Tvorba mateřského mléka: jak funguje nabídka a poptávka

Věděla jste, že vaše prsy tvoří právě tolik mléka, aby uspokojila poptávku dítěte? Čtěte dále a dozvíte se neuvěřitelné skutečnosti o tvorbě mateřského mléka v prvních dnech, týdnech a měsících.

Vaše tělo je schopno produkovat mateřské mléko přesně tak, aby došlo k uspokojení potřeb dítěte v každé fázi jeho vývoje. Pochopení toho, jak se „nastartuje“ tvorba mateřského mléka, co se s mlékem děje, když kojíte a proč je přísun mléka sladěn s vývojovým cyklem dítěte, vám pomůže kojení úspěšně zahájit.

První den: tvorba mateřského mléka při porodu.

Vaše miminko by mělo být připraveno začít se krmit okamžitě po narození. Tvorba mléka v mléčných žlázách se aktivně spustí v okamžiku, kdy se dítě přisaje k prsu a začne rytmicky sát, toto vaše první mateřské mléko se nazývá mlezivo (EN).1 Pokud je to možné, snažte se dítě nakrmit během první hodiny po porodu, a jakmile následně projeví o krmení zájem, můžete si být jista, že jste nastavila dobré základy pro budoucího tvorbu mateřského mléka.2

Prvních pár dnů: zahájení produkce mateřského mléka.

Během této fáze produkce mateřského mléka čeká vaše tělo na pokles hladiny těhotenského hormonu progesteronu (která začne klesat po porodu placenty), aby mohlo následně dojít k aktivaci hormonů produkujících mléko, včetně prolaktinu, inzulínu a hydrokortizonu. Tyto hormony tedy nastartují samotný proces produkce mléka.3 Mateřské mléko se začíná tvořit kolem třetího dne po narození dítěte, kdy začnete cítit, že jsou vaše prsy pevnější a plnější.1

První měsíc: zajištění přísunu mateřského mléka.

V prvních týdnech vaše tělo aktivně reaguje na odsávání mléka, protože se učí, kolik mateřského mléka musí vytvořit. Po každém odsání mléka z prsou se začnou zvyšovat hladiny prolaktinu, čímž se spustí další tvorba mléka. Tento proces také řídí složení vašeho mateřského mléka – během této fáze produkce mateřského mléka vytváří vaše tělo přechodné mléko v množství, které se dále navyšuje.3,4

První týdny kojení jsou zásadní pro zajištění dlouhodobého dobrého přísunu mateřského mléka. Čím častěji se dítě kojí, tím více mléka prostřednictvím procesu nabídky a poptávky vytvoříte. Pokaždé, když je mléko z vašich prsou odstraněno, a to buď krmením dítěte nebo odsáváním, vytvoří se ho následně více.

Pamatujte, že je úplně normální, když se děti často krmí. Může to být i každých 45 minut. Časté krmení neznamená, že dítě nemá dostatek mléka. Časté krmení napomáhá tvorbě mléka, a proto krmte dítě na požádání, nikoli podle plánu.

„V prvních několika týdnech velmi snadno uvěříte tomu, že nemáte dostatek mléka, protože se vaše miminko krmí neustále, ale je to přirozené,“ říká Jo, máma dvou dětí z Velké Británie. „Myslíme si, že takové malé miminko bude chtít pít jednou za několik hodin, ale tak to většinou není.“

Nezapomeňte také na to, že kojenci se nekojí pouze z důvodu zajištění potravy. Kojení je pro dítě způsob, jak si navodí pocit klidu a spokojenosti, protože se v těchto prvních dnech přizpůsobuje životu mimo dělohu a kojení také vytváří mezi vámi oběma pouto (EN).

Zajištění produkce mateřského mléka v prvním měsíci.

Pokud se budete řídit instinktem svého dítěte a necháte ho kojit se tak často, jak chce, a tak dlouho, jak chce, tvorba mateřského mléka by se měla tomuto vzorci přizpůsobit.5

Některé maminky se snaží prodloužit dobu mezi kojením, aby měly jejich prsy více času na přípravu mléka, ale nutno říci, že to není dobrý nápad, protože se tak může produkce mléka zpomalit.2

Pokud nemůžete své dítě během prvních dvou týdnů kojit, můžete mléko odsávat, a tak si zajistit a udržet dostatečný přísun mateřského mléka v průběhu tohoto zásadního období i po něm.

Věděla jste, že když začnete dávat dítěti navíc pít i z láhve, můžete si tak sama snížit přísun mateřského mléka? Vaše prsy totiž nedostanou pokyn, aby zvýšily produkci mateřského mléka, protože nedochází k jeho odsávání. A pokud dítě po podání láhve déle spí, může se stát, že příště své kojení zaspí a vy se tak můžete ocitnout v „pasti“. Po třech nebo čtyřech dnech podávání náhradní mléčné výživy logicky dojde k tomu, že z prsou bude odsáváno menší množství mléka a prsy dostanou zprávu, že začíná proces odstavení dítěte. A následně v reakci na to sníží množství produkovaného mléka. Výsledkem je, že dítě má málo mléka a začne být hladové, takže je často nutné mu podat další láhev. A tak tento bludný kruh pokračuje.…a výsledkem je skutečně nízký přísun mateřského mléka a dítě, které je nyní z větší části krmeno náhradní mléčnou výživou.

Tvorba mateřského mléka po šesti týdnech.

Po prvním měsíci již není hladina prolaktinu po krmení tak vysoká a začíná klesat. Vaše mateřské mléko je nyní vyzrálé a vaše tělo efektivně produkuje tolik mléka, kolik dítě skutečně potřebuje. Ve skutečnosti začnou vaše prsy fungovat jako by byla jako v režimu autopilota.4 V této době si také můžete všimnout, že jsou prsy měkčí a již z nich nevytéká žádné mléko.

V tomto okamžiku se mnoho maminek bojí, že o mléko „přichází“. Ale ve skutečnosti to znamená, že se produkce mateřského mléka usadila a je v rovnováze s potřebami dítěte. Je pozoruhodné, že i když miminko neustále roste, vypije v šestém týdnu přibližně stejné množství mléka jako ve věku šesti měsíců. Mnohé z vás si také možná všimnou, že se dítě krmí déle a méně často. I tak se však může stát, že někdy se dítě krmí o něco méně než obvykle. Stejně jako u dospělého může být i jeho apetit různý!

Od této chvíle se bude mléko tvořit pouze na základě nabídky a poptávky. Čím více mléka tedy dítě vypije (nebo čím více ho odsajete), tím více se ho vytvoří.

Jak to ale vlastně funguje? Předpokládá se, že v mateřském mléce je něco, čemu říkáme FIL (inhibitor zpětné vazby laktace) a co reguluje tvorbu mléka. Čím více mléka v prsou máte,2, tím více FILu obsahují, takže plné prsy tvoří méně mléka než prázdné.

Je vaše zásoba mateřského mléka normální?

Je úplně normální, že si maminky dělají starosti s produkcí mateřského mléka a často chtějí jeho přísun zvýšit, ale když jsou děti zdravé a dobře prospívají, problémy jsou překvapivě vzácné.

„Bála jsem se, že moje dcera nemá dostatek mateřského mléka, protože pila jen krátce a vždy jen z jednoho prsu, i když jsem jí nabízela obě,“ říká Marjorie, máma dvou dětí z Velké Británie. „Ale když jsem pak odsávala mléko pomocí odsávačky, byla jsem překvapena a uklidněna tím, kolik mléka odsávám. Jen jsem prostě musela krmit často a po malých dávkách.“

Mějte však na paměti, že ne všechny maminky reagují na odsávání mléka stejně rychle. Můžete také nejprve zkusit odstříkávat ručně a uvědomovat si ten pocit, kdy se z plných prsou stávají prázdná.

Pokud se obáváte, že nemáte dostatek mateřského mléka, přečtěte si naše rady, jak zjistit, zda máte málo mléka nebo naopak příliš mnoho mléka.

Reference

1 Pang WW, Hartmann PE. Initiation of human lactation: secretory differentiation and secretory activation. J Mammary Gland Biol Neoplasia. 2007;12(4):211-221.

2 Kent JC et al. Principles for maintaining or increasing breast milk production. J Obstet Gynecol Neonatal Nurs. 2012;41(1):114-121.

3 Ostrom KM. A review of the hormone prolactin during lactation. Prog Food Nutr Sci. 1990;14(1):1-43.

4 Cox DB et al. Blood and milk prolactin and the rate of milk synthesis in women. Exp Physiol. 1996;81(6):1007-1020.

5 Kent JC et al. Volume and frequency of breastfeedings and fat content of breast milk throughout the day. Pediatrics. 2006;117(3):e387-95.