Odsávání mateřského mléka v práci: tipy a rady pro maminky

Pokud se vracíte zpět do práce, a přitom stále chcete svému miminku nabízet výhody mateřského mléka, přečtěte si, jak se na tuto změnu správně připravit.

I když máte chápajícího zaměstnavatele, můžete mít obavy z toho, jak bude odsávání mateřského mléka na pracovišti probíhat. Pochopí kolegové moje pravidelné přestávky? Budu mít dostatek soukromí? Dobrá zpráva je, že s předem připraveným plánem a dostatečnou komunikací se zaměstnavatelem může být odsávání mateřského mléka na pracovišti pro všechny zúčastněné snadné.

Níže uvádíme 10 tipů pro odsávání mateřského mléka na pracovišti.

1. Poznejte svá práva

V mnoha zemích je odsávání mateřského mléka na pracovišti legislativně zakotveno a zaměstnavatel by vám měl na odsávání umožnit pravidelné přestávky.

 

2. Buďte připravena

Připravte si vše, co budete k odsávání, skladování a převozu mateřského mléka potřebovat. Nejdůležitější je odsávačka mateřského mléka (nejrychlejší je elektrická odsávačka pro odsávání z obou prsů zároveň, která má také nejvyšší výtěžnost mléka).1 Zvažte i koupi druhé odsávačky do práce, abyste ji nemusela každý převážet. Další užitečné pomůcky jsou:

3. Promluvte si s kolegy

Nemusíte sice svým kolegům říkat, že budete v práci odsávat mateřské mléko, ale pokud je upozorníte, lépe to pochopí a přijmou. Pokuste se vyhledat kolegyni, která také odsává a můžete se vzájemně podporovat.

 

4. Najděte si vhodný prostor

Zaměstnavatel by vám měl k odsávání mléka nabídnout soukromí (ne na toaletě). Může to být na ošetřovně nebo kdekoliv jinde, kde nebudete při odsávání rušena.

 

5. Nezapomeňte na vhodné skladování mléka

Najděte si bezpečné a chladné místo, kde budete mléko skladovat. Pokud máte k dispozici pouze sdílenou lednici, označte si sáčky nebo láhve jasný popiskem.

 

6. Udržujte mléko v chladu

Mlékem, které jeden den odsajete, se bude dítě krmit další den. Není tedy nutno mléko zamrazovat. Pokud mléko uchováváte v lednici (a při převozech mezi prací a domovem v chladící tašce), můžete ho dítěti bezpečně podávat po dobu tří dnů – nebo v případě velmi čistých podmínek až pěti dnů2,3 – více informací naleznete v našem článku o skladování mateřského mléka.

 

7. Načasování je důležité

Mléko odsávejte ve stejných periodách, jako byste dítě běžně sama kojila. Nasbíráte tak dostatek mléka pro správnou výživu dítěte a uchováte si stabilní produkci mléka.

 

8. Zkušenostmi se člověk učí

Pokud je to možné, domluvte si jeden zkušební den, během kterého si v práci uděláte „zkoušku“ odsávání. Nebo začněte pracovat v pátek, abyste měla na vyzkoušení odsávání a převozu mléka jen jeden den před víkendem a nemusela skočit naráz do celého pracovního týdne.

 

9. Udělejte si přestávku

Pokud je dítě hlídáno blízko vašeho pracoviště, budou pro vás možná lepší alternativou přestávky, během kterých si odskočíte dítě nakojit.

 

10. Pečujte o sebe

Propojit práci, péči o dítě a kojení je únavné, a to obzvláště na počátku, když si na novou situaci začínáte zvykat anebo když se dítě v noci stále ještě budí. Vyhraďte si jeden den jen pro sebe, pečujte o sebe a odpočívejte. Postupem času bude vše snadnější a vy i miminko si na tuto velkou změnu brzy zvyknete.

Odsávání mléka na pracovišti: příběhy maminek

Přečtěte si různé zkušenosti maminek s odsáváním mateřského mléka na pracovišti. Nezávisle na jejich zkušenostech, všechny nakonec našly způsob, jak udělat z odsávání běžnou každodenní rutinní činnost.

„Vždy jsem s sebou nosila chladicí tašku.“

„Se šéfem jsem poprvé o možnosti odsávání mléka v práci mluvila tři měsíce před svým návratem do práce. Abych měla dostatek soukromí, objednal žaluzie, které byly nainstalovány na uzamykatelné dveře mé kanceláře.“

„Odstříkávala jsem mléko ručně do lahvičky ve své kanceláři a uchovávala jej v označené chladící tašce v ledničce v kuchyňce. Když jsem byla mimo budovu, vždy jsme si našla kousek soukromí. Láhev a chladicí tašku jsem měla stále u sebe.“

„Když jsem během pracovní doby neodsála dostatek mléka, odsávala jsem i po návratu domů. A tak se mi vždy podařilo pro syna v jeslích zajistit na další den dostatečnou zásobu.“ Lily, máma dvou dětí z Velké Británie.

„Moje firma mne velmi podporovala.“

„Odsávat mléko v práci nebylo složité, protože firma mi nabídla dobré zázemí a obrovskou podporu. Na odsávání mi nechali dostatek času:“

„Z pohledu logistiky bylo nutné věnovat nějaký čas přípravě, protože každý den jsem musela mít čisté vybavení a vždy jsem musela vozit odsávačku. Dnes má naše firma v denní místnosti svoji vlastní odsávačku pro více uživatelek a každá maminka dostane zdarma sadu k odsávání mateřského mléka, nikdo si již tedy odsávačky do práce nosit nemusí.“

„Buďte připravena. Pokud to jde, berte to s humorem a pokuste se uvolnit a užít si každý okamžik.“ Aleyda, máma z Nizozemí.

[H3] „Nebylo vůbec snadné najít nějakou místnost, kde bych mohla mléko odsávat.“

„Rozhodně pro mne nebylo jednoduché překonat všechny problémy spojené s odsáváním mléka na pracovišti, mluvím tady hlavně o nedostatku vhodných prostor a trapné komunikaci s personálním oddělením nebo o přístupu mužů (šéfů), kteří mé potřeby nepochopili vždy správně.“

„Když jsem měla první dítě, pracovala jsem u velké firmy, která mi poskytla na odsávání soukromou místnost. Ale nějak jsem nezvládala udělat si přestávku a odsát tolik mléka, kolik moje miminko potřebovalo. Chtěla jsem i při odsávání používat notebook, aby se mi práce nehromadila, ale v místnosti na to nebyl vhodný stůl. Vydržela jsem jen dva týdny a potom jsem musela zavést i náhradní mléčnou výživu.“

„U druhého dítěte jsem se rozhodla, že vydržím kojit co nejdéle. Moje pracoviště bylo mnohem menší – sportovní areál – a bylo velmi obtížné najít na odsávání vhodnou místnost. Nejprve mi poskytli ošetřovnu, ale byla tam velká zima a kdykoliv mohl někdo vejít. Nakonec pro mne našli lepší místnost, ale někdy se od ní ztrácel klíč!

A proto bych maminkách doporučila, aby si zjistily, jaká mají práva a prosazovaly je! Věřte, že o vás zaměstnavatel stojí a jakékoliv problémy se většinou vyskytují z důvodu organizačních nebo z nedostatku znalostí než kvůli nepřátelskému přístupu. Může to být boj, ale stojí to za to. Doporučuji také odsávačky mléka značky Medela.“ Elisabeth, máma dvou dětí z Velké Británie.

„Mně se dařilo pracovat a zároveň mléko odsávat.“

„Kromě odsávačky se mi velmi osvědčil pás pro snadné odsávání, jednorázové prsní vložky a oděv vhodný k odsávání mléka. Dařilo se mi odsávat mléko při práci, ale ne všem maminkám to jde a odsávají jedině tehdy, když na to mají absolutní klid.“

„U nás v práci je několik místností pro maminky, ve kterých mohou mateřské mléko odsávat ­– musíte si tam pouze zarezervovat místo. Já nesedím celý den v jedné budově, a proto si musím rezervovat místo na odsávání v různých budovách a mimo doby důležitých schůzek.“

„Největším problémem jsou konference nebo akce, na které se nezasílá žádný program, a tak nikdy nevím, kdy se mohu vypařit. A pak mi začne téct mléko a musím běžet!“ Natalie, maminka z USA.

„Nikdo mi přestávky na odsávání mléka neupíral ani nezáviděl.“

„Během prvních několika měsíců jsem syna kojila ráno doma a do práce jsem chodila na 10:00; v práci jsem jednou nebo dvakrát odsávala; pak jsem syna okolo 17:30 vyzvedla z jeslí, kde jsem ho hned nakojila; jela jsme domů, zamrazila odsáté mléko a před spánkem jsem ho ještě jednou nakojila.“

„Včas svého nadřízeného a kolegy informujte o tom, jak a kdy budete odsávat, aby to mohli respektovat. Nikdo mi přestávky na odsávání neupíral – spíše naopak. Pomohla také skutečnost, že jsem na našem oddělení nebyla jako máma sama, byly tam další dvě maminky, které také odsávaly. Je to úplně jiné, když máte kolem sebe někoho, s kým můžete své zkušenosti sdílet.“ Jess, máma z Argentiny.