Kojení v prvním měsíci: co mě čeká?

Nejste si jista, zdali je produkce mléka dostatečně ustálena? Pokud potřebujete pomoc nebo podporu anebo jen chcete vědět, co vás v tomto měsíci čeká, přečtěte si našeho průvodce kojením v prvním měsíci.

V prvních týdnech kojení se musíte naučit spoustu nových věcí a pokud se vám občas zdá, že je toho na vás moc, dobrá zpráva je, že v tom nejste samy. Celodenní krmení je v tomto období naprosto normální, protože časté kojení zvyšuje produkci mléka, ale může to být velmi únavné. Buďte tedy trpělivá, pečujte o sebe a buďte si jista, že to bude po tomto prvním měsíci daleko jednodušší, protože dojde k ustálení tvorby mléka.

Jak často budu kojit?

Novorozenec má malý žaludek, který však rychle roste, od velikosti meruňky v prvním týdnu po velikost velkého slepičího vajíčka ve dvou týdnech, což dokonale odpovídá zvyšujícímu se přísunu mléka.1,2 Když dítě necháte, aby si vzalo to, co potřebuje a kdy to potřebuje, pomůže mu to znovu získat porodní váhu a pokračovat v růstu.

„Můžete očekávat, že během dne budete kojit každé dvě až tři hodiny. V noci mohou být mezi kojením delší pauzy, například tři až čtyři nebo dokonce pět hodin,“ říká Cathy Garbin, mezinárodně uznávaná laktační poradkyně. „Ale nezapomeňte, že každý den je jiný, a to platí i o dětech. Některá miminka jsou rychlá a mají plná bříška za 15 minut, zatímco jiná se mohou krmit až hodinu. Neporovnávejte kojení svých dětí s jinými – pravděpodobně budou mít úplně jiný režim.“

Při každém kojení nechejte dítě, ať z jednoho prsu vypije tolik mléka, kolik chce, a poté mu nabídněte druhý prs, ze kterého dítě může, ale nemusí pít. Když je dítě plné, samo se prsu pustí a bude vypadat uvolněně a spokojeně – a může dokonce hned usnout. Při dalším kojení nabídněte nejprve druhý prs. Abyste stále věděla, ze kterého prsu kojíte, můžete použít aplikaci pro záznam kojení.

Proč se chce moje dítě stále krmit?

Pokud jde o kojení, bývá tento první měsíc obvykle nejnáročnější. Ale i když dítě vypadá, že má neustále hlad a krmí se opravdu často, někdy i každých 45 minut, nepředpokládejte, že nemáte dostatek mléka.

Kojenci musí pít často, protože časté kojení během prvního měsíce zahájí tvorbu a dostatečný přísun mléka. V tomto období se nastaví základy dostatečné zásoby mléka i do budoucna.3

Nezapomeňte, že miminka také chtějí být téměř neustále v kontaktu se svými maminkami. Ostré světlo a zvuky vnějšího světa mohou dítěti zpočátku připadat strašidelné a pokud jste s ním v kontaktu, zůstane klidné.

Sára, maminka tří dětí ze Spojeného království, souhlasí: „Pláč není vždy známkou hladu – někdy prostě jen děti chtěly být se mnou nebo chtěly sát, aby se cítily v bezpečí. Používejte šátek na nošení miminek. Dejte si dětskou postýlku ke své posteli. Nedívejte se na hodinky. Odpočívejte, kdykoliv je to možné. Na úklidu nezáleží. Požádejte ostatní, aby se o vás postarali. Ne po dobu tří dnů – nejméně celých šest týdnů! Užijte si mazlení a pohodu a nikdy nepochybujte o svém těle.“

Potřebuje moje dítě plán kojení?

Vaše dítě je na rutinu ještě příliš malé, takže zapomeňte na dodržování harmonogramu kojení, nechejte dítě, ať vás samo navede.

„Můžete si číst knihy o tom, jak má dítě pít podle plánu, ale děti neumí číst a knihám nerozumí,“ říká Cathy. „Každé dítě je unikát. Některé se přizpůsobí, ale mnohé nikoliv. Většina si časem najde svůj vlastní plán krmení.“

Některé maminky říkají, že pro jejich dítě je nejlepší rutina. Ale tyto děti byly pravděpodobně mezi malým procentem těch, které by se i tak krmily pravidelně každé čtyři hodiny! Dospělí obvykle nejí a nepijí stejné věci každý den ve stejnou hodinu, tak proč by zrovna vaše dítě mělo tak přísný režim dodržovat?

Místo plánování nabízejte miminku prsa, kdykoliv bude vykazovat známky hladu. Pláč je až tou poslední známkou hladu, a proto sledujte dřívější podněty, jako je olizování rtů, otevírání úst, sání rukou nebo otáčení hlavy s otevřenými ústy – známé jako „hledací reflex“.4

Co je spouštěcí ejekční reflex?

Na začátku každého kojení hladové dítě rychle nasaje bradavku a vyvolá „spouštěcí reflex“, který tlačí mléko do mlékovodů.5

„Stimulace bradavek spouští v mozku reakci, která začne uvolňovat hormon oxytocin,“ vysvětluje Cathy. „Oxytocin prochází vaším tělem a způsobuje stahy drobných svalů kolem mléčných žláz v prsou. Rozšiřuje také všechny kanálky, kterými mléko prochází, takže mléko začne odtékat. Pokud nedojde ke spouštěcímu reflexu, mléko nebude volně proudit. Jedná se o hormonální reakci a stres může způsobit, že k ní vůbec nedojde nebo že nebude správně probíhat. Proto je při kojení opravdu velmi důležité, abyste byla v pohodě a cítila se příjemně.“

„Při výzkumu se zjistilo, že každá maminka má během kojení svůj vlastní spouštěcí vzorec,“ pokračuje. „Oxytocin je krátkodobě působící hormon a může v těle vydržet pouze 30 až 40 sekund. Mléko bude téct a dítě bude pít. Potom se oxytocin rozptýlí, nastane další spouštěcí reflex a dítě se začne opět krmit atd. Proto miminka kojení přerušují a krátce odpočívají. Je to naprosto přirozené.“

Při spouštění mléka můžete v prsou pocítit proudění nebo brnění, ačkoli studie naznačují, že 21 % kojících matek necítí vůbec nic,5 jak vysvětluje Cathy: „Mnoho žen pocítí pouze první spouštění, další už ne. Nedělejte si starosti, pokud nic necítíte. Pokud se dítě dobře krmí, může se stát, že vaše tělo jednoduše spouštěcí reflex nerozpozná.“

Jak poznám, že má dítě dostatek mléka?

Protože nevidíte, kolik mléka dítě při kojení vypije, můžete mít obavy, že nemá dost. Pokuste se důvěřovat svému tělu i dítěti.

Jakmile začne mléko proudit, všimněte si, že dítě zpomaluje sací rytmus. Některé maminky jasně slyší, jak dítě mléko polyká, zatímco jiné ne. Dítě vám samo naznačí, jestli má dost, takže sledujte jeho chování. Mnoho dětí pije z jednoho prsu najednou, nadvakrát nebo i natřikrát, než jsou spokojené.6

„Když se dítě dobře nakrmí, bude po kojení vypadat jakoby „opilé mlékem“. Bude uvolněné a řeč jeho těla vám ukáže, že je nasycené, “ říká Cathy. „Nezapomeňte, že i plenky jsou dobrým ukazatelem toho, že máte dostatek mléka. V této fázi bude mít vaše kojené dítě pět nebo více pomočených plenek denně a nejméně dvě měkké, žluté stolice, obvykle i více.“

Od konce prvního měsíce až do doby než začnete podávat tuhou stavu, což je přibližně od šesti měsíců, by stolice výlučně kojeného dítěte měla vypadat každý den stejně (žlutá barva, kašovitá konzistence, netuhá a vodnatá). Miminka mohou kakat denně nebo jednou za dva až tři dny, nebo i méně často.7

Kdy má dítě znovu získat svou porodní váhu?

Většina novorozenců během prvních několika dnů po narození zhubne. Je to úplně normální a není se čeho obávat. Váhový úbytek je u většiny z nich přibližně 5 až 7 % porodní hmotnosti, ale některé mohou zhubnout až 10 %. Téměř všechny děti se však do 10. až 14. dne vrátí ke své porodní hmotnosti. V prvních třech až čtyřech měsících je minimální očekávaný přírůstek hmotnosti v průměru 150 g za týden. Zapamatujte si však, že děti mohou mít rychlé i pomalejší týdny růstu, a proto bude celkovou pohodu a růst vašeho dítěte nepřetržitě sledovat váš dětský lékař.7,8

Pokud máte obavy nebo dítě již vykazuje známky dehydratace, což se projeví tmavě zbarvenou močí, nulovou stolicí po dobu delší než 24 hodin, pokud má propadenou fontanelu (měkké místo na hlavě), trpí žloutenkou, letargií, ochablostí a nechutí k jídlu (např. čtyři až šest hodin bez kojení), okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.7

Co je cluster feeding?

Pokud chce dítě v rozmezí několika hodin často pít, nazýváme tento způsob kojení cluster feeding.6 Často se tento jev vyskytuje ve večer mezi 18:00 a 22:00 hod, což se shoduje s dobou, kdy je mnoho dětí neklidných a chtějí být chovány. Maminky říkají, že tyto situace zažívají od druhého do devátého týdne po narození. Jedná se o velmi normální a běžné chování u kojenců, kteří jsou po zbytek dne spokojení, dobře se krmí, přibývají na váze a jsou obecně zdraví.9

Dítě se může tímto způsobem krmit, protože se rychle vyvíjí a chce se cítit bezpečně, uklidněně a milováno. Možná se dítě nemůže přestat krmit, protože rychle se rozvíjející mozek neustále přijímá stimulace, nebo si dítě prostě kojení užívá.9 Unavená miminka se obtížně uklidňují a potřebují v tomto ohledu pomoc. A není lepší způsob, jak dítě uklidnit, než ho nakojit. Protože kojení není jen zdrojem potravy, ale také lékem proti bolesti a dárcem hormonů štěstí!10

„Nikdo se mnou o tomto častém kojení nemluvil a po celých 10 dnů jsem si v porodnici myslela, že nemám pro své dítě dostatek mléka,“ vzpomíná Camilla, maminka jednoho dítěte z Austrálie. „Byla jsem v té době úplně zmatená. Radili mi, abych mléko odsávala a tím „doplňovala“. Potom jsem však zavolala na Australskou asociaci kojení, kde mi vysvětlili, o co jde, a že se nejedná o problém s množstvím mléka.“

Zapamatujte si, že se jedná o dočasnou fázi. Pokuste se připravovat večeři v době, kdy dítě přes den spí, a večer si ji můžete jen ohřát a rychle se mezi jednotlivými kojeními najíst. Využijte také pomoci ostatních členů rodiny, kteří mohou dítě pochovat, abyste si mohla odpočinout. Pokud nemáte okolo sebe nikoho, kdo by vám mohl takto pomoci a máte pocit, že je toho na vás příliš a že to nezvládáte, uložte dítě bezpečně do postýlky a na několik minut si odpočiňte, než se k němu znovu vrátíte a začnete ho opět kojit.

Požádejte manžela, rodinu a přátele, aby vám pomohli s domácími pracemi, jídlem a staršími dětmi. Pokud máte dostatek finančních prostředků, můžete zaměstnat osobu, která vám s domácností pomůže. Zajistěte si dostatek odpočinku, dobře jezte a dostatečně pijte.

„Moje dcera během dne hodně spala a pak se chtěla nepřetržitě krmit v době od 23:00 do 5:00 hodin, což bylo vyčerpávající,“ říká Janelle, maminka z USA. „Můj manžel se snažil pomáhat, kde jen mohl – uklízel, vařil, pral prádlo, vyměňoval pleny, nechával mě spát, kdykoliv to bylo možné, a vždy mě uklidňoval, že děláme maximum.“

Pokud vás znepokojuje intenzita kojení, stojí za to vyhledat pomoc. „Musíte navštívit laktační poradkyni nebo specialistku na kojení a jen tak zjistíte, zdali to představuje nějaký zásadní problém,“ vysvětluje Cathy. „Nenechejte se chytit do pasti a nezačněte používat náhradní mléčnou kojeneckou výživu (pokud vám to nedoporučí lékař), dokud nezjistíte hlavní příčinu obtíží. Může se stát, že nemáte dostatek mléka, ale také je možné, že se dítě nedokáže efektivně napít.“

Kdy bude kojení snazší?

Tato raná fáze je krátká a zvláštní, a přestože můžete mít pocit, že to trvá věčně, všechno se zlepší! Do konce prvního měsíce se ustálí produkce mateřského mléka a dítě by mělo být silnější a krmit se efektivněji.2,3 Jakékoliv možné problémy s přisátím dítěte (EN) budou již pravděpodobně vyřešeny a vaše tělo bude tvořit mléko efektivněji, takže bolesti i vytékání mléka z prsou by měly odeznít.

„Nejtěžší jsou první čtyři až šest týdny, pak se to začne usazovat,“ říká Cathy. „A když se dostanete do třetího měsíce, kojení bude opravdu snadné – mnohem jednodušší než krmení z láhve, kterou musíte stále vymývat. Prostě jen vydržte kojit!“

A čím déle budete kojit, tím více budete využívat všech výhod kojení. Od úspory za náhradní kojeneckou výživu, přes lepší spánek,11-13 k posílené imunitě dítěte14 a ve vašem případě zvýšené ochraně před některými druhy rakoviny.15

„Když si myslíte, že už to dál nejde, berte to od jednoho kojení ke druhému, od jednoho dne ke druhému,“ radí Hannah, maminka jednoho dítěte z Velké Británie. „Byla jsem si jistá, že to nikdy do osmého týden nedám. Nyní kojím již téměř 17 týdnů a musím říci, že to jde jak po másle.“

Průvodce kojením pokračuje částí Kojení po prvním měsíci: Co můžete očekávat

 

Reference

1 Naveed M et al. An autopsy study of relationship between perinatal stomach capacity and birth weight. Indian J Gastroenterol.1992;11(4):156-158.

2 Neville MC et al. Studies in human lactation: milk volumes in lactating women during the onset of lactation and full lactation. Am J Clinl Nutr. 1988;48(6):1375-1386.

3 Kent JC et al. Principles for maintaining or increasing breast milk production. J Obstet, Gynecol, & Neonatal Nurs. 2012;41(1):114-121.

4 Australian Breastfeeding Association [Internet]. Feeding cues; 2017 Sep [cited 2018 Feb].

5 Kent JC et al. Response of breasts to different stimulation patterns of an electric breast pump. J Human Lact. 2003;19(2):179-186.

6) Kent JC et al. Volume and frequency of breastfeedings and fat content of breast milk throughout the day. Pediatrics. 2006;117(3):e387-395.

7 Lawrence RA, Lawrence RM. Breastfeeding: A guide for the medical profession; 2011. 1114 p.

8 World Health Organisation. [Internet]. Child growth standards; 2018 [cited 2018 Feb]

9 Australian Breastfeeding Association. [Internet]. Cluster feeding and fussing babies; Dec 2017 [cited 2018 Feb]

10 Moberg KU, Prime DK. Oxytocin effects in mothers and infants during breastfeeding. Infant. 2013;9(6):201-206.

11 U.S. Department of Health & Human Services [Internet]. Surgeon General Breastfeeding factsheet; 2011 Jan 20 [cited 2017 Feb]

12 Kendall-Tackett K et al. The effect of feeding method on sleep duration, maternal well-being, and postpartum depression. Clinical Lactation. 2011;1;2(2):22-26.

13 Brown A, Harries V. Infant sleep and night feeding patterns during later infancy: Association with breastfeeding frequency, daytime complementary food intake, and infant weight. Breast Med. 2015;10(5):246-252.

14 Hassiotou F et al. Maternal and infant infections stimulate a rapid leukocyte response in breastmilk. Clin Transl immunology. 2013;2(4).

15 Li DP et al. Breastfeeding and ovarian cancer risk: a systematic review and meta-analysis of 40 epidemiological studies. Asian Pac J Cancer Prev. 2014;15(12):4829-4837.