Příliš málo mléka? Co mám udělat, abych měla více mateřského mléka?

Mnoho maminek se obává, že mají málo mléka, ale je celkem obtížné to s jistotou určit. Čtěte dále a dozvíte se, zda máte opravdu málo mléka a co s tím můžete udělat.

„Mám dostatek mateřského mléka?“ to je to, čeho se čerstvé maminky často obávají – ale je velmi pravděpodobné, že pokud je dítě zdravé a dobře prospívá, vedete si skvěle. Pokud se však opravdu obáváte, zdali máte mateřského mléka dostatek, vyhledejte pomoc co nejdříve. Pokud se ukáže, že je vše v pořádku, začnete si rychle věřit. Navíc se vyhnete tomu, že dáte dítěti zbytečně náhradní kojeneckou mléčnou výživu, což by mohlo vést k poklesu tvorby vašeho vlastního mléka.

Důvody pro nedostatečnou tvorbu mléka

Jen málo čerstvých maminek má potíže s nedostatkem mléka ze zdravotních důvodů, mezi něž patří:

 • Nadměrná ztráta krve (více než 500 ml) během porodu nebo zadržené zbytky placenty mohou zpozdit nástup tvorby mléka (což se obvykle děje přibližně tři dny po porodu).1

 • Anamnéza syndromu polycystických ovárií, cukrovky, štítné žlázy nebo jiných hormonálních poruch. Maminky s těmito symptomy někdy opravdu nemají dostatek mléka.2

 • Vzácný stav mléčné hypoplazie, při které není v prsech dostatek žlázové tkáně produkující mléko.3

 • Předchozí operace prsu nebo trauma – i když mnoho matek, které operaci podstoupily, úspěšně kojí.4

Pokud se vás některý z těchto symptomů týká, navštivte laktační poradkyni.

Jak se tedy mateřské mléko tvoří

Jakmile je zahájena tvorba mateřského mléka, jsou to ve skutečnosti prsy, které ho „vyrábí” podle principu „nabídky a poptávky“. Pokaždé, když je prs vyprázdněn, buď kojením dítěte nebo odstříkáním, začnou prsy tvořit mléko nové.

To je důvod, proč podávání lahví s náhradní výživou může přísun mléka snížit – vaše tělo nedostane zprávu, aby vytvořilo více mateřského mléka, protože nedošlo k vyprázdnění prsu.

Frekvence kojení je také jedním z faktorů, které množství mléka ovlivňují. Čím častěji a účinněji se dítě kojí, tím více mléka budou vaše prsy produkovat. Pokud dítě během kojení nevypije dostatečné množství mléka, je nutné zbytek pravidelně odsávat, aby mohly prsy tvořit další zásoby mléka – viz níže.

Známky toho, že vaše dítě nemá dostatek mléka

I když je nízká zásoba mléka celkem vzácný jev, dítě se může během prvních několika týdnů s kojením potýkat z jiných důvodů. Nemusí pít dostatečně často nebo dostatečně dlouho, zvláště pokud se snažíte dodržovat plán kojení, aniž byste krmila dle potřeb dítěte. Důvodem může být nedostatečné přisátí dítěte k prsu nebo fyzický stav, který přijímání mléka ztěžuje.

Níže jsou uvedeny příznaky toho, že dítě nedostává dostatek mléka:

 • Dítě nenabírá na váze. Je běžné, když novorozenec v několika prvních dnech po narození ztratí 5 až 7 % své porodní hmotnosti – někteří dokonce až 10 %. Poté by však měl každý den přibrat alespoň 20 až 30 g a do 10. až 14. dne se vrátit ke své porodní hmotnosti.5,6,7 Pokud vaše dítě ztratilo 10 % nebo více z porodní hmotnosti nebo nezačalo do 5 až 6 dnů po porodu přibírat na váze, měla byste vyhledat lékařskou pomoc.

 • Nedostatečně počůrané a pokakané plenky. Denní počet počůraných a pokakaných plenek je dobrým ukazatelem toho, zda má dítě dostatek mléka – viz náš článek vysvětlující vzorec kojení v části Kojení novorozence: co lze očekávat v prvním týdnu. Pokud máte obavy nebo jste si všimla, že špinavé plenky jsou málo počůrané nebo lehké, vyhledejte pomoc lékaře.

 • Dehydratace. Pokud má dítě tmavou moč, sucho v ústech nebo žloutenku (zežloutnutí kůže nebo očí), nebo pokud je letargické a nemá hlad, může být dehydratováno.6 Horečka, průjem a zvracení nebo přehřátí mohou u kojenců způsobit dehydrataci. Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, rychle vyhledejte lékařskou pomoc.

Mylné představy o nedostatečné tvorbě mléka

Novorozenci se obvykle krmí velmi často – asi 10 až 12krát denně nebo každé dvě hodiny – a to není známkou toho, že nemáte dost mléka. Nezapomeňte, že se dítě často krmí proto, že je mu u prsu dobře, a je těžké říci, kolik mléka dítě během každého kojení vypije – množství se může lišit.

Následující jevy jsou naprosto normální a nejedná se o známky toho, že nemáte dostatek mléka:

 • dítě se chce často krmit

 • dítě se nenechá položit

 • dítě se v noci probouzí

 • krátká doba krmení

 • dlouhá doba krmení

 • po kojení dítě pije i z láhve

 • cítíte, že vaše prsy nejsou tak napjaté jako v prvních týdnech

 • z prsů neteče samovolně mléko nebo z nich dříve teklo a nyní neteče

 • odsáváte pouze trochu mléka

 • máte malé prsy

Co dělat, pokud opravdu máte málo mléka

Jestliže máte podezření, že dítě nemá dostatek mléka, navštivte lékaře nebo laktační poradkyni. Jedině odborník může posoudit, zdali máte málo mléka a podívá se jak kojíte, aby zjistil, zda je dítě dobře přisáté a přijímá dostatečné množství potravy. Lékař může také při kojení doporučit jinou polohu nebo upravit přisátí dítěte tak, aby bylo kojení účinnější.

Před a během krmení se také můžete pokusit o těsnější kontakt „kůže na kůži“ s cílem stimulovat hormon oxytocin, který tvorbu mléka povzbuzuje. Nebo použijte relaxační techniky, poslechněte si oblíbenou uklidňující hudbu, čímž snížíte úzkost, která by mohla ovlivnit množství vyprodukovaného mléka.8

Díky podpoře je většina matek s nedostatkem mléka schopna částečně své děti kojit a některé z nich dokonce dokážou rozjet kojení naplno.

Pokud si přesto dítě neumí vzít dostatek mléka přímo z prsu, protože se narodilo předčasně nebo má zvláštní potřeby(EN), budete muset mléko odstříkávat, aby se vám nepřestalo tvořit.

Pokud nejste stále schopna odstříkat pro dítě dostatek mateřského mléka, musíte dítě pod dohledem lékaře dokrmovat dárcovským mateřským mlékem nebo náhradní kojeneckou mléčnou výživou. Můžete také vyzkoušet Suplementor (SNS), což je efektivní způsob, jak dítě krmit svým odstříkaným mateřským mlékem a zároveň z prsu.

Jak zvýšit množství mléka pomocí odsávačky

Pokud potřebujete podpořit tvorbu mléka během prvních pěti dnů po porodu, můžete použít dvoufázovou elektrickou odsávačku s iniciační technologií, jako je typ Medela Symphony. Tento typ odsávačky je navržen tak, aby napodoboval způsob, jakým dítě stimuluje prsy při kojení, a bylo zjištěno, že zvyšuje dlouhodobou produkci mléka.9

Jakmile se začne mléko tvořit, odsávání z obou prsů současně znamená, že odstříkáte více mléka za kratší dobu.10 Tato metoda vyprázdní prsy daleko lépe, což přispěje k tvorbě většího množství mléka.

Ačkoli je každá maminka jiná, často je účinné odstříkat mléko ihned po kojení nebo za hodinu. Může se zdát, že to nedává smysl, protože obvykle je snazší odsávat mléko z plného prsu. Ale když odsáváte, tak si představte, že tím „plníte objednávku mléka“ na další den.

Nejprve můžete odsávat pouze malé množství, ale nenechte se odradit – při pravidelném odsávání se množství zvýší. Pokuste se odčerpávat mléko (kojením i odsáváním) 8 až 12krát denně, včetně jednoho nočního kojení nebo odsávání, protože tehdy jsou hladiny hormonu prolaktinu produkujícího mléko nejvyšší. Čím častěji se prs vyprazdňuje, tím lépe. Po dvou nebo třech dnech pravidelného odsávání byste měla vidět výrazné zvýšení v množství vyprodukovaného mléka. Pokud se chcete dozvědět, jak získat při odsávání ještě více mléka, přečtěte si tipy, jak odsávat mléko z prsů.

Technika hands-on pumping pro zvýšení množství odstříkaného mléka

Pokud dítě vůbec z prsů nekojíte nebo pro něj nemáte dostatek odstříkaného mléka, může vám pomoci technika nazvaná „hands-on pumping“(EN). Bylo prokázáno, že tato technika zvyšuje množství mléka, které matky během odsávání získají.11,12 Celý proces trvá asi 25 až 30 minut. Nezapomeňte, že čím jsou vaše prsy prázdnější, tím rychleji se bude mléko tvořit.

Postupujte podle následujících jednoduchých kroků:

 • Masírujte si prsy.

 • Odsávejte mléko z obou prsů současně a použijte pás pro snadné odsávání, abyste měla volné ruce.

 • Během odsávání stlačte na několik sekund prs palcem a prsty. Uvolněte a opakujte. Stlačujte na obou prsech, dokud se tok vašeho mléka nezpomalí na pramínek.

 • Znovu si masírujte prsy.

 • Celý postup zakončete manuálním odstříkáním nebo odsáváním z jednoho prsu, a přitom prs stlačujte, přecházejte od jednoho prsu ke druhému, aby se co nejvíce vyprázdnily.

Jakmile začne dítě přibírat na váze a vám se zvýší produkce mléka, můžete jej začít plně kojit ze svých prsů.

Reference

1 Pang WW, Hartmann PE. Initiation of human lactation: secretory differentiation and secretory activation. J Mammary Gland Biol Neoplasia. 2007;12(4):211-221.

2 Vanky E et al. Breastfeeding in polycystic ovary syndrome. Acta Obstet Gynecol Scand. 2008;87(5):531-535.

3 Neifert MR et al. Lactation failure due to insufficient glandular development of the breast. Pediatrics. 1985;76(5):823-828.

4 Neifert M et al. The influence of breast surgery, breast appearance, and pregnancy-induced breast changes on lactation sufficiency as measured by infant weight gain. Birth. 1990;17(1):31-38.

5 C Tawia S, McGuire L. Early weight loss and weight gain in healthy, full-term, exclusively-breastfed infants. Breastfeed Rev. 2014;22(1):31-42.

6 Lawrence RA, Lawrence RM. Breastfeeding: A guide for the medical profession. 7th ed. Maryland Heights MO, USA: Elsevier Mosby; 2010. 1128 p.

7 World Health Organisation. [Internet]. Child growth standards; 2018 [cited 2018 Feb]

8 Keith DR et al. The effect of music-based listening interventions on the volume, fat content, and caloric content of breast milk-produced by mothers of premature and critically ill infants. Adv Neonatal Care. 2012;12(2):112-119

9 Meier PP et al. Breast pump suction patterns that mimic the human infant during breastfeeding: greater milk output in less time spent pumping for breast pump-dependent mothers with premature infants. J Perinatol. 2012;32(2):103-10.

10 Prime DK et al. Simultaneous breast expression in breastfeeding women is more efficacious than sequential breast expression. Breastfeed Med. 2012;7(6):442-447.

11 Stanford University School of Medicine [Internet]. Stanford, CA, USA: Maximizing Milk Production with Hands-On Pumping; 2017. [Accessed 30.04.2018].

12 Morton J et al. Combining hand techniques with electric pumping increases milk production in mothers of preterm infants. J Perinatol. 2009;29(11):757-764.