Odstavení: kdy a jak přestat kojit

Kdy je ten správný okamžik, kdy přestat své dítě kojit a jak to nejlépe udělat? Čtěte dále a dozvíte se mnoho praktických rad a doporučení.

Jakmile začnete úspěšně kojit, jak dlouho byste měla pokračovat? Tři měsíce? Šest měsíců? Rok? Nebo několik let?

Světová zdravotnická organizace (WHO) a další zdravotnické instituce doporučují plně kojit děti mateřským mlékem prvních šest měsíců života a dále pokračovat v kojení společně s podáváním dalších potravin – známých jako doplňková strava – alespoň do věku dvou let.1

Mateřské mléko není totiž jen jídlo. Je to také přirozený utišující prostředek, pokud se vaše dítě bojí nebo je unavené a také obsahuje složky zvyšující imunitu, jejichž obsah se dramaticky zvyšuje, kdykoli je dítě nemocné.2

Antropologové odhadují, že přirozený věk, dokdy se dítě může kojit, je dokonce více než dva roky. Když se podíváme na faktory, jako je vývoj zubů, tělesná hmotnost, srovnání s jinými primáty a historické důkazy, někteří říkají, že kojení by mohlo trvat dva až čtyři roky, zatímco jiní věří, že naši předkové mohli být kojeni až do věku šesti nebo sedmi let.3

Dnes dává ve vyspělých zemích více než 60 % maminek svému dítěti před dovršením šestého měsíce nějakou náhradní kojeneckou mléčnou výživu(EN) nebo doplňkovou výživu,4 přestože to Světová zdravotnická organizace nedoporučuje.

Kdy je vhodný čas začít dítě odstavovat?

Odstavení je proces, kdy matka přestane dítě kojit svým mateřským mlékem. V ideálním případě je prvním krokem k odstavení dítěte zavedení doplňkových potravin, které se podávají společně s mateřským mlékem asi od šestého měsíce. Proces odstavení pokračuje až do úplného nahrazení mateřského mléka jinými potravinami a nápoji.

„Po šesti měsících začne dítě potřebovat vyšší množství určitých živin – jako je železo, zinek a vitamíny B a D – které nemůže získat z mateřského mléka nebo ze svých vlastních zásob,“ vysvětluje britská zdravotní sestra Sarah Beeson.

„Zpočátku však tuhá strava pouze mateřské mléko doplňuje, ale postupně jej bude nahrazovat. Mateřské mléko zůstane ještě po mnoho dalších měsíců hlavním zdrojem živin.“

Typické dítě ve věku sedmi měsíců stále získává 93 % kalorií z mateřského mléka. I v 11 až 16 měsíci může mléko stále poskytovat přibližně polovinu jeho denního příjmu kalorií.5

„Maminky si někdy myslí, že mateřské mléko není důležité, jakmile začne dítě jíst tuhou stravu, ale ve skutečnosti pro něj není nic lepšího než mléko, ať už je jakkoliv staré,“ říká Sarah.

Jak ukončit kojení

Ať už se rozhodnete začít s odstavováním dítěte kdykoliv, nejlepší je to dělat postupně. Náhlé ukončení kojení by vás mohlo vystavit riziku městnání mléka v prsou, ucpání mlékovodů nebo mastitidy, a také by to byla náhlá prudká změna pro trávicí a imunitní systém dítěte. Nemluvě o emocionální újmě, kterou tím můžete přivodit sobě i dítěti.

Musím přestat kojit?

Někdy si maminky mylně myslí, že musí přestat kojit, i když tomu tak není. Pokud se vracíte do práce, kojení může být skvělým způsobem, jak si během velké změny ve vašich životech zachovat blízkost. Můžete pro dítě odstříkávat mléko v práci a ráno a večer si vyčlenit kojení jako příjemné okamžiky, které budete prožívat společně. Anebo pokud musíte bez dítěte cestovat, můžete mléko odstříkat a vozit ho s sebou nebo poslat domů.

Pokud onemocníte, také to vždy neznamená, že musíte přestat kojit – přečtěte si naše rady týkající se kojení v době nemoci(EN) a nezapomeňte se poradit se svým lékařem.

Ukončení kojení před dovršením šestého měsíce

Pokud cítíte, že už nejste schopna v kojení pokračovat až do dovršení šestého měsíce dítěte a chcete dítě postupně odstavovat, začněte tím, že každý den vynecháte jedno kojení a nahradíte ho lahví s náhradní kojeneckou výživou.

„V ideálním případě začněte s poledním jídlem. Děti jsou neuvěřitelné a jsou schopny cítit vůni mateřského mléka ve svém okolí, a proto požádejte svého partnera nebo příbuzného, aby dali dítěti láhev a vy z místnosti odejděte,“ říká Sarah.

„Při přípravě jídla dbejte na správnou hygienu. Je možné, že dítě vypije během 24 hodin méně odstříkaného mléka než když pije z prsu. Nenuťte jej, aby pilo více, než samo chce.“

Prsa si budou muset zvyknout na to, že produkují méně mléka, a tak si pravděpodobně všimnete, že máte pocit, že jsou plnější a citlivější. Pokud vás tento pocit nepříjemně obtěžuje, zkuste trochu mateřského mléka odstříkat – ale jen tolik, abyste zmírnila nepříjemný pocit, v opačném případě budete své tělo stimulovat k vyšší produkci mléka.

Jakmile si tělo na nový režim zvykne – obvykle po několika dnech – každý den vynechejte jedno další kojení. Opakujte tak dlouho, až přestanete kojit a tím dítě zcela odstavíte.

„Po prvním porodu jsem měla komplikace, hodně a rychle jsem zhubla a také jsem trpěla mastitidou. Měla jsem málo mléka a po třech měsících jsem musela přestat kojit,“ říká Jennifer, máma dvou dětí z Velké Británie. „Vždy po určité době jsem jedno kojení vynechala, takže fyzicky to bylo v pořádku, ale zvládnout to psychicky bylo daleko obtížnější.“

Pokud si chcete zachovat těsný kontakt s dítětem a zdravotní přínosy kojení, ale musíte kojení omezit, zkuste částečné odstavení, kde je pouze některé krmení nahrazeno náhradní mléčnou výživou.

Ukončení kojení po dovršení šesti měsíců

Jakmile začne dítě okolo šestého měsíce jíst pevnou stravu, zjistíte, že se bude přirozeně postupně snižovat počet denních kojení. Asi za rok to bude pravděpodobně jen pár kojení denně, která budou doplněna tuhou stravou a zdravými přesnídávkami.

Pokud byste však chtěla počet kojení snížit ještě více a dítěti je méně než 12 měsíců, dělejte to postupně, vypouštějte jedno kojení denně a místo něj nabídněte dítěti láhev. Kravské mléko začněte podávat, až bude dítěti alespoň jeden rok.

„Když jsem se rozhodla syna odstavit, kojila jsem ho třikrát denně, a také dostával třikrát denně jídla a přesnídávku. Postupně jsem nahrazovala každé kojení lahví s mléčnou výživou – nechávala jsem si pouze noční kojení, a to do 11 měsíce,“ říká Ruth, maminka z Velké Británie. „Protože jsem své dítě odstavovala postupně, neměla jsem žádné problémy, jen pár dní jsem cítila plná prsa.“

Existuje několik způsobů, jak odvrátit pozornost dítěte od změn, které se odehrávají v jeho stravovacích návycích. Některé maminky nabízejí místo kojení pití a přesnídávku, a tak si stále udržují pocit blízkosti. Můžete také změnit svou každodenní rutinu, hrát s dítětem jeho oblíbenou hru nebo se můžete s dítětem vy nebo váš partner pomazlit. Některým dětem bude trvat déle, než si na změnu zvyknou, ale časem se všechno zjednoduší. Pokud máte s odstavením dítětem jakékoli problémy, vždy je užitečné vyhledat pomoc lékaře.

Přirozené ukončení kojení

Pokud se rozhodnete, že konec kojení necháte na rozhodnutí dítěte (známé jako odstavení řízené dítětem nebo přirozené ukončení kojení), bude proces odstavení pravděpodobně pomalý a postupný. V průběhu měsíců se kojení bude zkracovat a bude méně časté, až jednoho dne ztratí dítě o prs zájem.

„Moje dcera se sama odstavila ve čtyřech letech,“ říká Sarah, maminka z Velké Británie. „Postupně asi od tří a půl let pila méně a méně. Pak jsme byli na dovolené a vypadalo to, že na kojení zapomněla. Dnes o šest měsíců později se někdy přisaje, ale už ví, že žádné mléko nepoteče.“

Vaše tělo by mělo mít dostatek času se přizpůsobit, takže je nepravděpodobné, že budete zažívat nepříjemné pocity. Může to však být emocionálně obtížné, a proto si udělejte čas na mazlení a blízká propojení.

„Odstavení řízené dítětem bylo pro mě to pravé, protože můj syn nikdy neměl umělou výživu ani láhev. Nechtěla jsem ho tedy naráz odstavit a nedopřát mu kojení,“ říká Kelly, maminka z Velké Británie. „O kojení ztratil zájem, když mu bylo dva a půl roku. Byl to pro nás ten nejlepší scénář, i když to bylo docela emotivní.“

Co když musím kojení ukončit náhle?

I když náhlé ukončení kojení není nejlepším řešením, někdy je to nutné ze zdravotních důvodů nebo proto, že se musíte od dítěte oddělit.

Pokud bylo dítě až do tohoto okamžiku kojeno, budete téměř určitě muset mléko odstříkávat, abyste zabránila jeho městnání v prsou. Některé ženy používají odsávačku, zatímco jiné raději dávají přednost ručnímu odstříkávání. Odstříkejte pouze tolik mléka, abyste zmírnila nepříjemné pocity – nechcete své tělo stimulovat k další produkci mléka.

I když mohou být prsa zpočátku nateklá a citlivá, přizpůsobí se. Mateřské mléko obsahuje syrovátkovou bílkovinu nazývanou zpětnovazební inhibitor laktace (FIL). Když přestanete dítě kojit, FIL řekne tělu, aby produkci mléka zpomalilo, ale než se prsa přizpůsobí, může to trvat několik dní nebo dokonce týdnů.

Užívání paracetamolu nebo ibuprofenu může také pomoci zmírnit bolesti (i když ibuprofen má u žen s astmatem kontraindikace). Pokud si musíte během doby, kdy kojíte, vzít léky, vždy se řiďte pokyny výrobce a lékárníka a také se poraďte se svým lékařem.

„Když bylo mojí dceři osm měsíců, musela jsem náhle přestat kojit, protože jsem musela brát silné léky proti bolesti,“ říká Peggy, maminka ze Švýcarska. „Bylo to pro mě velmi těžké – dcera stále hledala moje prsa a plakala. Když jsem ji krmila z láhve, pevně jsem ji držela v náručí, abych ji ujistila, že je vše v pořádku. Asi po měsíci jsme si obě zvykly.“

Mohu pokračovat v kojení, pokud chci znovu otěhotnět?

I když je kojení přírodní antikoncepční prostředek, není spolehlivý. A je nepravděpodobné, že bude účinný po dobu šesti měsíců nebo pokud výhradně nekojíte. To znamená, že když kojíte, můžete klidně otěhotnět.

Těhotné maminky někdy dostávají protichůdné rady ohledně toho, zda mají dítě odstavit. Tandemové kojení dvou dětí různého věku je jistě možné, a když přijde na svět další dítě, vaše tělo začne produkovat mléko, které bude jeho potřebám vyhovovat.

Některé maminky zjistí, že jejich starší dítě se samo přirozeně přestane během těhotenství kojit nebo začne některá kojení vynechávat. Může to být způsobeno změnami ve složení mléka během těhotenství, což znamená, že chutná jinak a je méně sladké.6 Je-li vaše kojené dítě mladší než jeden rok, když přestane pít z prsu, sledujte, zda stále přibývá na váze.

Pokud chcete během těhotenství pokračovat v kojení a pokud jste již dříve předčasně porodila, potratila nebo krvácíte, měla byste se poradit se svým lékařem.

Poslední slovo na téma odstavení dítěte

Ať už se rozhodnete ukončit kojení kdykoliv a jakýmkoliv způsobem, udělejte to šetrně, pro sebe i pro dítě. Je to pro vás oba velká změna, jak fyzicky, tak hormonálně i emocionálně, a proto to udělejte s rozumem a citem.

„Moje tělo se s odstavením vypořádalo docela dobře, ale psychicky mě to vzalo. Bylo to něco, co jsme tak dlouho společně sdíleli a pak to skončilo“ říká Jane, máma dvou dětí z USA. „Pracovala jsem dlouho, pět dní v týdnu a díky kojení jsem se cítila v životě svých dětí velmi důležitá. Ale když kojení skončilo, brzy jsme našli jiné způsoby, jak se s dětmi propojit.“

Reference

1 World Health Organisation. [Internet] Health Topics: Breastfeeding: 2018 [Accessed: 08.02.2018]. Available from: http://www.who.int/topics/breastfeeding/en

2 Hassiotou et al. Maternal and infant infections stimulate a rapid leukocyte response in breastmilk. Clin Transl Immunology. 2013;2(4):e3.

3 Dettwyler KA. When to wean: biological versus cultural perspectives. Clin Obstet Gynecol. 2004; 47(3)712-723.

4 Victora CG et al. Breastfeeding in the 21st century: epidemiology, mechanisms, and lifelong effect. Lancet. 2016;387(10017):475-490.

5 Dewey KG et al. Breast milk volume and composition during late lactation (7-20 months). J Pediatr Gastroenterol Nutr. 1984;3(5):713-720.

6 Prosser CG et al. Mammary gland function during gradual weaning and early gestation in women. Aust J Exp Biol Med Sci. 1984;62(Pt 2):215-228.