Kojení po jednom měsíci: co mě čeká?
Víte, kdy se tvorba mateřského mléka ustálí? Nebo jak se změní frekvence a doba kojení dítěte s jeho postupným růstem a vyšší aktivitou? To vše se dozvíte v našem průvodci kojením po uplynutí jednoho měsíce.
Gratulujeme – zvládla jste první šílený měsíc kojení. Vaše mateřské mléko je nyní plně vyzrálé,1 jeho tvorba se stabilizovala a z prsou už vám nebude vytékat tolik mléka nebo se únik úplně zastaví. Nebojte se, o mléko nepřijdete – vaše prsa jsou při produkci a skladování mléka stále efektivnější.2 Za šest týdnů vás dítě odmění svým prvním bezzubým úsměvem a do dvou měsíců si odkojíte svých prvních 500 až 600 dávek. Všechny problémy s přisátím dítěte by měly být již vyřešeny a nyní jen budete udržovat kojení a užívat si pohodlí a trvalé zdravotní výhody.
Kdy se začne frekvence kojení zpomalovat?
Rozsah „normálního“ kojení je u dětí ve věku od jednoho do šesti měsíců velmi široký. Některé se krmí pouze čtyřikrát za 24 hodin, zatímco jiné až třináctkrát denně.3
„Ve věku přibližně jednoho měsíce začne dítě při jednom kojení přijímat větší množství mléka a sníží se frekvence kojení,“ vysvětluje mezinárodně uznávaná laktační poradkyně Cathy Garbin. „Jeho žaludek se zvětšuje a může tak přijímat více mléka a vaše vyzrálé mléko (EN) ho nasytí na delší dobu.“
Kojení mohou trvat od 12 až do 60 minut – mezi dětmi je opravdu velký rozdíl!3 Pokud dítě přibírá na váze a dodržuje vzorec kojení, který odpovídá těmto informacím, nemáte důvod k obavám.
Je překvapivé, že bez ohledu na to, jak často se dítě krmí, vypije od konce prvního do šestého měsíce, kdy začnete podávat příkrmy, za den zhruba stejné množství mléka.4
„Nezávisle na tom se však určitě dostanete do situace, kdy bude dítě v některé dny vyžadovat více a někdy méně mléka, zvláště pokud se necítí dobře, a měla byste se tomu prostě přizpůsobit,“ říká Cathy.
Opravdu potřebuje moje dítě prvních šest měsíců pouze mateřské mléko?
Ano. Mateřské mléko poskytuje vašemu dítěti vše, co potřebuje v prvních šesti měsících svého života – pokud je výhradně kojeno, nepotřebuje ani vodu!5 Ve skutečnosti jeho trávicí systém není až do doby kolem šesti měsíců schopen strávit tuhou stravu a dokud mu nebude jeden rok, nebude ani moci pít kravské mléko.
Kojení v této fázi také připravuje dítě na důležitá období, která ho čekají. Kojení procvičuje svaly v ústech a pomáhá rozvíjet čelist a srovnat zuby,6,7 což je důležité pro přijímání tuhé stravy a mluvení. A protože chuť vašeho mateřského mléka může být ovlivněna tím, co jíte nebo pijete, znamená to, že vaše dítě může zažít nové chutě ještě předtím, než začne jíst tuhou stravu.8
A nejen to, pokud onemocní, vytvoří vaše tělo protilátky, které se dostanou do mateřského mléka, kde budou působit proti infekci.9 To znamená, že jak v následujících měsících miminko poroste a bude aktivnější, bude ho mateřské mléko i nadále chránit.
Jakmile se z kojení stane rutina, bude velmi snadné a pohodlné s kojením pokračovat, což zjistila i Claudia, maminka dvou dětí z Velké Británie: „Nemusíte sterilizovat lahvičky, připravovat náhradní kojeneckou výživu, vozit to všude s sebou, pak to ohřívat, kojení je prostě snadná volba, a to hlavně tehdy, když děti trochu vyrostly a začaly jsme více chodit ven.“
Kdy začne mé kojené dítě spát celou noc?
Je normální, že se všechny děti v noci budí. Většina dětí ve věku od jednoho do šesti měsíců vypije pětinu denního příjmu mléka v noci, a proto je pro zajištění dostatku kalorií důležité i noční kojení.3
„Záleží také na tom, čemu říkáte celonoční spánek,“ říká Cathy. „Pokud jde dítě spát o půlnoci a probudí se v 5:00 hod, některé maminky tomu říkají celonoční spánek a je to určitě lepší než se každé dvě hodiny na kojení budit! Znám kojené děti, které jdou spát v 19:00 a budí se v 7:00, a to od šestého týdne, ale mnoho dalších dětí se i nadále v noci probouzí. Každé dítě je jiné.“
Studie s více než 700 dětmi ve Walesu ukázala, že téměř 80 % dětí ve věku 6 až 12 měsíců se probouzí alespoň jednou za noc, a 25 % třikrát a více. A nebyl zjištěn žádný rozdíl ve frekvenci krmení mezi kojenými a nekojenými dětmi.10
Takže pokud se i tak budete muset v noci probouzet, je kojení rozhodně příjemnější volba! S tím souhlasí i Minette, matka dvou dětí z Austrálie: „V noci se sotva probudíte – nechte své tělo a dítě fungovat v režimu automatického pilota. Žádné plánování, měření nebo sterilizace. Všechno je v prsou připravené a mléko má správnou teplotu. Pro mne to bylo ideální.“
Moje miminko se začalo častěji probouzet. Má hlad?
Ve věku okolo čtyř měsíců se mohou spánkové vzorce dítěte změnit, souvisí to s rozdělením jeho spánku na období hlubokého a lehkého spánku, stejně jako je tomu u dospělých. A díky tomu se může v noci častěji budit. „V této fázi, okolo čtvrtého měsíce můžete mít místo problémů s kojením problémy se spánkem,“ říká Cathy. „Můžete se cítit unavená, ale pokuste se dítěti přizpůsobit a toto období překonat.“
Někteří lidé označují toto období pojmem „regrese spánku ve 4. měsíci“, ale výstižnějším slovem je progrese. I když to můžete vnímat jako krok zpátky, vaše dítě se blíží důležité vývojové fázi. Rychle se učí, stále více si uvědomuje okolní svět, lépe vnímá hloubku a možná začíná i pociťovat úzkost z odloučení. Když se probudí, pláče a vyžaduje vaši přítomnost, kojení a vaše blízkost jsou způsoby, jak hledá klid a jistotu.11–13
Nenechejte se zlákat k tomu, abyste ke kojení přidávala dítěti kojeneckou výživu nebo příkrm jen proto, aby dítě déle spalo. Vaše mateřské mléko obsahuje hormony, které způsobují ospalost a pomáhají vám oběma relaxovat. A studie ukazují, že maminky, které kojí, mají každou noc více spánku než ty, které používají náhradní kojeneckou výživu nebo smíšené krmení.14
Jak je kojení ovlivněno prořezáváním prvních zoubků?
Zoubky se často začínají prořezávat zhruba od čtyř měsíců. Dítě může být rozrušené a odtahovat se od prsu, a pokud ho bolí dásně, může být plačtivé, což může být frustrující.
Kojení však může i zklidňovat. Studie ukázala, že děti, které jsou během očkování kojeny, méně pláčou a rychleji se zotavují z bolesti15, a to stejné platí při prořezávání zoubků.
Nežádoucím vedlejším účinkem však může být i to, že dítě začne vaše prsa používat k tomu, aby si vyzkoušelo stisk nových zoubků. „Občas si některá miminka s bradavkami pohrávají a maminku zlehka koušou. Pokud se k tomu chystají, změní během kojení své chování, a proto se pokuste tyto drobné změny vystopovat. Než vás dítě kousne, musí vypláznout jazýček,“ říká Cathy. „Obvykle to není žádný velký problém, ale může se to stát i několikrát po sobě. V takovém případě přestaňte kojit, v klidu dítěti řekněte, že kousat se nemá, a ono mu to brzy dojde.“
Jak mám pokračovat v kojení, když jsem od dítěte odloučená?
Může se stát, že během prvních šesti měsíců, když výlučně kojíte, budete muset své dítě na pár hodin, nebo i delší dobu, opustit. Budete se muset vrátit do práce nebo někam na jeden nebo dva dny odjet.
V tomto okamžiku nesmíte mít pocit, že se musíte kojení vzdát. Můžete kojit dál a stále poskytovat dítěti výhody mateřského mléka tím, že budete mléko odsávat, jak vysvětluje Cathy: „Odsajte mléko pár dnů předem, a to vždy po malých dávkách – 40 až 60 ml najednou. Připravíte si tak dostatečnou zásobu pro kohokoliv, kdo se bude o dítě v době vaší nepřítomnosti starat. Pokud budete odsávat pouze malé množství, tvorbu svého mateřského mléka tím neohrozíte.“
„Pokud se vracíte do práce, promluvte si se svým zaměstnavatelem a připravte si plán. Mnoho maminek kojí své děti v noci, ráno a večer. V poledne mléko odsávají, aby zmírnily napnutí prsou a udělaly si dostatečnou zásobu na další den. Je to obvykle mnohem jednodušší, než si lidé představují, a v mnoha zaměstnáních jsou na odsávání mléka vytvořeny dobré podmínky,“ dodává. „Odsávačky mateřského mléka jsou účinné a pomohou vám tuto žonglérskou činnost snadno zvládnout.“
Natalie, maminka jednoho dítěte z USA, popisuje svou rutinu: „Kojím Dylana, jakmile se probudí a někdy ještě těsně předtím, než odejdu do práce, Nechci, abych o mléko přišla, a navíc si chci užívat blízkost svého dítěte při kojení. V práci odsávám za den mléko dvakrát, což je zásoba na další den (když jsem tedy v práci, má Dylan k dispozici dvě lahvičky mateřského mléka) a pak spěchám domů, abych ho mohla nakojit večer. O víkendech neodsávám a Dylan se vrací k výlučnému kojení.“
Mohu v kojení pokračovat i po zavedení tuhé stravy?
Když začne dítě projevovat zájem o jídlo a sedí bez opory (zhruba v šesti měsících), je připraveno na podávání tuhé stravy. Nemusí to však být konec kojení, jak vysvětluje Cathy: „Zásoby železa, které dítě nahromadilo během těhotenství, se do šesti měsíců spotřebují a dítě musí začít dostávat více,“ říká.
„V tuto dobu začněte podávat tuhou stravu, ale pamatujte si, že kojení zůstane až do věku osmi až devíti měsíců důležitějším zdrojem kalorií a živin. V tomto věku už bude jíst mnohem více tuhé stravy, ale stále můžete kojit čtyřikrát až pětkrát denně, v závislosti na potřebě dítěte. Do 12 měsíců věku dítěte můžete kojit dvakrát až šestkrát denně. Miminka jsou různá, ale i přesto mohou až polovinu kalorií přijímat z mateřského mléka.“
A nezapomeňte, že vaše mateřské mléko můžete také přidat do první tuhé stravy dítěte, do obilovin a pyré, aby dítě při jídle pociťovalo stejné chutě. Pokud je to možné, použijte čerstvě odsáté mléko (ne rozmrazené) a smíchejte ho s tuhou stravou těsně před podáváním, aby nedošlo ke zničení živých složek a živin.16
Zhruba po šesti měsících můžete začít pociťovat tlak okolí, abyste přestala kojit, ale čím déle kojíte nebo mléko odsáváte, tím více výhod vy i vaše dítě získáte.
Reference
1 Ballard O, Morrow AL. Human milk composition: nutrients and bioactive factors. Pediatr Clin North Am. 2013;60(1):49-74.
2 Kent JC et al. Principles for maintaining or increasing breast milk production. J Obstet, Gynecol, & Neonatal Nurs. 2012;41(1):114-21.
3 Kent JC et al. Volume and frequency of breastfeedings and fat content of breast milk throughout the day. Pediatrics. 2006;117(3):e387-395.
4 Kent JC et al. Longitudinal changes in breastfeeding patterns from 1 to 6 months of lactation. Breast Med. 2013;8(4):401-407.
5 Almroth S, Bidinger PD. No need for water supplementation for exclusively breast-fed infants under hot and arid conditions. Trans R Soc Trop Med Hyg. 1990;84(4):602-604.
6 Victora CG et al. Breastfeeding in the 21st century: epidemiology, mechanisms, and lifelong effect. Lancet. 2016;387(10017):475-490.
7 Peres KG et al. Effect of breastfeeding on malocclusions: a systematic review and meta‐analysis. Acta Paediatr. 2015;104(S467):54-61.
8 Mennella JA, Beauchamp GK. Maternal diet alters the sensory qualities of human milk and the nursling’s behavior. Pediatrics. 1991;88(4):737-744.
9 Hassiotou F et al. Maternal and infant infections stimulate a rapid leukocyte response in breastmilk. Clin Transl immunology. 2013;2(4).
10 Brown A, Harries V. Infant sleep and night feeding patterns during later infancy: Association with breastfeeding frequency, daytime complementary food intake, and infant weight. Breast Med. 2015;10(5):246-252.
11 Infant sleep information source. [Internet]. Normal Infant Sleep Development; December 2017 [cited 2018 Feb]
12 Baby sleep science. [Internet]. The-Four-Month-Sleep-Regression-What-is-it-and-What-can-be-Done-About-it. March 2014 [cited 2018 Feb]
13 The Myth Of Baby Sleep Regressions – What’s Really Happening To Your Baby’s Sleep? [Internet]. Pinky Mckay; December 2017 [cited 2018 Feb]
14 Kendall-Tackett K et al. The effect of feeding method on sleep duration, maternal well-being, and postpartum depression. Clinical Lactation. 2011;2(2):22-26.
15) Harrison D et al. Breastfeeding for procedural pain in infants beyond the neonatal period. Cochrane Database Syst Rev. 2014;10.
16 Czank C et al. Retention of the immunological proteins of pasteurized human milk in relation to pasteurizer design and practice. Pediatr Res. 2009;66(4):374.
17 Weaning from the breast. (2004). Paediatr Child Health, 9(4):249–253.