Proč zařadit kojení do porodního plánu

Až se ke konci těhotenství začnete připravovat na porod, můžete si začít psát porodní plán. Pokud chcete své dítě kojit, určitě byste to měla do porodního plánu zahrnout.

Když miminko nakojíte během prvních pár hodin po porodu, zvýšíte své šance, že budete v budoucnu kojit bez problémů. Navíc dáte dítěti mlezivo(EN), což je vaše první mléko, jehož výhody bude moci okamžitě začít využívat. Aby vše proběhlo tak, jak chcete, zahrňte kojení do porodního plánu.

Co je to porodní plán?

Porodní plán je váš seznam přání, která se týkají porodu a období těsně po něm. Může zahrnovat informace o tom, zda a jaké upřednostňujete léky proti bolesti nebo pozici při porodu, co dělat v případě nutnosti císařského řezu nebo komplikací a samozřejmě kojení.

V ideálním případě byste si porodní plán měla sepsat s dostatečným předstihem, abyste s ním mohla seznámit svého partnera a zdravotníky, kteří se o vás budou starat.

Můžete ho napsat jakýmkoliv způsobem, avšak nejjednodušší je začít stručným seznamem, který můžete postupně rozšiřovat, jakmile budete dostávat další informace. Porodnice mívají k dispozici vzory nebo ukázky porodních plánů, které můžete použít nebo se podívejte na příklady na internetu.

Proč je porodní plán důležitý?

Porodní plán vám ulehčí rozhodování. Pomůže vám o porodu mluvit a vybudovat důvěru mezi vámi, partnerem a zdravotníky. Ta je obzvláště důležitá právě během porodu, kdy se budete soustředit na jiné věci! Pokud dojde během porodu k výměně personálu, budou díky porodnímu plánu všichni znát vaši minulost a přání.

Příprava na kojení

Pokud máte v plánu své dítě po porodu kojit, proberte své plány s partnerem a zdravotníky již během těhotenství. Porodní asistentka vám pomůže popsat vaše přání ve vaší anamnéze a doporučí vám užitečné kontakty na odborníky zabývající se kojením.

Sepsání porodního plánu vám také umožní promluvit si o svým přáních týkajících se kojení s partnerem. Vysvětlete mu, že byste si přála, aby vás podporoval v kojení, pomohl miminku, aby dostalo vaše mateřské mléko, i kdyby porod neprobíhal podle plánu nebo kdybyste nebyla schopna dítě hned po porodu nakojit vlastními silami. Požádejte ho, aby měl s miminkem co nejdříve těsný kontakt, kůží na kůži, pokud vy sama nebudete moci. Dítě pak bude klidnější.1

Sepsání porodního plánu: co zahrnout

Do porodního plánu uveďte, že máte v plánu výhradně kojit. Vysvětlete, že si přejete, aby vám zdravotníci pomohli dítě nakojit nebo mu podali odstříkané mléko v případě, kdy kojit přímo z prsu nebudete moci.

Níže uvádíme několik vzorových vět, které můžete do svého porodního plánu napsat. Vaše přání budou zcela jasná, a vy i vaše miminko budete mít šanci na dobrý začátek.

  • Pokud to bude s ohledem na zdravotní stav možné, chtěla bych s dítětem být v kontaktu kůží na kůži ihned po porodu ještě předtím, než bude zváženo nebo umyto.

  • Pokud nebudu schopná své dítě ihned pochovat, nechte ho dotknout se kůží na kůži s mým partnerem.

  • Pokud to bude možné, chtěla bych dítě nakojit do jedné hodiny od narození.

  • Chtěla bych, aby se dítě přisálo samo nebo s mírnou pomocí.

  • Pokud nebude dítě v dobrém zdravotním stavu nebo ode mne bude muset být odděleno, chtěla bych, aby mi zdravotníci pomohli odstříknout mlezivo a podali ho dítěti stříkačkou nebo z kalíšku.

  • Pokud se dítě v prvních hodinách po porodu nebude chtít z jakéhokoliv důvodu přisát nebo mu kojení nepůjde, chtěla bych v prvních třech hodinách pomoci s odsáváním z obou prsů a s kojením dítěte odstříkaným mlékem.

  • Když budu muset pokračovat v odsávání, ráda bych během 24 hodin odsávala osmkrát, aby se mi mléko začalo tvořit.

  • Prosím nepodávejte mému novorozenci kojeneckou výživu, pokud k tomu nedám já nebo můj partner souhlas a pouze pokud to bude nutné ze zdravotních důvodů.

  • Nekrmte dítě z láhve se savičkou nebo mu nedávejte dudlík, pokud k tomu nedám souhlas já nebo můj partner.

  • Pokud bude k dispozici, ráda bych dostala pomoc s kojením od kvalifikovaného laktačního poradce nebo specialisty na kojení.

Co když porod nejde podle plánu?

I s pečlivě napsaným porodním plánem je nemožné předpovědět, jak bude porod probíhat. Proto je důležité být připravená i na změny.

Pamatujte, že některé zákroky nebo léky podávané v průběhu porodu mohou zprvu ovlivnit schopnost dítěte se nakojit. Zeptejte se zdravotníka, jaký vliv mohou mít různé druhy léků proti bolesti nebo formy asistovaného porodu na vás a vašeho novorozence. Také si zjistěte, jaký dopad mohou mít na kojení, abyste se vy nebo váš partner mohli správně rozhodnout.

Nenechte se odradit tím, že vám kojení v první hodině po porodu nepůjde. Mnoho maminek nakonec dokáže kojit, i když se jim to ze začátku nedařilo. Pokud potřebujete s kojením pomoci, nechejte si poradit od zdravotníků, specialistů na kojení nebo laktačních poradkyň.