Kojím a chci se vrátit do práce

Návrat do práce po uplynutí mateřské dovolené neznamená konec kojení. Pokud máte připravený plán a dobře nastavíte komunikaci se zaměstnavatelem, může vaše děťátko i nadále využívat všech výhod mateřského mléka.

Správné vyvážení pracovního a osobního života může být při plánování návratu do práce po mateřské dovolené náročné. Můžete se cítit rozpolcena, protože musíte na jedné straně zvládnout rozbouřené emoce, protože opouštíte své miminko a na straně druhé musíte vydělávat nebo nechcete ztratit kontakt s pracovním prostředím a přijít o kariérní postup.

Pokud kojíte a chcete v kojení pokračovat, musíte se zamyslet nad tím, jak si uchovat stabilní přísun mateřského mléka a jak zajistit krmení dítěte vlastním odsátým mlékem v době, kdy budete v práci. To mnohdy znamená, že budete muset odsávat mléko v práci a budete ho muset také bezpečné skladovat a převážet, aby s ním mohl následně váš partner (chůva) dítě krmit.

Jaké jsou výhody pokračujícího kojení po vašem návratu do zaměstnání?

Návrat do práce po týdnech nebo měsících strávených v těsné blízkosti miminka může být velmi bolestný. A kojení je jedním ze způsobů, jak si vzájemně udržet důležité pouto (EN) a usnadnit sobě i dítěti přechod na novou situaci.

Kojení může být také skvělým způsobem, jak společně trávit drahocenné chvilky po delším odloučení, jak zjistila Peggy, máma ze Švýcarska: „Vrátila jsem se do práce, když měla Penelope šest měsíců. A i poté jsem ji stále kojila těsně před odchodem do kanceláře a ihned po návratu domů. Tyto krásné vzácné chvilky nám tak oběma zůstaly.“

Pamatujte také na to, že i po vašem návratu do práce si tak může dítě užívat všechny zdraví prospěšné a ochranné vlastnosti mateřského mléka. V mateřském mléce je mnoho složek, které bojují proti infekcím a v případě nemoci pomáhají s rychlejším zotavením. Studie dokonce ukazují, že kojené děti jsou méně často nemocné, a proto si jejich matky nemusí brát opakovaně volno na ošetření člena rodiny.1

Kdy se mám vrátit do práce?

Co se týká návratu do práce, některé maminky nemají na výběr. A to z důvodů na straně zaměstnavatele, místní legislativy nebo prostě potřebují peníze. Pokud máte to štěstí, že si můžete sama vybrat, kdy se do práce vrátíte, zvažte všechna pro (jako je příjem, kariérní postup, psychika nebo sociální kontakt) a proti (nejsem se svým miminkem, cena za hlídání nebo komplikovaná logistika) a než se rozhodnete, promluvte si s kamarádkami a kolegyněmi o jejich zkušenostech.

Mějte na paměti, že kojení a odsávání v práci a rovněž i péče o dítě nebo batole může být fyzicky i emocionálně vyčerpávající. Na druhou stranu, některé maminky zjistily, že odsávání je pro ně vítaným odpočinkem během náročného pracovního dne.

„Vrátit se do práce a soustředit se na práci po dobu osmi hodin bylo těžké, a proto jsem si užívala přestávky, při kterých jsem odsávala mléko,“ říká Monika, máma tří dětí ze Švýcarska. „Byl to okamžik vyhrazený jen pro mne, kdy jsem si mohla sednout, zavřít oči a relaxovat.“

A co péče o děti?

Vyberte si osobu, která je nakloněna kojení a bude vaše dítě ráda krmit odsátým mateřským mlékem a/nebo uvítá, když přijdete dítě sama nakojit. Než se s někým domluvíte, proberte všechny podrobnosti a jasně vysvětlete své potřeby.

Zeptejte se, jak se bude vaše mateřské mléko skladovat a ujistěte se, že dodáte dostatek dezinfikovaných lahví a saviček. Proberte také detaily krmení: teplotu mléka, krmení v náručí nebo samostatně pod dohledem (pokud je dítě starší než šest měsíců). Bude tak pravděpodobnější, že krmení proběhne hladce a dítě bude spokojené.

Pokud máte to štěstí, že se bude o dítě starat někdo z rodiny, dejte mu dostatek mléka a jasné pokyny. Gimena, máma dvou dětí z Argentiny, říká, že její dceři chvíli trvalo, než si zvykla na nový způsob krmení: „Vrátila jsem se do práce na čtyři hodiny denně, když měla moje dcera devět měsíců,“ říká. „Vstávala jsem brzy ráno, odsávala mléko a nechávala ho manželovi v láhvi. Na začátku si dcera láhev nechtěla vzít, ale nepřestávali jsme ji nabízet, a nakonec si na ni zvykla.“

Na co se mám zeptat svého zaměstnavatele?

Jakmile zjistíte, že máte v úmyslu vrátit se do práce, kontaktujte svého zaměstnavatele, i kdybyste měla začít pracovat až za pár měsíců. Chtějte vědět, jakou vám nabídnou pracovní dobu a jak vás při kojení podpoří. Možná se vrátíte jen na částečný úvazek nebo zvážíte sdílenou práci nebo vám bude vyhovovat delší pracovní doba při menším počtu dnů v týdnu.

„Měla jsem šestiměsíční mateřskou dovolenou a pak jsem se rozhodla, že se vrátím do práce. Nyní pracuji na částečný úvazek, mám 60 % týdenního úvazku, a to je pro mě perfektní,“ říká Andrea, maminka dvou dětí ze Švýcarska.

Pokud pracujete pro velkou organizaci, obraťte se na osobní oddělení a zjistěte, jaké máte jako kojící matka možnosti. Pokud na vašem pracovišti dosud žádná maminka mléko neodsávala, staňte se průkopnicí a buďte první.

Pokud máte v úmyslu odsávat mléko v práci, upozorněte svého zaměstnavatele. V mnoha zemích jsou zaměstnavatelé ze zákona povinni poskytnout privátní prostor, kde mohou maminky odsávat a bezpečně své mateřské mléko uchovávat. Zjistěte si, zda je ve vaší zemi kojení a odsávání mléka na pracovišti legislativně zakotveno a tato pravidla si přečtěte.

„Radím vám připravit si plán ještě před návratem do práce,“ říká Shalena, matka dvou dětí z Kanady. „Informujte svého zaměstnavatele o tom, co budete potřebovat, jak často budete muset odsávat, jak dlouho a kde. Je také důležité vysvětlit, že se vaše potřeby budou s růstem dítěte měnit. Ujistěte se, že znáte svá práva a povinnosti a připravte si plán.“

Alternativou k odsávání mléka na pracovišti je zorganizovat hlídání dítěte v blízkosti pracoviště, abyste mohla docházet dítě kojit v jeho obvyklých dobách krmení.

Jak se mám připravit na návrat do práce?

Pokud kojíte, procvičujte si odsávání a krmení z láhve nebo šálku několik týdnů předem, abyste měla vy i dítě dostatek času si na tento nový způsob krmení zvyknout.

Musíte také zjistit, jaký je pro vás nejlepší způsob odsávání mléka. Můžete používat elektrickou odsávačku mléka, manuální nebo dokonce odsávat mléko ručně. Váš výběr může ovlivnit účinnost, cena, přenositelnost a úroveň hlučnosti odsávačky.

Požádejte rodinu a přátele, aby také krmili vaše dítě mateřským mlékem z láhve, aby si zvyklo na to, že ho budou krmit i jiné osoby. Pokud nejste v místnosti, může se stát, že si dítě vezme láhev od někoho jiného ochotněji.

„Zavedli jsme krmení z láhve poměrně brzy, měsíce předtím, než jsem se vrátila do práce, takže jsem si byla jistá, že to nebude problém,“ vysvětluje Lily, maminka dvou dětí z Velké Británie. „Vyzkoušela jsem různé láhve a savičky, než jsem našla jednu, se kterou byl můj syn spokojený.“

Když si detailně naplánujete návrat do práce, je načase začít přemýšlet o logistice toho, jak v práci mléko odsávat – podívejte se na naše články o odsávání mateřského mléka v práci, jeho bezpečném skladování a přepravě a odsávání mateřského mléka mimo domov.