Kojení novorozence: co mne čeká v prvním týdnu
První týden s miminkem je jistě plný pozitivních emocí, ale zároveň může vzbuzovat i obavy – a to především tehdy, pokud jste prvorodička a nikdy jste nekojila. Čtěte dále a dozvíte se, jak zahájit úspěšné kojení.
Po porodu se může váš život převrátit vzhůru nohama – zatímco se zotavujete, začínáte se pomalu seznamovat se svým novorozencem. Emocionálně můžete být totálně rozhozená, zejména mezi druhým a pátým dnem, kdy mnoho maminek zažije dvě zbrusu nové situace najednou, začne se jim „tvořit mateřské mléko“1 a mohou mít „poporodní depresi.“ 2 Navíc se od vás často očekává, že se rychle zotavíte a budete hned supermámou. Ale jednou z nejlepších věcí, kterou můžete v tomto týdnu udělat, je prostě jen být se svým miminkem a začít s kojením.
Kdy bych měla své miminko začít kojit?
Doporučujeme pokusit se dítě nakojit během první hodiny po narození. Přisátím a rytmickým sáním začne dítě aktivovat buňky ve vašich prsou, čímž se zahájí tvorba mléka.1 Ne nadarmo se první hodině po porodu říká „magická hodinka!“
„V ideálním případě vám porodní asistentka ihned po porodu položí dítě na hrudník tak, aby si mohlo najít váš prs. Možná se přisaje, možná ne; ale rozhodně mu tuto příležitost dejte,” říká Cathy Garbin, mezinárodně uznávaná laktační poradkyně.
„Podržte ho a nechte ho, ať se pokusí najít si cestu k prsu a přisát se k němu (tento postup můžete shlédnout online na videu s názvem „hledání prsu – breast crawl“). Pokud se však dítě nepřisaje samo, zkušené porodní asistentky vám obvykle s pozicí dítěte pomohou. Dobrým způsobem, jak začít, je pozice matky v pololehu, kdy se dítě k prsu samo natočí.
V této první magické hodince tedy zapomeňte na vážení a oblékání miminka a místo toho se jej pokuste nakojit. Užijte si mazlení a vzájemný kontakt vašich nahých těl. Jen tak mezi vámi začne proudit dostatek oxytocinu „hormonu lásky“, který je nezbytný pro uvolnění prvního mléka, mleziva.3
„Jakmile se porodní asistentky ujistily, že je náš syn zdravý, nechaly nám jako rodině (mně, manželovi a miminku) dostatek času na to, abychom se vzájemně seznámili. Bylo to chaotické, emotivní a naprosto skvělé a během této magické hodinky se náš syn dvakrát přisál,“ vzpomíná Ellie, matka dvou dětí ze Spojeného království.
A věděly jste, že když se dítě kojí, pomáhá vám tím zotavit se z porodu? Důvodem je skutečnost, že oxytocin také stahuje dělohu. V prvních hodinách po porodu to pomáhá přirozeně vytlačit placentu a sníží se ztráty krve.4
Co když porod nejde podle plánu?
Pokud rodíte císařským řezem nebo máte jiné komplikace, stále můžete mít dítě na svém břiše a můžete ho během několika prvních hodin nakojit.
„Pokud ze zdravotních důvodů nemůže dítě ležet na vašem hrudníku, bude nejlepší, když se tohoto úkolu ujme váš partner. Dítě tak bude cítit bezpečí, lásku a teplo, dokud nebudete sama připravena,“ říká Cathy.
Pokud se dítě není schopno samo nakojit, je dobré začít mléko odsávat co nejdříve a co nejčastěji, a to tak dlouho, než se bude dítě samo schopné krmit. „Přímé kojení, zahájené co nejdříve, znamená dobrý start pro matku i dítě, není to však to nejdůležitější,“ ujišťuje Cathy. „Důležitější je spustit tvorbu mléka, abyste měla jeho dlouhodobý stabilní přísun pro budoucí kojení.“
Pro zahájení tvorby mléka můžete na začátku odstříkávat mléko ručně nebo použít nemocniční odsávačku.5 A vzácným mlezivem, které takto získáte, můžete následně své dítě nakrmit. To je obzvláště důležité, pokud se dítě narodilo předčasně nebo má zdravotní komplikace, protože vaše mateřské mléko má spoustu úžasných zdravotních výhod.
Nemějte pocit, že kojení je pro vás nedosažitelné, pokud se dítě narodí předčasně nebo má zdravotní komplikace, které mu na počátku v kojení brání. „Pracovala jsem s mnoha maminkami, které své děti kvůli předčasnému porodu nebo jiným obtížím během prvních šesti týdnů z prsu vůbec nekrmily, a i přesto později úspěšně kojily,“ říká Cathy.
Přisává se moje dítě k prsu správně?
Dobré přisátí je pro zahájení kojení zásadní,6 protože míra přisátí ovlivňuje to, jak dobře dítě pije a následně jak roste a vyvíjí se. Nedostatečné přisátí může být příčinou bolavých nebo poškozených bradavek, a proto se nikdy nestyďte a požádejte porodní asistentku, aby zkontrolovala, zdali je dítě správně přisáté, i když vám bylo řečeno, že přisátí je v pořádku a nevšimla jste si žádného zjevného problému, využijte této možnosti, dokud jste v porodnici.
„Pokaždé, když jsem v porodnici kojila, zvonila jsem na porodní asistentku, aby mi zkontrolovala, jestli je dítě správně přisáté,“ říká Emma, matka dvou dětí z Austrálie. „Několikrát jsem si myslela, že dítě je přisáté správně, ale kojení bylo přitom bolestivé, a tehdy mi porodní asistentka pomohla odejmout dítě od prsu a opět ho správně přiložit. Jen tak jsem se naučila, jak to mohu doma kdykoliv zopakovat.“
Když se dítě přisává, nasměrujte bradavku směrem na patro jeho úst. Tímto způsobem se přisaje k bradavce i k části dvorce pod ní. To znamená, že do úst vtahuje bradavku i část prsní tkáně a správně pije.6
„Přisátí by mělo být příjemné a měla byste cítit spíše tahání než bolest,“ říká Cathy. „Dítě bude mít ústa zeširoka otevřená, spodní ret může být vytočený směrem ven, ale horní ret bude pohodlně spočívat na vašem prsu. Podle řeči těla zjistíte, zdali je dítě v pohodě. V této rané fázi ještě nemáte velké množství mléka, takže neuvidíte časté polykání, i když bude dítě hodně sát a bude se často krmit.“
Jak často by se měl novorozenec krmit?
Četnost a délka kojení se v prvním týdnu mohou velmi lišit. „Chování dětí se v prvních 24 hodinách od sebe velmi liší. Některé děti dlouho spí, protože jsou po porodu vyčerpané! A některé se stále krmí,“ říká Cathy. „Tato variabilita je pro nové maminky jednou z nejvíce matoucích věcí. Každý vám radí něco jiného, a proto je důležité si zapamatovat, že každá matka a každé dítě jsou unikát.“
„Mlezivo je hustší než zralé mateřské mléko, vytváří se v menším množství, ale je v něm spousta dobrot. Pití mleziva slouží dítěti jako nácvik sání, polykání a dýchání, aby bylo připraveno na větší množství mléka,“ vysvětluje Cathy.
Než se vám začne tvořit mléko, kolem druhého až čtvrtého dne, bude se vaše dítě pravděpodobně kojit osmkrát až dvanáctkrát za 24 hodin (někdy i vícekrát!), včetně noci.7 Tato první krmení mohou trvat od 10 nebo 15 minut až do 45 minut nebo jedné hodiny, protože dítě si v této fázi procvičuje svaly a koordinaci, potřebnou k efektivnímu sání.
„Zpočátku je to velmi intenzivní, často kojíte častěji, než jste si vůbec uměla představit, a to většinu nových maminek šokuje,“ říká Cathy. „Nestihnou si mnohdy ani zajít na toaletu, osprchovat se a dát si něco k jídlu. Je proto zcela normální, že je tato nová situace mnohdy překvapí.“
Tak to zažívala i Camilla, maminka z Austrálie: „V prvním týdnu se Frankie krmil každé dvě hodiny, ve dne i v noci, a to půl hodiny a někdy až hodinu,“ říká. „Manžel i já jsme byli neustále vyčerpaní!“
Potřebuji plán krmení novorozence?
Dobrou zprávou je, že toto časté krmení pomáhá zahájit a zvýšit tvorbu mléka.7 Čím více se dítě krmí, tím více mléka se vytváří. Proto byste si neměla dělat starosti s tím, jak naplánovat krmení svého dítěte, protože byste ho mohla v četnosti krmení omezit. Když má dítě hlad, poznáte to podle jeho následujících projevů 8:
-
vrtí se ve spánku
-
otevírá oči
-
otáčí hlavu, když cítí něco na tváři
-
vyplazuje jazyk
-
brouká si
-
saje rty
-
cumlá si ruku
-
je mrzuté
-
kňourá
-
pláče.
Pláč je poslední známkou hladu, a pokud si nejste jisté, co se děje, nabídněte miminku svůj prs. Jakmile začne dítě plakat, může být zvláště v této rané fázi, kdy se oba stále učíte, obtížnější dítě nakojit. Jak roste, bude se krmit rychleji a méně často, a kojení se pro vás stane snadnějším.
Bude kojení bolet?
Možná vám bylo řečeno, že kojení by bolet nemělo, ale ve skutečnosti je pro mnoho maminek prvních pár dní nepříjemných. Není divu, když si uvědomíte, že bradavky nejsou zvyklé na tak silné a časté sání.
„Prvních pár dnů může být nepříjemných, protože vaše tělo i dítě si musí na kojení zvykat. Pokud je dítě u prsu příliš dlouho a není dobře přisáto, je to jako nosit tuhé nové boty,“ říká Cathy. „Stejně jako si můžete zničit nohy, můžete si poškodit i bradavky. Předcházet poranění je lepší než jej následně léčit, a pokud bolest v prvních několika dnech nezmizí, vyhledejte laktační poradkyni nebo specialistku na kojení.“
Mariah, maminka z Kanady, souhlasí: „Ačkoli to vypadalo, že syn je správně přisátý, při krmení mi poranil bradavky a hodně to bolelo. Ukázalo se, že důvodem byl přirostlý jazyk. Naše místní porodní asistentka nám skvěle pomohla, lékaři problém diagnostikovali a také vyřešili.“
Během několika prvních dnů můžete také po kojení pociťovat křeče podobné křečím menstruačním, zvláště v případech, kdy se nejedná o první dítě. Důvodem je skutečnost, že oxytocin uvolněný kojením, napomáhá stahům dělohy, která se vrací do své obvyklé velikosti.4
Když se začne tvořit mléko, je normální cítit plná, pevná a větší prsa, než na jaká jste byla zvyklá před porodem. Některé ženy mají prsa velmi oteklá, tvrdá a citlivá, což je stav známý jako městnání mléka v prsou.10 Časté krmení dítěte by mělo pomoci tento tlak zmírnit. Přečtěte si část Co je městnání mléka v prsou?, kde naleznete další rady.
Jak často dítě kaká a čůrá?
To, co jde dovnitř, musí i ven! Mlezivo působí jako projímadlo, které zapříčiní první stolici dítěte, známou jako smolka. Svým vzhledem vás může překvapit, protože smolka je černá a lepkavá jako dehet.11 Ale nebojte se, plenky nebudou stále takové – ve skutečnosti má stolice kojeného dítěte obvykle decentní, mírně sladký zápach.
Níže uvádíme nástin toho, co můžete v oblasti pokakaných plenek očekávat:
První den
-
Počet: jedna nebo více
-
Barva: zelenavě černá
-
Konzistence: lepkavá a podobná dehtu
Druhý den
-
Počet: dvě nebo více
-
Barva: tmavě zelenohnědá
-
Konzistence: méně lepivá
Třetí den
-
Počet: dvě nebo více
-
Barva: zelenohnědá až hnědavě žlutá
-
Konzistence: nelepivá
Čtvrtý den až jeden měsíc
-
Počet: dvě nebo více
-
Barva: žlutá (nejpozději do konce čtvrtého dne musí mít stolice žlutou barvu)
-
Konzistence: jako míchaná vajíčka, není tuhá, vodnatá.
Pokud jde o moč dítěte, měla by být světle žlutá. Průměrný novorozenec močí jednou denně … až do třetího dne, kdy by měl mít asi tři vlhké pleny denně, a od pátého dne pět nebo více vlhkých plenek denně. Povšimněte si také, že během prvních dnů po porodu jsou tyto pleny každý den těžší a těžší.11
Má dítě dostatek mateřského mléka?
Protože zpočátku se vytváří pouze malé množství mléka, můžete si myslet, že to miminku nebude stačit. Pokud však krmíte vždy, když si dítě samo řekne, mělo by se vytvářet tolik mléka, kolik dítě potřebuje. Pokud se chcete ujistit, že má mléka dostatek, sledujte počet pokakaných a pomočených plen, jak je uvedeno výše. Pokud zjistíte, že je u vás situace jiná, než je uvedeno výše, vyhledejte lékařskou pomoc.
„V prvních třech nebo čtyřech týdnech se většina dětí jen krmí a spí. Pokud je vaše miminko nespokojené a chce se stále krmit, zvažte návštěvu lékaře,“ říká Cathy.
Po krmení může dítě ublinknout zvratky mléčné barvy, což však není důvod k obavám. Pokud však mají zvratky oranžovou, červenou, zelenou, hnědou nebo černou barvu nebo dochází k častému zvracení, vyhledejte lékaře. Totéž platí, pokud má dítě vysokou teplotu, krev ve stolici, propadlou fontanelu (měkké místo na hlavě) nebo se do dvou týdnů nevrátí zpět k porodní hmotnosti.11
Pokud však dítě nemá žádné z těchto příznaků a roste podle tabulek, má mléka dostatek. Oba si brzy na kojení zvyknete a nastavíte si pravidelnější režim.
Průvodce kojením pokračuje částí Kojení v prvním měsíci: co mne čeká.
Reference
1 Pang WW, Hartmann PE. Initiation of human lactation: secretory differentiation and secretory activation. J Mammary Gland Biol Neoplasia. 2007;12(4):211-221.
2 Shashi R et al. Postpartum psychiatric disorders: Early diagnosis and management. Indian J Psychiatry. 2015; 57(Suppl 2):S216–S221.
3 Moberg KU, Prime DK. Oxytocin effects in mothers and infants during breastfeeding. Infant. 2013;9(6):201-206.
4 Sobhy SI, Mohame NA. The effect of early initiation of breast feeding on the amount of vaginal blood loss during the fourth stage of labor. J Egypt Public Health Assoc. 2004;79(1-2):1-12.
5 Meier PP et al. Which breast pump for which mother: an evidence-based approach to individualizing breast pump technology. J Perinatol. 2016;36(7):493.
6 Cadwell K. Latching‐On and Suckling of the Healthy Term Neonate: Breastfeeding Assessment. J Midwifery & Women’s Health. 2007;52(6):638-642.
7 Kent JC et al. Principles for maintaining or increasing breast milk production. J Obstet, Gynecol, & Neonatal Nurs. 2012;41(1):114-121.
8 Australian Breastfeeding Association [Internet]. Feeding cues; 2017 Sep [cited 2018 Feb].
9 Jacobs A et al. S3-guidelines for the treatment of inflammatory breast disease during the lactation period. Geburtshilfe Frauenheilkd. 2013;73(12):1202-1208.
10 Lawrence RA, Lawrence RM. Breastfeeding: A guide for the medical profession; 2011. 1114 p.