Mám svému miminku dávat dudlík?

V tomto článku se dozvíte, jaké jsou vědecké informace i mýty o dudlících.

Pokud jste právě porodila nebo vás porod brzy čeká, je naprosto jasné, že je vaším hlavním cílem mít spokojené, fyzicky i emocionálně prospívající dítě. A pokud jde o dudlíky, existuje opravdu velká spousta teorií a názorů. Jsou dudlíky pro dítě vhodné?

Není vůbec snadné jednoznačně posoudit výhody a nevýhody dudlíků, stejně jako je obtížné se rozhodnout, na které straně je pravda. Ale můžeme vůbec tvrdit, že dudlík je pro dítě „dobrý“ nebo „špatný“?

Stejně jako u mnoha dalších otázek, ani zde neexistuje jednoznačná odpověď. Pokud se dudlík používá zodpovědně (EN) a dodržujete jisté rady a pokyny, můžete zjistit, že dudlík je dobrá věc.
Pokud se právě v tuto chvíli rozhodujete, zdali dítěti dudlík nabídnout nebo ne, čtěte dál! V tomto článku jsme pro vás shromáždili vědecky podložené informace i mýty o používání dudlíků. Dále se dozvíte, jak a kdy může dudlík dítěti pomoci a kdy je lépe ho dítěti nenabízet.

Dudlík může dítě uklidnit, když pláče a/nebo je rozrušené – pravda
Dudlíky jsou výborným pomocníkem, když dítě z jakéhokoliv důvodu strádá a je v nepohodě, protože sání dětem pomáhá se uklidnit.1

 

Kojené děti mohou používat dudlíky – pravda
Zdravé děti mohou používat dudlíky již od narození. Studie ukázaly, že pokud dudlík používají zdravé kojené děti, a to od narození nebo ustálení laktace, nemá to žádný významný vliv na frekvenci nebo délku výlučného a částečného kojení do věku čtyř měsíců.2 Také je ovšem možnost zvážit používání dudlíku až poté, kdy dojde k ustálení krmení. Je však důležité, aby se dudlík nepoužíval jako náhrada krmení nebo k oddálení kojení.

 

Dudlíky mohou také pomoci snížit riziko syndromu náhlého úmrtí ve spánku (SIDS) – pravda
Vědecký výzkum ukázal, že používání dudlíku během spánku může dítě ochránit před syndromem náhlého úmrtí kojenců (SIDS).3 Pokud však dítěti během spánku dudlík vypadne, není třeba jej vkládat zpět do úst.4

 

Dudlík má negativní dopad na zuby – mýtus
Pokud se dudlík používá zodpovědně a po doporučenou dobu, neměl by způsobit problémy s chrupem nebo křivé zuby. Odborná literatura doporučuje omezit dobu používání dudlíku na maximálně šest hodin denně.5 Ústa a zuby každého dítěte se vyvíjejí jinak. Používání dudlíků u dětí starších 24 měsíců by mělo být rozhodnutím každého rodiče, a to po konzultaci s lékařem nebo zubařem. Americká akademie pediatrického zubního lékařství doporučuje začít s odstavením dítěte nejpozději do jeho tří let.6 Doporučujeme zvolit takový tvar dudlíku, který podporuje orální vývoj, obvykle na přebalu najdete slovo „ortodontický“.

 

Dudlíky mohou dítěti ulevit od bolesti – pravda
Vědecké důkazy ukázaly, že dudlíky mohou dětem pomoci lépe zvládat stres a nepohodu, když je něco bolí.7 Například při očkování nebo odběru krve může současné sání dudlíku dítě zklidnit a utišit. Prořezávání zoubků je také pro mnoho dětí spojené s bolestí a svěděním, a i tady může dudlík od nepříjemných pocitů ulevit. Je však třeba věnovat pozornost stavu dudlíku a při známkách opotřebení jej ihned vyměnit.

 

Dudlíky způsobují koliku – mýtus
Příčina vzniku kolik je stále neznámá, ale podle některých teorií je může způsobovat nevyvinutý zažívací systém, laktózová intolerance, alergie nebo změny běžných bakterií zažívacího systému. Polykání vzduchu během krmení může situaci zhoršit.8 Během záchvatu koliky je často obtížné děti uklidnit, pláčou intenzivně a dlouho, často se zaťatými pěstičkami a schoulení do klubíčka. Tyto příznaky se začínají obvykle zlepšovat kolem    10-12 týdne po narození. Jednou z možností, jak dítěti pomoci, je nabídnout mu dudlík, protože sání ho uklidní a pomůže mu ustálit emoce.

 

Odvykání dudlíku může být obtížné – mýtus a pravda
Někteří kojenci nemají problém se svých dudlíků vzdát, zatímco jiní potřebují více času. Vzhledem k tomu, že dudlík zklidňuje, mohou si na něm některé děti vytvořit závislost. Odvykání na dudlík bude pro vás i vaše dítě poučnou a kompromis nastavující zkušeností. Ale s láskou a trochou trpělivosti se vám to určitě podaří a pomůžete tak svému miminku dosáhnout dalšího životního milníku. Užitečné tipy a nápady týkající se odvykání na dudlík najdete v naší brožurce Dudlíky – stručný průvodce pro rodiče.

 

Nyní tedy máte spoustu užitečných informací o dudlících. Pokud máte pocit, že dudlík je pro vaše dítě dobrá volba, začněte zvažovat, který dudlík bude pro vaše miminko nejlepší. V dnešní době je k dispozici široká škála dudlíků. Jsou k dostání v různých tvarech, velikostech a materiálech, existuje speciální velikost pro novorozence, dudlíky z jednoho kusu, 100 % silikonové, dudlíky na den nebo na noc. Podívejte se na našeho průvodce dudlíky (EN) a vyberte pro své dítě ten pravý.

 

Reference

1    Pillai Riddell RR et al. Non-pharmacological management of infant and young child procedural pain. Cochrane Database Syst Rev. 2015; (12):CD006275. https://doi.org/10.1002%2F14651858.CD006275.pub3

2    Jaafar SH et al. Effect of restricted pacifier use in breastfeeding term infants for increasing duration of breastfeeding. Cochrane Database Syst Rev. 2016; (8):CD007202. https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD007202.pub4/full

3    Alm B et al. Breastfeeding and dummy use have a protective effect on sudden infant death syndrome. Acta Paediatri. 2016; 105(1):31-38.

4    Moon RY. SIDS and Other Sleep-Related Infant Deaths: Evidence Base for 2016 Updated Recommendations for a Safe Infant Sleeping Environment. Pediatrics. 2016; 138(5):e20162940. https://pediatrics.aappublications.org/content/128/5/1030

5    Proffit WR. On the aetiology of malocclusion. The Northcroft lecture, 1985 presented to the British Society for the Study of Orthodontics, Oxford, April 18, 1985. Br J Orthod. 1986; 13(1):1–11.

6    AAPD. Guideline on periodicity of examination, preventive dental services, anticipatory guidance/counseling, and oral treatment for infants, children, and adolescents. Latest revision 2018. In: American Academy of Pediatric Dentistry, editor. The reference manual of pediatric dentistry. 2019-2020. Chicago IL: AAPD; 2020. p. 209–19.

7    Pillai Riddell RR et al. Non-pharmacological management of infant and young child procedural pain. Cochrane Database Syst Rev. 2015; (12):CD006275. https://doi.org/10.1002%2F14651858.CD006275.pub3

8    Johnson JD et al. Infantile Colic: Recognition and Treatment. American Family Physician. 2015; 92(7): 577–582. 2. Lam T.M.L. et al. Approach to infantile colic in primary care. Singapore Med J. Singapore Med J 2019; 60(1): 12-16. https://www.aafp.org/afp/2015/1001/p577.html