.

Správné přisátí dítěte k prsu a pohodlí jsou zásadní faktory. Speciálně navržený kojicí polštář pro dvojčata vám pomůže s polohováním a odlehčí zápěstí, paže, záda a ramena.

I když budete veškerou svoji energii a pozornost soustředit na děti, nezapomínejte na svou vlastní výživu a zdraví.

Bethan, maminka dvou dětí ze Spojeného království, radí: „Pokuste se spát, kdykoliv to bude možné. Nakupujte online a doručení naplánujte tehdy, když u vás bude kamarádka nebo partner. Připravte si velkou láhev s vodou a při každém krmení pijte. A požádejte partnera nebo někoho jiného, aby vzal vaše děti na procházku, abyste si mohla odpočinout.“

Co když se moje dvojčata nejsou schopna kojit?

Pokud musí zůstat jedno nebo obě děti po nějakou dobu v porodnici nebo se narodí předčasně, je možné i nadále kojit přímo z prsu, ale celý proces kojení se může ustálit až později. Pokud se jedno z dětí neumí přisát, můžete mezitím mléko odsávat. Zahájíte tak a začnete budovat tvorbu mléka a poskytnete svým dětem všechny výhody mateřského mléka, ať už je jim podáváno injekční stříkačkou, hadičkou nebo jinou metodou s podporou zdravotníka. Budete muset odsávat tak často, jako byste sama novorozence normálně kojila, což znamená každé dvě až tři hodiny, alespoň po dobu prvního měsíce.4

„Moje dvojčata se narodila ve 30. týdnu císařským řezem a holčičky byly mnoho týdnů na novorozenecké jednotce intenzivní péče,“ vzpomíná Monika, maminka tří dětí ze Švýcarska. „Nemohly se kojit až do 34. nebo 35. týdne. První měsíc jsem tedy každý den odsávala, alespoň osmkrát denně. Připadalo mi to jako nejdůležitější věc, kterou jsem pro ně mohla udělat.“

Můžete mít jedno dítě, které je dostatečně silné, aby se mohlo krmit z prsu, zatímco druhé potřebuje odsávané mléko. V této situaci maminky často zjistí, že je nejsnadnější odsávat mléko pro slabší dvojče a silnější kojit.

Je prokázáno, že mateřské mléko snižuje riziko některých vážných zdravotních problémů, na které jsou předčasně narozené děti náchylnější, včetně nekrotizující enterokolitidy (NEC) a sepse.5 Pokud jsou tedy vaše vícerčata schopna přijmout alespoň nějaké odsávané mateřské mléko, můžete si být jista, že jim do začátku dáváte to nejlepší.

Mám krmit dvojčata společně nebo samostatně?

Každá metoda má své výhody. Na začátku můžete krmit samostatně a poté přejít na časově úsporné tandemové kojení (kojit obě děti současně).

Existují různé polohy pro kojení dvojčat, které můžete vyzkoušet, jako například poloha rugby u obou prsů (s dítětem pod každou paží), paralelní držení (s dětmi ležícími přes vaše tělo ve stejném směru) nebo v pololeže (s dětmi ležícími na vašem břiše). S praktickým nácvikem vám poradí laktační poradkyně. Zjistíte, která poloha vám vyhovuje nejlépe nebo budete v různých situacích používat vícero poloh.

„Pro mě bylo jednodušší krmit dvojčata současně,“ říká Zoe, maminka tří dětí ze Spojeného království. „I v noci. Pokud se jedno dítě probudilo na krmení, můj manžel probudil i to druhé.“

Druhou možností je kojit každé dítě zvlášť v okamžiku, kdy si samo řekne nebo můžete druhé dítě probudit poté, kdy dokončíte kojení prvního. Nebo to můžete různě kombinovat.

Tandemové kojení na veřejnosti může být složité, ale můžete si koupit speciální šátky, díky nimž se budete cítit méně zranitelná.

„Tandemové krmení není pro každého. Často se mi stávalo, že když se jedno dítě přisálo, druhé pustilo prs,“ vzpomíná Robin, máma čtyř dětí z Kanady. „Vždy jsem z toho byla zpocená a frustrovaná. Přešla jsem proto na individuální krmení, jeden po druhém, sice to trvalo déle, ale alespoň jsem se z toho nezbláznila.“

Pokud jde o výběr prsu, ze kterého dítě kojíte, některé maminky přidělují každému z dvojčat jedno konkrétní prso. Lepší variantou je však prsa střídat, protože jeden prs může produkovat více mléka než druhý. Tento problém se vyskytuje nejčastěji během několika prvních dnů, obzvláště pokud je jedno dítě při kojení slabší. Střídání prsou umožní silnějšímu dítěti stimulovat produkci mléka pro slabšího sourozence a přispěje tak k rovnoměrnému přísunu mléka na obou stranách.

Mám potíže s kojením vícerčat: co mám dělat?

Nebojte se a požádejte své blízké, aby se o vás postarali, protože vy se musíte starat především o své novorozence. „Znamená to, že se musíte naučit říkat NE, pokud něco nezvládáte,“ radí Bethan, máma dvou dětí z Velké Británie.

Hledejte profesionální a emocionální podporu bez ohledu na to, v jaké fázi kojení se nacházíte.

„V šestém týdnu jsem si úplně přestala věřit,“ vzpomíná Billie, maminka čtyř dětí ze Spojeného království. „Zavolala jsem na linku pomoci a našla si skupinu pro kojící matky, kde mi poradily lepší polohy. A to mne posunulo dál.“

Je důležité, abyste na sebe nebyla příliš tvrdá, pokud se vám zrovna nedaří. Občas se vám může zdát, že kojení vícerčat je nesmírně náročný úkol.

„Zvládnout kojení jednoho dítěte trvá mnohem déle, než si myslíte. Vytrvalost se však vyplatí,“ říká Olivia, maminka čtyř dětí z Austrálie. „A kojení dvou dětí vyžaduje úplně jinou míru trpělivosti. Ale stojí to za to.“

 

Reference

1 Crenshaw JT. Healthy birth practice# 6: Keep mother and baby together – it’s best for mother, baby, and breastfeeding. J Perinat Educ. 2014;23(4):211.

2 Flidel-Rimon O, Shinwell ES. Breast feeding twins and high multiples. Arch Dis Child Fetal Neonatal Edn. 2006;91(5):F377-F380.

Kent JC et al. Volume and frequency of breastfeedings and fat content of breast milk throughout the day. Pediatrics. 2006;117(3):e387-395.

4 Kent JC et al. Principles for maintaining or increasing breast milk production. J Obstet Gynecol Neonatal Nurs. 2012;41(1):114-121.

5 Underwood MA. Human milk for the premature infant. Pediatr Clin North Am. 2013;60(1):189-207.