Kojení s plochými, vpáčenými nebo propíchnutými bradavkami

Tvar a velikost bradavek se u žen velmi liší. Přečtěte si praktické tipy, jak si usnadnit kojení – ať už máte jakýkoliv typ bradavek.

Většina ženských bradavek se při stimulaci dotykem nebo prostřednictvím emoce vztyčí, ale bradavky některých žen jsou ploché nebo vpáčené. A jsou také ženy, které si nechaly jednu nebo obě bradavky propíchnout. Mnoho maminek s takovými vpáčenými, plochými nebo propíchnutými bradavkami kojí bez problémů, ale některé vyžadují zvláštní péči.

„Pokud máte ploché nebo vpáčené bradavky, nepropadejte panice, kojení bývá často naprosto bez problémů,“ ujišťuje Sioned Hilton, laktační poradkyně a zdravotní novorozenecká sestra, která spolupracuje s Medelou ve Velké Británii již více než deset let. „Nezapomínejte, že se dítě při správném krmení přisává k celému prsu, nejen na bradavku samotnou.“

Ale zpočátku, kdy jsou ústa dítěte ještě malá a nesaje tak dobře, mohou pro něj vpáčené nebo ploché bradavky znamenat problém – zejména pokud je dítě předčasně narozené nebo nemocné.

„Pokud máte plochou nebo vpáčenou bradavku, nemusí se dostat do horní části úst dítěte, kde by měla stimulovat horní patro a spustit sací reflex,“ vysvětluje Sioned. „V takovém případě má dítě problémy s přisátím nebo nemůže zůstat přisáté a tím pádem nedochází k účinnému přenosu mateřského mléka.“

Jak zjistit, zdali máte ploché nebo vpáčené bradavky

Ploché bradavky1 příliš nad dvorcem (tmavší oblast, která je obklopuje) nevyčnívají, a to ani při stimulaci.

Vpáčená bradavka má ve svém středu důlek. Může tak vypadat stále nebo jen při stimulaci. Někdy se vpáčené bradavky stáhnou zpět, takže jsou v rovině s dvorcem, nebo se dokonce mohou propadnout směrem dolů do prsní tkáně.

Může být postižena jedna nebo obě bradavky a odhaduje se, že až 10 % prvorodiček má alespoň jednu vpáčenou bradavku.2 Pokud si nejste jista, zdali je vaše bradavka vpáčená, zkuste se sama otestovat: jemně stlačte prs palcem a ukazováčkem po obou stranách dvorce. Většina bradavek vystoupí směrem ven, ale pokud se vaše bradavka zatáhne nebo stáhne dovnitř a na svém konci vytvoří dutinku, pak se jedná o bradavku vpáčenou.

běžná               plochá            vpáčená

Příprava vpáčených nebo plochých bradavek během těhotenství

Možná jste si všimly, že se během těhotenství vaše prsa mění(EN), bradavky začínají více vyčnívat. Pokud tomu tak není a máte obavy, že by jejich tvar mohl kojení ztížit, můžete začít nosit formovače bradavek. Tyto měkké, pružné silikonové kroužky diskrétně zapadnou do podprsenky a vyvíjejí na bradavky jemný tlak, což jim pomáhá se vytáhnout.

„Formovače bradavek lze nosit od 32. týdne bezproblémového těhotenství,“ radí Sioned. „Začněte pouhou hodinu denně a postupně prodlužujte až do osmi hodin. Máte-li oslabený děložní čípek nebo jste-li jinak vystavena riziku předčasného porodu, poraďte se s lékařem, který vám doporučí, kdy je nejvhodnější začít formovače používat, protože stimulace bradavek může způsobit i kontrakce.

„Po porodu můžete v nošení formovačů bradavek pokračovat,“ dodává. „Vkládejte si je do podprsenky 30 až 60 minut před začátkem kojení.“

„Mám vpáčené bradavky a po dvou nebo třech týdnech, kdy jsem se snažila přimět své dítě, aby se přisálo, jsem to chtěla vzdát a přejít na náhradní výživu,“ vzpomíná Nina, maminka jednoho dítěte z Německa. „Hledala jsem pomoc u laktační poradkyně, která mne povzbuzovala, ať to nevzdávám. Navrhla mi formovače bradavek, což nakonec opravdu pomohlo. Můj chlapeček najednou začal chápat, co má dělat! Kojení bylo tehdy skvělé a dítě jsem kojila celých 21 měsíců.“

Jak pomoci dítěti s přisátím v případě plochých nebo vpáčených bradavek

Pokud vám dítě šťastně saje prst, ale zdá se, že vaše prsa ho nezajímají, je to známka toho, že po přisátí bradavka nedosahuje úrovně jeho patra. Dítě může být nazlobené, může se odtáhnout a začít plakat nebo dokonce u prsu usnout. Pokud k takové situaci dojde, požádejte laktační poradkyni, aby zkontrolovala přisátí dítěte.

Existuje několik technik, které můžete před každým kojením použít a pomocí kterých zformujete bradavku do jednoduššího tvaru, abyste dítěti přisátí usnadnila. Sioned navrhuje následující:

  • třít bradavku mezi palcem a ukazováčkem, aby se vytáhla směrem ven

  • pomocí prstů stlačit prs těsně za dvorcem do tvaru písmene „V“ nebo „C“

  • krátká aplikace studené komprese nebo kostky ledu na bradavku – vynucená erekce

  • pár minut před kojením odstříknout mléko rukou nebo odsávačkou za účelem vytažení bradavky

„Mám jednu bradavku plochou, ale zjistila jsem to až v okamžiku, když měl Austin u tohoto prsu potíže s krmením,“ říká Jennifer, máma dvou dětí z Velká Británie. Anatomicky bylo vše v pořádku – bradavka jen nebyla dostatečně vztyčená, což působilo obtíže s přisátím. Než jsem začala z tohoto prsu kojit, vždy jsem bradavku zmáčkla a strčila ji Austinovi do úst. Zpočátku to nebylo snadné, ale postupem času jsem se to naučila.“

Používání kontaktních kojicích kloboučků – pomůcka pro správné přisátí

Pokud žádná z výše uvedených rad nepomůže a dítě stále s přisátím zápasí, může vám laktační poradkyně doporučit, abyste dítě kojila přes kontaktní kojicí klobouček. Jedná se o tenký, pružný kousek silikonu ve tvaru bradavky s otvory ve špičce pro průchod mléka.

Kojicí klobouček nabízí dítěti větší, pevnější cíl a také stimuluje jeho patro, čímž jej povzbuzuje k sání. Kloboučky by se měly považovat pouze za krátkodobé řešení. Pokud se dostaví obtíže nebo bolesti, kontaktujte laktační poradkyni, která vám doporučí, jak s kloboučkem pracovat. Také budete muset sledovat váhový přírůstek dítěte, aby bylo jisté, že máte tolik mléka, kolik dítě potřebuje.3

Postupem času, jak se sání dítěte zesiluje a bradavky si na kojení zvykají, byste mohla být schopna kojit i bez kloboučků.

„Moje bradavky jsou spíše ploché. Lékařka mi u obou dětí doporučila kontaktní kojicí kloboučky a já jsem je používala s velkým úspěchem,“ říká Anne-Sophie, máma dvou dětí ze Švédska. „Doporučuji je před kojením navlhčit, aby na kůži dobře přilnuly.“

Kojení s propíchnutými bradavkami

Mnoho žen s propíchnutými bradavkami zjistí, že to nemá na jejich schopnost kojit žádný vliv – samozřejmě z nich budete muset před kojením šperky odstranit, jinak by hrozilo nebezpečí udušení a odření jazyka, dásně nebo patra miminka.

„Měla jsem piercing bradavek, ale o rok později, když jsem otěhotněla, tak jsem si ho odstranila, protože jsem měla velmi citlivá prsa,“ říká Kellie, máma tří dětí z Velké Británie. „Svoji dceru jsem pouze kojila, stejně jako později její dva mladší bratry, a to bez problémů. Pokud bych k tomu ještě mohla něco dodat, tak to, že děti měly bradavku s piercingem raději!“

U některých maminek dochází skrze propíchnuté dírky v bradavkách k úniku mateřského mléka, a některé mají obavy, že díky piercingu nebudou mít mléka dostatek4 – i když se touto tématikou zatím výzkum zabýval jen v omezené míře.

„Není možné zjistit, jak piercing ovlivní kojení, dokud se mléko nezačne tvořit,“ říká Sioned. „Pokud máte obavy, poraďte se s laktační poradkyní nebo lékařem. A nezapomeňte, že pokud má matka s jedním prsem nějaký problém, nevadí, protože dítě může veškerou potřebnou výživu získat jen z jednoho prsu.“

Pokud nemůžete s plochými nebo vpáčenými bradavkami kojit

Pokud jste vyzkoušely všechno a kojení vám prostě nejde, i tak své dítě musíte krmit.

„Nejdůležitější věcí je zdraví matky a dítěte,“ říká Sioned. Možná pro vás bude řešením odsávání mléka. Nebo můžete vyzkoušet Suplementor, kdy dítě pije z vašeho prsu a zároveň je skrze hadičku dokrmováno odstříkaným mlékem. V tomto případě se dítě stále kojí z vašeho prsu a stimuluje přísun mléka, a díky tomu můžete i více mléka odstříkávat.“

„Mám vpáčené bradavky. Po katastrofální zkušenosti s kojením u prvního syna jsem byla odhodlaná u druhého syna uspět,“ říká Babettli, máma dvou dětí z Itálie. „Podle doporučení odborníků jsem vyzkoušela formovače bradavek a kontaktní kojicí kloboučky, ale bez úspěchu. Nakonec pro nás byla nejlepším řešením nemocniční 2-fázová elektrická odsávačka Medela Symphony. Po dobu čtyř měsíců jsem na každé krmení mléko odsávala.“

Péče o různé typy bradavek

Může se stát, že budou vaše ploché nebo vpáčené bradavky potřebovat zvláštní péči, protože dítě může silněji sát, což by vám mohlo způsobit bolest. Jak si poradit s bolestivými bradavkami se dozvíte v kapitole péče o bradavky kojících matek.

Pokud se bradavky po kojení zatáhnou, může vlhkost způsobit jejich bolestivost a zvýšit riziko infekce, včetně kandidózy, a proto je po kojení vysušte ještě předtím, než se zatáhnou.

Pokud trpíte na městnání mléka v prsou, mohou se bradavky, které jsou obvykle vztyčené, dočasně zploštit, a v takovém případě můžete mít s plochými a vpáčenými bradavkami ještě větší potíže – přečtěte si náš článek o městnání v prsou.

Skvělá zpráva je, že časté kojení nebo odsávání mléka může tvar bradavky změnit, a proto se kojení časem stává jednodušším. A s dalším miminkem nemusíte mít vůbec žádné problémy – jak zjistila Leanne, maminka dvou dětí ze Spojeného království:

„Druhé kolo kojení bylo jako sen,“ říká. „Téměř čtyři měsíce odsávání mléka pro mého prvního syna pomohlo mé ploché bradavky vytáhnout a můj druhý syn se okamžitě přisál i bez kloboučku. Je mu už devět měsíců a stále ho kojím.“

Reference

1 Pluchinotta AM. The Outpatient Breast Clinic. Springer International Publishing; 2015.

2 Alexander JM, Campbell MJ. Prevalence of inverted and non-protractile nipples in antenatal women who intend to breast-feed. The Breast. 1997;6(2):72-78.

3 McKechnie AC, Eglash A. Nipple shields: a review of the literature. Breastfeeding Medicine. 2010;5(6):309-314.

4 Garbin CP, Deacon JP, Rowan MK, Hartmann PE, Geddes DT. Association of nipple piercing with abnormal milk production and breastfeeding. JAMA, Journal of the American Medical Association. 2009;301(24):2550-2551.