Odsávání z obou prsů současně: více mléka za kratší dobu

Použití odsávačky na dvě prsa je nejlepší způsob, jak maximalizovat množství odsávaného mléka. Přečtěte si, jak to funguje a prospívá vám i vašemu miminku.

Dr. Danielle Prime specialistka na výzkum v oblasti kojení, Medela:
Expertka na hormon oxytocin – nezbytný pro uvolňování mateřského mléka – její výzkum přispěl k pochopení toho, jak funguje laktace. V rámci oddělení lékařského výzkumu provádí Danielle mezinárodní klinický výzkum, který pomáhá s informovaností veřejnosti a navrhuje produkty založené na vědeckých důkazech.

Věděli jste, že odsávání z obou prsů současně je účinnější než jen z jednoho prsu? To znamená, že pokud mateřské mléko odsáváte pravidelně – protože se vaše dítě není schopno přímo z prsu samo nakrmit nebo se vracíte zpátky do práce anebo potřebujete zvýšit tvorbu mléka – odsávání z obou prsů současně může být tím nejlepším způsobem, jak zajistit, aby vaše dítě i nadále dostávalo vaše vlastní mateřské mléko.

Proč je odsávání z obou prsů současně tak účinné

Je zcela jasné, že odsávání z obou prsů šetří čas, ale náš výzkumný tým také zjistil, že existují i studie, které naznačují, že tato metoda pomáhá odsát více mléka.1,2 Chtěli jsme přijít na to proč, a proto jsme si otestovali skupinu maminek odsávajících své mléko z obou prsů současně, a poté tu stejnou skupinu při postupném odsávání z každého prsu zvlášť.

Zjistili jsme, že dochází k produkci většího množství mléka.

Výsledky testu byly fascinující: odsávání z obou prsů skutečně přineslo výrazně více mléka – v průměru o 18 %.3 A zjistili jsme také proč: stimulace obou prsů současně byla účinnější, protože při ní více proudil oxytocin, hormon uvolňující mléko, takže maminky měly více mléka.

Samozřejmě, že pokud jde o odsávání mateřského mléka, na to jsou nejlepšími odborníky samotné děti. Ale odsávání z obou prsů se výkonu kojenců velmi blíží. Jedna teorie říká, že i když dítě pije v jednom okamžiku jen z jednoho prsu, je ve velmi úzkém kontaktu se svou matkou, což stimuluje uvolnění oxytocinu. Možná proto, že odsávání z obou prsů současně znamená dvojnásobný kontakt i stimulaci, funguje tato metoda podobným způsobem, to znamená, že dochází k dalšímu uvolňování oxytocinu a následně ke tvorbě většího množství mléka.

Je důležité si však uvědomit, že ačkoli odsávání z obou prsů zlepšuje účinnost odsávání mléka, neznamená to, že maminky používající tuto techniku budou mít nadprodukci mateřského mléka. Naše studie také nenaznačuje, že je odsávání z obou prsů lepší než sání dítěte – znamená to, že postupné odsávaní z jednoho prsu není tak účinné jako sání dítěte, ale odsávání z obou prsů se tomuto zlatému standardu blíží.

Vytváří se mateřské mléko s vyšším obsahem tuku

Dalším úžasným objevem byla skutečnost, že mléko, které maminky odsály během odsávání z obou prsů současně, mělo vyšší obsah tuku, než když odsávaly mléko postupně z každého prsu zvlášť. Proč? Klíčem je vyprázdnění prsou.

Během kojení nebo odsávání se obsah tuku v mléce neustále zvyšuje. Protože odsávání z obou prsů současně vede k dalšímu spouštění mléka, a tudíž nárůstu jeho množství o 18 %, jsou prsa zcela vyprázdněna. Vyšší obsah tuku je tedy jen známkou toho, že prsa jsou při odsávání z obou prsů vyprázdněna lépe než při odsávání z jednoho prsu. Tento vyšší obsah kalorií může být obzvláště prospěšný pro kojence, kteří se narodí předčasně a mohou za den vypít jen malé množství mléka.

Účinnost odsávání z obou prsů je také důležitá z toho důvodu, že dobře vyprázdněná prsa dávají organismu signál, aby vytvořil více mléka; zatímco mléko, které zůstane v prsou po méně účinném odsávání signalizuje, že více mléka není potřeba.4 Proto je pro tvorbu mateřského mléka tak důležité mléko často a účinně odsávat.

Výběr správné odsávačky na dvě prsa

Zjistili jsme, že odsávání z obou prsů má smysl tehdy, pokud musíte mléko odsávat pravidelně – ale jakou odsávačku si vybrat? Medela vyrábí celou řadu odsávaček mateřského mléka na dvě prsa, které můžete používat doma, v práci nebo na cestách. Medela vyrábí také Symphony, nemocniční elektrickou odsávačku na dvě prsa, kterou najdete v mnoha porodnicích nebo si ji můžete zapůjčit pro osobní použití. Potřebujete-li pomoc při rozhodování, která z odsávaček je pro vás nejvhodnější, přečtěte si článek Jak si vybrat odsávačku.

Odsávání bez použití rukou: perfektní metoda pro zaneprázdněné maminky

Pro maximální pohodlí můžete odsávačku na dvě prsa použít se speciálně navrženou podprsenkou pod názvem pás pro snadné odsávání Medela, která drží odsávací soupravy na svém místě a vy tak máte při odsávání volné ruce. Kromě snazší obsluhy ovládacích prvků odsávačky je také ideální, pokud chcete během odsávání dělat jiné věci, například hrát si s dítětem, jíst, číst nebo používat telefon nebo počítač.

Další rady naleznete na našem webu v části úvod do kojení.

Reference

1 Jones E et al. A randomised controlled trial to compare methods of milk expression after preterm delivery. Arch Dis Child Fetal Neonatal Ed. 2001; 85(2):F91-F95.

2 Auerbach KG. Sequential and simultaneous breast pumping: a comparison. Int J Nurs Stud. 1990;27(3):257-265.

3 Prime DK et al. Simultaneous breast expression in breastfeeding women is more efficacious than sequential breast expression. Breastfeed Med. 2012 Dec;7(6):442-447.

4 Kent JC et al. Principles for maintaining or increasing breast milk production. J Obstet Gynecol Neonatal Nurs. 2012 Jan-Feb;41(1):114-21.