Vložky do podprsenky pro těhotné a kojící ženy

Součástí každodenní výbavy kojící maminky jsou pomůcky k ošetření namáhaných bradavek. Kromě toho je však taky důležité držet Vaše prsy v suchu, abyste předešli vzniku zapařenin při úniku mléka, a to pomocí hygienických vložek do podprsenky. V tomto článku Vám poradíme s výběrem!

Vložky do podprsenky patří do základní výbavy každé kojící maminky. Dodají ženě pocit sucha, tělesného komfortu, osobní hygieny, diskrétnosti. Jsou také důležitou součástí výbavy ženy do porodnice. S nimi by měla mít kojící žena citlivé bradavky doslova jako v „bavlnce“.

Už v těhotenství, kdy zejména v jeho závěru může samovolně odcházet mlezivo, ženu vložky ochrání od „mokrých flíčků“ na tričku. A co teprve po porodu! Mateřské mléko odchází samovolně mimo kojení, při kojení z jednoho prsu reflexně teče mléko i z druhého prsu.

Výběr správného typu vložky v každé situaci

V začátku laktace, než se laktace rozvine a než se množství utvářeného mléka ustálí podle potřeb dítěte, a nebo v noci, bude žena potřebovat vložky s větší absorpcí, jindy mohou stačit vložky ultratenké. U každé ženy je tento proces individuální. Do porodnice bude lepší vzít s sebou právě takové vložky, které budou zachytávat větší objem mléka.

Vložky musí v podprsence dobře držet, musí být z jemného materiálu, který zabraňuje vzniku zapářky a musí být samostatně hygienicky balené. Důležité je, aby žena měla vložek dostatečné množství a často je měnila!

Je možné, že žena využije v případě, že se mateřského mléka tvoří hodně, i misky na sběr mléka. Někdy je použije při kojení, kdy z druhého prsu mléko reflexně až stříká, a nebo v noci, kdy se mléka tvoří více. V tomto případě platí: škoda každé kapky! Mléko žena sbírá, bezpečně uloží a zamrazí na „horší časy“. V případě laktační krize jako když najde!

A na závěr? Kvalitní vložky jsou součástí péče o zdravé bradavky! Pomáhají vytvářet takové prostředí v podprsence, aby co možná nejméně byly bradavky vystaveny vlhkosti a zapářce, které způsobují rozmokvání bradavky, její bolestivost a tím problémy při kojení.