Změny prsou v těhotenství a při kojení

Naši odborníci vám vysvětlí, jak se mění prsa od těhotenství, přes kojení až po odstavení dítěte. Navíc vám dáme několik rad, jak o prsa pečovat.

Jakmile dojde k oplodnění vajíčka, začne se tělo připravovat na příchod dítěte. Ale ke změnám nedochází jen v děloze – začnou se dít i radikální změny ve vašich prsou. V tomto článku zjistíte, co vás čeká na cestě od trimestru, přes kojení až po odstavení dítěte.

Změny prsou v prvním trimestru

Mnoho žen zažívá změny prsou již v raném stádiu těhotenství – ve skutečnosti je to často první známka toho, že jste těhotná. Příliv hormonů a změny ve struktuře prsou(EN) ovlivní již od třetího nebo čtvrtého týdne těhotenství citlivost a bolestivost bradavek a prsou. Některé maminky mají bolavá prsa v průběhu celého těhotenství až do porodu, ale u většiny z nich tyto obtíže odezní již po prvním trimestru.

„V průběhu prvních týdnů těhotenství se mohou prsa buď rychle zvětšovat nebo je jejich růst postupný,“ vysvětluje Dr. Jacqueline Kentová, vedoucí výzkumná laktační pracovnice ze Západoaustralské univerzity. „Každá žena je jiná.“ Možná, že zrovna vaše prsa se až do porodu nebo i do období krátce po porodu nebudou nijak výrazně zvětšovat. Ale pokud by vás zajímalo, o kolik se mohou prsa v průběhu těhotenství až do okamžiku, kdy se začne tvořit mléko,(EN) celkově zvětšit, tak budou téměř 1,5krát větší než před početím!“1

Jakmile začnete mít pocit, že je vám podprsenka těsná – obvykle do 12. týdne – je čas si koupit podprsenku mateřskou. Většina žen si tento pohodlný druh spodního prádla se širokými ramínky z měkké prodyšné látky pochvaluje. Rozhodně je dobré se v těhotenství vyhnout podprsenkám s kosticemi, protože by mohly utlačovat vyvíjející se mléčné žlázy.

Nechejte se v prodejně změřit, jen tak vám nová podprsenka dobře sedne. A během celého těhotenství kontrolujte své míry zhruba každé dva měsíce, protože s růstem dítěte a prsou budete v průběhu tohoto období potřebovat více velikostí.

Změny prsou ve druhém trimestru

Asi od 15. týdne těhotenství se zaktivují buňky mléčných žláz a zhruba od 22. týdne začnou produkovat mléko.1 Ale nebojte se – většinu tohoto mléka absorbuje vaše tělo, zatímco těhotenské hormony zabrání vyšší produkci nebo samovolnému úniku mléka.

„Během druhého trimestru si můžete všimnout, že se bradavky a dvorce (kruhy kůže, které je obklopují) zvětšují a tmavnou,“ říká vědecká spolupracovnice pro výzkum kojení ze společnosti Medela doktorka Danielle Primová. „I prsní dvorec prochází změnou. Začínají na něm být více znatelné drobné hrbolky a pupínky, které známe jako ‘Montgomeryho žlázky’ produkující zvlhčující olej, který vás chrání před bolestivostí a infekcí při kojení. Vědci se domnívají, že tento olej voní stejně jako plodová voda a možná právě proto se novorozenec po porodu plazí za její vůní směrem k bradavkám.“2

Neodstraňujte tyto přírodní oleje z bradavek pomocí mýdla ani je neotírejte suchým hadříkem. Stačí použít teplou vodu a jemně je do sucha vysušit. A pokud by vám někdo říkal, že kojení vyžaduje „tvrdší“ bradavky, a proto byste si je měly třít a otírat, ignorujte ho!

Pokud máte ploché nebo vpáčené bradavky a máte již za sebou 32 týdnů zdravého těhotenství, můžete v podprsence nosit formovače bradavek. Pomůžou vám bradavky jemně povytáhnout, což novorozenci usnadní přisátí. Více rad vám poskytne lékař nebo si přečtěte náš článek o vpáčených nebo plochých bradavkách.

Pokud dojde během těhotenství k náhlému zvětšení prsou, mohou vás prsa svědit nebo se mohou objevit strie. Svědění pomůže zklidnit jemný hydratační krém. Strie jsou však obvykle záležitostí genetiky a typu pleti; pokud jste k jejich vzniku náchylná, nic moc s tím nenaděláte – ale dobrou zprávou je, že strie časem vyblednou a nebudou tak vidět.

Změny prsou ve třetím trimestru

Během posledního trimestru můžete mít pocit, že jsou prsa těžká nebo bolavá. Nošení noční kojicí podprsenky během spánku by vám mohlo ulevit, a pokud cvičíte, měla byste také nosit podpůrnou sportovní podprsenku, předejdete tím bolesti prsou a poškození vazů.

Měsíc před termínem porodu si nezapomeňte obstarat dvě kojicí podprsenky. Pokud je to možné, nakupujte v obchodě, který má s těmito podprsenkami zkušenost nebo se podívejte na našeho online průvodce. Každá žena je jiná, ale pravdou je, že vaše prsa budou pravděpodobně o jednu až dvě velikosti podprsenky větší než před těhotenstvím. Velikost objemu se pravděpodobně také zvětší, protože se rozšíří i hrudní koš, aby vytvořil prostor pro miminko. V obchodě vám doporučí takovou velikost, která bude po porodu vhodná pro prsa plná mléka. Podprsenka s klipy pro odepínání košíčku jednou rukou vám usnadní správné polohování dítěte.

Je úžasné, že mléko je v prsou připraveno ještě před narozením dítěte. Může se vám tedy stát, že z bradavek začne vytékat malé množství mleziva – raného mateřského mléka – což je poměrně hustá a lepkavá kapalina. Tato situace může nastat již ve 14. týdnu, ale daleko častěji během pozdního těhotenství. V takovém případě můžete v podprsence nosit vložky, zabráníte tak skvrnám na oblečení.

„Pokud máte již existující nebo těhotenskou cukrovku, může vám lékař doporučit, abyste kolostrum ručně odstříkávala a zmrazila.“ Nedávná studie ukázala, že to lze bezpečně dělat po 36. týdnu jinak zdravého těhotenství,“3 doporučuje doktorka Primová. „Mít zásobu mleziva se může hodit, protože děti diabetických matek mají vyšší riziko výskytu nízké hladiny cukru v krvi (hypoglykémie) a nejlepší způsob, jak ji zvýšit, je časté krmení mlezivem. Neočekávejte však, že budete odstříkávat velké množství – pravděpodobně to bude vždy jen pár kapek, a to naprosto stačí.“

Co se v prsou děje po porodu

Přibližně dva až čtyři dny po narození dítěte (někdy déle, pokud jste podstoupila císařský řez nebo traumatický porod) budete cítit, že se vaše prsa stávají mnohem plnější a pevnější.4

„Tato plnost je způsobena nejen tím, že se začíná tvořit mléko, ale zvýší se i množství krve a lymfy, které prsy protékají,“ vysvětluje doktorka Primová. „To vše se děje v reakci na snižující se hladinu těhotenských hormonů v těle (po porodu postupně klesá), což zahájí funkci hormonů spojených s produkcí mléka.“

Během tohoto období se můžete díky prsům cítit nesvá nebo vás mohou bolet, což je stav, kterému říkáme městnání mléka v prsou. Je to velmi běžný stav a obvykle po několika dnech ustoupí, měla byste však během tohoto období v kojení pokračovat. Podívejte se na naše tipy, jak se vypořádat s nepříjemnými pocity a otoky, a pokud problém přetrvává, kontaktujte laktační poradkyni nebo lékaře.

Co se v prsou děje během kojení

Zhruba během prvních tří měsíců budete pravděpodobně před kojením cítit, že máte stále plná prsa. Postupně si však nejspíše všimnete, že už v prsou necítíte takovou plnost, ale to neznamená, že se vám tvoří méně mléka. Pokud pouze kojíte, a to podle potřeb svého dítěte, a pokud se dítě dobře vyvíjí, měla byste mít mléka dostatek.

„Po šesti měsících kojení se vám prsa začnou zmenšovat,“ vysvětluje doktorka Kentová. „To však neznamená, že produkujete méně mléka, ale důvodem může být úbytek tukové tkáně.“ Do 15. měsíce dítěte očekávejte, že se velikost prsou vrátí na stejný objem jako před početím, nebudou však menší. To platí v každém případě, ať už kojíte, nebo ne – stále se vám může tvořit 100 až 300 mléka denně. “

Zdá se, že důvodem je skutečnost, že prsa fungují po šesti měsících daleko efektivněji, což může být podle studie doktorky Kentové způsobeno změnami ve struktuře prsní tkáně.5

Jak se prsa mění po odstavení dítěte

Když přestanete kojit – ať už je to po třech týdnech, třech měsících nebo třech letech – prsa se vrátí do původního stavu.“ Když dítě úplně odstavíte, očekávejte, že se prsa v příštích třech měsících vrátí do podobného stavu jako před početím, pokud se tak již během těchto tří měsíců nestalo,“ vysvětluje doktorka Kentová. Pokud však znovu otěhotníte, celý proces se začne opakovat.