Krmení dítěte odsátým mateřským mlékem: zde jsou odpovědi na vaše otázky

Kdy začít dítě krmit odsátým mateřským mlékem? Jaký to nejlépe udělat? A měla byste vědět, co znamená „zmatek bradavek“? V tomto článku najdete odpovědi na otázky týkající se tohoto tématu.

Kdy bych měla začít dítě krmit svým odsátým mlékem?

Pokud je dítě zdravé a kojení vám jde, není třeba s podáváním odsátého mléka spěchat. První čtyři týdny se společně se svým dítětem snažíte zahájit a vybudovat tvorbu mateřského mléka, a přitom se dítě učí efektivně pít. I když dosud nemáme dostatek vědeckých důkazu1, existuje předpoklad, že pokud dítěti během tohoto rozhodujícího prvního měsíce nabídneme láhev, mohou být dva výše uvedené procesy narušeny.

Pokud má však novorozenec z jakéhokoli důvodu potíže s přisátím nebo kojením, začněte mléko odsávat co nejdříve po porodu. Přečtěte si naše články o překonávání problémů v prvním týdnu po porodu a jak krmit mateřským mlékem předčasně narozené dítě nebo kojence se zvláštními potřebami(EN) nebo požádejte o radu lékaře nebo laktační poradkyni.

Jak lze dítě krmit vlastním odsátým mlékem?

Existuje celá řada odborně navržených řešení, na základě kterých si budete moci vybrat, jak své dítě nakrmit, a to podle svých potřeb a preferencí.

Jednou z možností je inovativní výrobek společnosti Medela pod názvem Calma, což je láhev se savičkou, kterou mléko protéká pouze tehdy, když dítě sáním vytvoří podtlak. To znamená, že se děti z láhve krmí stejnou technikou, pohybem jazyka a čelistí jako v případě sání z prsu.2,3 Calma, vyvinutá odborníky na kojení ze Západoaustralské univerzity, umožňuje dítěti sát, polykat, odpočívat a dýchat stejně jako při kojení.4 Protože je Calma navržena tak, aby kopírovala přirozené chování dětí při sání.

Medela také vyrábí standardní láhve s dudlíkem ve dvou verzích pro různý průtok mléka. Všechny naše savičky lze nasadit na láhve, do kterých mléko přímo odsáváte, čímž minimalizujete riziko úniku cenného mateřského mléka.

Pokud vaše dítě odsáté mléko potřebuje, ale nechcete mu nabízet láhev, dokud si na kojení nezvykne, můžete použít Babycup, který je určený pouze pro krátkodobé podávání mateřského mléka. Z něj dítě srká nebo jazykem olizuje vaše odsáté mléko – buďte opatrná a vyhněte se rozlití mléka. Při prvním použití doporučujeme mít po ruce laktační poradkyni, která vás naučí Babycup používat.

Pro kojence, kteří kromě pravidelného kojení potřebují doplnit živiny i pomocí odsátého mléka, může být řešením doplňkový kojící systém Suplementor. Jeho součástí je tenká ohebná hadička, kterou lze upevnit těsně vedle bradavky, takže dítě během kojení z prsu dostává i dávku odsátého mléka z hadičky. Dítě tak zůstává u prsu déle, což vaše prsa stimuluje, udržuje tvorbu a přísun mléka, a dítě se může v sání a krmení zlepšovat. Suplementor je vhodný pro maminky, které mají málo mléka nebo pro matky s adoptovanými nebo náhradními dětmi.

Pokud není vaše dítě schopno vytvořit podtlak a sát – kvůli postižení, vrozenému stavu nebo slabosti – můžete zkusit láhev určenou pro kojence se speciálními potřebami. Pomocí této savičky se krmí kojenci, kteří nemohou sát(EN) a místo sání používají jemnou kompresi.

Jak nejlépe začít krmit z láhve?

Pokud vám jde kojení dobře a rozhodla jste se, že nastal ten pravý čas, kdy dát dítěti láhev, postupujte podle následujících tipů:

Nespěchejte

Nečekejte s lahví až do okamžiku, kdy si budete chtít vyjít do společnosti nebo se vrátit zpět do práce. Začněte s malým množstvím odsátého mléka již pár týdnů předem, a to uvolněně a beze spěchu. Postupně přidávejte až do plného množství jedné krmicí dávky odsátého mateřského mléka.

Vyberte si vhodný okamžik

Při prvním podání láhve by mělo být vaše dítě v ideálním případě bdělé, ale nepříliš hladové a co nejvíce uvolněné.

Dejte láhev někomu jinému

Když dáte dítěti poprvé láhev, může být zmatené nebo frustrované, protože je zvyklé na to, že vy mu dáváte svá prsa. Může být tedy jednodušší, když dítěti podá láhev někdo jiný a vy zůstanete mimo, aby vás dítě nevidělo ani necítilo.

Mléko nesmí být příliš horké nebo studené

Je pravděpodobnější, že dítě odsáté mléko přijme, pokud bude mít teplotu vašeho těla, což je cca 37 °C.

Smočte savičku v odsátém mléce

Než dítěti láhev nabídnete, smočte dudlík v odsátém mateřském mléce, aby chutnal a voněl stejně jako toto mléko. Potom dudlíkem jemně pohlaďte horní ret dítěte, aby otevřelo ústa.

Poloha při krmení z láhve

Krmte dítě dle jeho potřeb a v náručí v polovzpřímené poloze. Nikdy jej nekrmte vleže, tok mléka může způsobit zakuckání dítěte. Přizpůsobte krmení dítěti, postupujte jeho tempem, dělejte tolik přestávek, kolik potřebuje – během krmení můžete dokonce změnit strany.

Buďte trpělivá

Pokud dítě nepřijme láhev na první pokus, nedělejte si žádné starosti – může to trvat déle. Pokud dítě láhev odstrkuje nebo je nazlobené, uklidněte jej a před dalším pokusem několik minut vyčkejte. Pokud stále nebude chtít z láhve pít, několik minut vyčkejte a potom dítě nakojte jako obvykle. Další pokus s láhví zkuste udělat jindy.

Kolik odsátého mléka mám dítěti dát?

Každé dítě je jiné. Výzkumy ukazují, že u kojenců ve věku od jednoho do šesti měsíců může jedno dítě během krmení vypít jen 50 ml, zatímco jiné až 230 ml. Začněte s dávkou přibližně 60 ml a uvidíte, zdali vaše dítě potřebuje více či méně. Brzy sama zjistíte, kolik toho obvykle vypije – ale nikdy dítě nenuťte, aby vypilo celou láhev.

Jak mohu zajistit, aby krmení lahví bylo pro mé dítě bezpečné?

Před odsáváním, manipulací s mlékem nebo krmením vždy očistěte a dezinfikujte odsávačku a láhve podle pokynů k použití a umyjte si ruce. Postupujte podle pokynů pro bezpečné skladování a rozmrazování odsátého mléka.

Pokud své mateřské mléko ohříváte, vložte lahvičku nebo sáček s mlékem do misky s teplou vodou nebo ohřívačky, nebo ji ohřejte pod proudem teplé vody (max. 37 °C). Nikdy neohřívejte mateřské mléko v mikrovlnné troubě nebo na sporáku.

Zvládne moje dítě přechod z prsu na láhev?

Maminky se někdy obávají, že pokud použijí láhev příliš brzy, jejich dítě si na umělou savičku zvykne a nebude se chtít vrátit k prsu. Jiné maminky mají obavy z opačného problému – pokud své dítě nenavyknou na láhev dostatečně brzy, nemusí ji dítě nikdy přijmout. Oba tyto problémy se běžně označují jako „zmatek bradavek“.

Odborníci se však dosud neshodly na tom, zdali je zmatek bradavek opravdu problémem.1 Sání ze standartních láhví se savičkami, které nevyžadují vytvoření vakua, je pro dítě daleko snadnější než sání z bradavky, protože mléko lépe teče a další výhodu představuje gravitace. A vypadá to, že některé děti opravdu dávají přednost prsu nebo láhvi a nikdy si na druhou variantu nezvyknou. Nicméně, mnoho dětí však volně mezi oběma variantami přechází.

Pokud máte i po přečtení tohoto článku potíže s krmením dítěte svým odsátým mateřským mlékem, promluvte si s laktační poradkyní.