Příliš mnoho mateřského mléka? Jak snížit jeho tvorbu?

Někdy si maminky myslí, že mají příliš mnoho mateřského mléka, zejména v několika prvních týdnech kojení. Čtěte dále a zjistíte, zdali máte opravdu nadměrné množství mléka a jak takovou situaci řešit.

Mateřské mléko je pro dítě nejlepší výživa, takže pokud ho máte hodně, je to asi dobře, ne? No, ne vždy … Některá miminka zápasí s rychlým tokem, který obvykle nadměrnou tvorbu doprovází. A maminky s plnými prsy se často cítí velmi nepříjemně, protože jim mléko stále teče a je větší pravděpodobnost, že budou trpět opakující se mastitidou.

Naštěstí existuje řada doporučení, která mohou pomoci. Než ale některé z nich vyzkoušíte, položte si dvě klíčové otázky:

Opravdu mám příliš mnoho mateřského mléka?

Některé příznaky nadměrné tvorby mléka (uvedené níže) mohou mít řadu dalších možných příčin. Není tedy rozumné snažit se snížit množství mléka, dokud si nejste jista, že hlavním problémem je nadměrná tvorba. V opačném případě byste mohla skončit s nižším množstvím mléka, než dítě potřebuje, zejména v rozhodujícím prvním měsíci, kdy se maminky pokouší vybudovat dostatečnou tvorbu mléka.

Mám příliš mnoho mléka, je to pro mne nebo dítě nějaký problém?

Pokud jste si jista, že máte nadbytek mateřského mléka, ale vy a dítě jste spokojení, nemusíte vůbec nic dělat. Ve většině případů se situace po prvních několika měsících vyřeší. A jak dítě roste, lépe se vypořádá s rychlým tokem mléka, a dokonce se mu to může i líbit!

Samovolný únik mléka z prsou není vždy známkou toho, že máte mléka nadbytek

Během prvních čtyř až šesti týdnů po narození dítěte se bude hladina prolaktinu, hormonu produkujícího mléko, při každém kojení zvyšovat. V těchto prvních týdnech se vaše prsa učí, kolik mateřského mléka dítě potřebuje a kolik mléka se musí každou hodinu vytvořit. Výsledkem je nadměrný únik mléka z prsou a rychlé plnění prsou, a dokonce mléko stříkající z prsou, což jsou jevy zcela běžné a v tomto období normální.1

Současně s tím se dítě také učí koordinovat sání a polykání, takže lze očekávat, že bude u prsu občas kuckat.

Přibližně po čtyřech až šesti týdnech se hladina prolaktinu začne postupně snižovat a tvorba mléka se začne řídit procesem „nabídky a poptávky“ na základě potřeb dítěte.2 Ale s tolika hormonálními změnami, které v těle čerstvých maminek probíhají, není divu, že může nějakou dobu trvat, než se vše ustálí. U některých maminek trvá tento proces chvíli, u jiných to může trvat trochu déle.

Jak se chová dítě, když máte opravdu nadměrné množství mléka

Zdá se, že nadměrná tvorba mléka jde ruku v ruce s rychlým tokem, zejména při prvním uvolnění mléka na začátku kojení. V takovém případě může dítě reagovat kašlem a kuckáním, sevřením nebo stiskem bradavky nebo může bradavku v ústech držet velmi volně. Může se od prsu oddálit, protože tak rychlý tok pro něj může být šokem, a pak pláče, protože krmení bylo přerušeno. Dítě vypije velké množství mléka společně se spoustou vzduchu, a může začít plivat a v důsledku toho bude často říhat. Pokud necháte dítě odříhnout, dělejte to velmi jemně – trhavé pohyby v kombinaci s rychle naplněným bříškem mohou u některých dětí způsobit zvracení a rozrušení.

Na začátku kojení má mléko relativně nízký obsah tuku a skládá se převážně z laktózy (cukru) a bílkovin. Jak kojení pokračuje a prsa se vyprazdňují, roste obsah tuku v mléce. V případě nadměrné tvorby mléka se může stávat, že je dítě nakrmeno ještě předtím, než se vám prsa úplně vyprázdní. To znamená, že dítě dostává dostatek mateřského mléka bohatého na laktózu, ale nedostane mléko s vysokým obsahem tuku, které se objevuje až ke konci kojení. Velký obsah laktózy, namísto vyvážené výživy, může být pro děti těžko stravitelný, což vede k řídké, zpěněné nebo zelené stolici.

Paradoxně může dítě v této situaci vyžadovat neustálé krmení a mezi jednotlivými jídly může být nespokojené – ačkoliv přijímá spoustu kalorií, nízký obsah tuku v mléce znamená, že není po krmení nikdy spokojeno. Je to proto, že se po jídle cítíme syté právě díky tuku. Jen si vzpomeňte, jaký je to rozdíl, když sníte tucet rýžových chlebíčků nebo pečivo se sýrem – díky sýru se budete cítit plnější, protože má vyšší obsah tuku.

Všechny výše uvedené příznaky však mohou mít i jiné důvody, jako je reflux, alergie nebo naopak nízká dodávka mléka. Příčinou je tedy nadměrná nabídka mateřského mléka pouze v případě, že jsou výše uvedené příznaky spojeny s nadměrným přírůstkem na váze. Kojenci běžně přibírají kolem 900 g za měsíc, ale v případě nadměrné tvorby mléka to může být mnohem více – často až dvakrát tolik.1 Pokud se zdá, že má dítě příznaky nadměrné nabídky mléka, ale přibývá normálně na váze, poraďte se s laktační poradkyní nebo lékařem.

Příznaky nadměrné nabídky mléka, které se projeví u vás

Maminky s nadměrným množstvím mléka často pociťují nepříjemné pocity plnosti a napětí v prsou.3 Jak již bylo řečeno, únik mateřského mléka z prsou je v prvních šesti týdnech normální a obvykle to není známkou nadměrné tvorby mléka. Ale pokud máte i po kojení stále mokrá prsa, může to být problém.

Protože dítě nemůže vždy plné prsy dobře vyprázdnit, často se stává, že mají maminky ucpané mlékovody nebo opakované mastitidy. Tyto problémy však mohou mít i jiné příčiny.

Jak snížit tvorbu mléka

Pokud jste zjistila, že máte příliš mnoho mateřského mléka a je to pro vás problém, zde je několik jednoduchých doporučení, která mohou některým maminkám pomoci:

  • Vyzkoušejte kojení v savčí poloze. Krmení v nakloněné poloze nebo vleže může pomoci, protože dítě má při kojení nad sáním větší kontrolu. Pokud je pro něj tok mléka příliš rychlý, může si odpočinout a zvednout hlavu. Nezapomeňte si pod sebe položit ručník, abyste zachytila unikající mléko!

  • Uvolněte tlak. Pokud máte v prsou nepříjemný tlak, můžete si ulevit ručním odstříkáním nebo odsátím trošky mléka, ale opravdu jen co nejmenšího množství, protože pokaždé, když odebíráte mléko, posíláte svému tělu zprávu, aby začalo produkovat další. Takže zatímco odstříkání může přinést dočasnou úlevu, z dlouhodobého hlediska by to mohlo problém ještě zhoršit. Pokud potřebujete mléko odstříkat a skladovat na období, kdy se svým dítětem nebudete, je lepší počkat, až vyřešíte problém s nadměrnou tvorbou mléka.

  • Zkuste vložky do podprsenky. Pokud vám mléko z prsou vytéká a nechcete mít mokré oblečení, vložte si do podprsenky prsní vložky jednorázové super nebo misky k zachycení mléka. Pokud je únik mléka pouze lehký až střední nebo pokud vám mléko teče z prsou během těhotenství, problém diskrétním způsobem vyřeší prsní vložky jednorázové ultratenké.

  • Vyhněte se laktačním čajům a doplňkům. Pokud jste v prvních dnech po porodu pila čaje na podporu tvorby mléka, jedla laktátové sušenky nebo užívala bylinné doplňky, nyní se jim vyhýbejte, protože můžou být součástí problému.

Blokové kojení pro snížení tvorby mléka

Pokud jste vyzkoušela výše uvedená doporučení, ale buď dítě nebo vy máte stále problémy, vyzkoušejte techniku blokového krmení, díky níž můžete dostat nadměrnou tvorbu mléka na zvladatelnou úroveň. Než tuto metodu použijete, poraďte se s laktační poradkyní nebo lékařem.

Při blokovém krmení kojíte po dobu čtyř hodin, kdykoli si dítě řekne, ale pouze z jednoho prsu. Váš druhý prs se bude mezitím plnit mlékem. Mateřské mléko obsahuje syrovátkovou bílkovinu nazývanou „zpětnovazebný inhibitor laktace“ (FIL), jehož úkolem je utlumit tvorbu mléka, když je prs plný. Tímto způsobem tělo zabrání nekonečnému doplňování mléka v prsou.

Vyzkoušejte tuto techniku po dobu 24 hodin a každé čtyři hodiny prsa střídejte. Pokud nedojde ke zlepšení, můžete prodloužit délku časových bloků na šest hodin.

Technika úplného vyprázdnění prsu a blokového krmení

Pokud po dalších 24 hodinách stále nedojde ke zlepšení, existuje další verze této techniky, která může být vhodná pro maminky s extrémní tvorbou mléka, která se nazývá „úplné vyprázdnění a blokové krmení“.3

U této metody se na začátku dne použije k úplnému vyprázdnění prsou elektrická odsávačka mléka, a poté se dítě ihned nakrmí. Tok bude pomalejší, což znamená, že sání bude pro dítě snadnější. Dítě také dostane více mléka s vyšším obsahem tuku, které se objevuje až na konci kojení, takže bude spokojenější.

Poté můžete začít kojit technikou blokového kojení se čtyřhodinovým intervalem, jak je uvedeno výše. Pokud to nepomůže, přejděte další den na bloky po 6, 8 nebo 12 hodinách, a to v závislosti na závažnosti problému. Než se však do této techniky pustíte, poraďte se s lékařem.

Možná, že po prvním vyprázdnění prsu, ho již nebudete muset znovu úplně vyprazdňovat, ale stává se, že některé maminky to musí udělat ještě jednou nebo dvakrát. Některé maminky si povšimnou zlepšení během jednoho nebo dvou dnů nebo i později, ale technika blokového kojení by se neměla používat déle než pět dnů.

Reference

1 Morbacher N. Breastfeeding answers made simple. Amarillo TX, USA: Hale Publishing; 2010.

2 Cox DB et al. Blood and milk prolactin and the rate of milk synthesis in women. Exp Physiol. 1996;81(6):1007-1020.

3 van Veldhuizen-Staas CG. Overabundant milk supply: an alternative way to intervene by full drainage and block feeding. Int Breastfeed J. 2007;2(1):11.